Kard. Duka: Proces synodalny ma przygotować Kościół do nowego soboru  - zdjęcie
19.10.21, 20:24Fot. screenshot - YouTube

Kard. Duka: Proces synodalny ma przygotować Kościół do nowego soboru

10

Zainicjowany przez Papieża Franciszka proces synodalny można uważać za przygotowanie do przyszłego soboru – twierdzi kard. Dominik Duka. Po Synodzie o Amazonii Ojciec Święty doszedł do wniosku, że trzeba przygotować Kościół na pewne zmiany. To jest powód, dla którego wyruszamy w tę synodalną drogą – dodaje kard. Duka.

Praski arcybiskup odwołuje się do dwóch listów apostolskich Jana Pawła II, Tertio millennio adveniente i Novo millennio ineunte, którymi przeprowadził on Kościół przez próg tysiącleci. Dokumenty te stanowiły przełom w życiu Kościoła. Nad zawartymi w nich pytaniami czeski Kościół zastanawiał się podczas Synodu plenarnego. Kard. Duka przypomina, że Czechy są jedynym postkomunistycznym krajem, gdzie taki synod miał miejsce. Jest to doświadczenie, które może się okazać pomocne w aktualnym procesie synodalnym, które odbywa się w o wiele szybszym tempie. Na szczeblu lokalnym ogranicza się on bowiem jedynie do jednego semestru.

W liście pasterskim z okazji rozpoczęcia procesu synodalnego w diecezji prymas Czech przypomina, że już przed ostatnim konklawe kardynałowie mówili o różnych aspektach niezbędnej reformy Kościoła, która wynika między innymi z faktu, że od czasów Soboru Watykańskiego II podwoiła się liczba katolików. Wyrażając przypuszczenie, że przez proces synodalny Papież przygotowuje kolejny sobór, kard. Duka przypomina, że również w przeszłości sobory nie odbywały się w dogodnych warunkach. Niektóre, jak trydencki czy watykański I, nie mogły się zakończyć, a mimo to spełniły swoje zadanie, wytyczyły priorytety i kierunki. Nie łudźmy się jednak, że to same dokumenty doprowadziły do zmiany i reformy – przestrzega Prymas Czech. - Ta bowiem zawsze jest dziełem Ducha Świętego, a jej realizatorami są konkretni ludzie.

Krzysztof Bronk - Watykan/vaticannews.va


Komentarze (10):

Bądzmy czujni2021.10.20 10:14
Proces synodalny to protestantyzacja i niszczenie koscioła katolickiego. Dzieło fałszywych proroków.
matis892021.10.19 20:49
Proces synodalny ma przygotować Kościół na ujawnienie Antychrysta. Chyba to chciał powiedzieć ???
Ty nienawistny CH UJU!2021.10.19 21:16
Z piekła skürwysynie nie wyjdziesz! Za to, że szkalujesz, osądzasz, łżesz jak bura jehowa suka. Jak ty możesz w nocy spać? Pewnie w ogóle skürwysynku podły!
kaka2021.10.19 22:09
a ty bydlaku jak mozesz spac----? to co on pisze ma duze prawdopodobiensto zaistniec---To ze sie to w twojej pale nie miesci --nieznaczy ze tak niejest A PRAWDOPODOBNIE JEST GORZEJ ,Tu ni chodzi aby szczuc na kogokolwiek ale przyglupie jeden siegnij po wiedze typu OSTRZEZENIE Z ZASWIATOW albo NOWOTWORY WATYKANU -----jesli kochasz Kosciol to ta wiedza cie zabije i nigdy wiecej nie bedziesz zabieral glosu o Kosciele Jestes zwyczajnym glupkiem -ktory PRZEKLETY MAZ POKLADAJACY UFNOSC W CZLOWIEKU----zawierzyles biskupom a aoni niszcza Kosciol bez milosierdzia-----nawet ja ci na morde napluja to powiesz ze deszcz pada--von!
kaka ty nienawistny żydowski CH UJU!2021.10.19 22:19
Naucz się pisać po polsku z polskim alfabetem k*rwo białoruska! Z piekła skürwysynie nie wyjdziesz! Za to, że szkalujesz, osądzasz, łżesz jak bura jehowa suka. Jak ty możesz w nocy spać? Pewnie w ogóle skürwysynku podły!
kaka2021.10.19 22:22
Ja bardziej kocham jezusa i codzien modle sie calym rozancem----a ty jestes debil skonczony---PYRGAJ SIE FRAGLESIE HEJ!
Anonim2021.10.20 8:45
Wy wszystkie jestescie glupie, diabelski pomiocie.
kaka2021.10.19 22:21
Jakby nbie byl tak nedzbie glupi to bys odpowiedzial na pytanie1--popieuszka zginal kto sie przyczynil DWUCH KSIEZY STALE GO SLEDZILO A PROBOSZC KAZAL U SIEBIE ZALOZYC PODSLUCH 2---W NKANCELARI WYSZYNSKIEGO BYL BISKUP KTORY GO 25 SLEDZIL I DONOSIL3-KS pIO BYL PRZEZ WYSLANNIKA PAPIEZA NAZWANY psychicznie chorym i otrzymal szereg zakazow4--kto probowal otruc sw Benedykta jesli nie jego NAJBLIZSI BRACIA -5- KTO ZAMORDOWAL KS t KIERSZTYNA ---A ZAKON JEZUITOW -----NIE MAFIA PRUSZKOWSKA TYLKO ZAKON JEZUITOW -MOWIL DO NIEGO WYNOS SIE Z POLSKI--BO CHCIAL INTRONIZACJI POCZYTAJ KS SPISEK PRZECIW INTRONIZACJI EPISKOPAT STANAL NA GLOWIE ABY DO INTRONIZACJI NIE DOPUSCIC -TO PRZEPLACIL ZYCIEM MACHARSKI ----JESTES DEBILEM NIEBEDE CI WIECEJ PISAL
kaka ty nienawistny żydowski CH UJU!2021.10.19 22:22
Naucz się pisać po polsku z polskim alfabetem k*rwo białoruska! Z piekła skürwysynie nie wyjdziesz! Za to, że szkalujesz, osądzasz, łżesz jak bura jehowa suka. Jak ty możesz w nocy spać? Pewnie w ogóle skürwysynku podły!
KAKA2021.10.19 22:24
BYDLO DO GNOJU -MASZ JAJECZNICE WELBIE -LUB SREBRNIKI W KIESZENI