Kaja Godek do posłów: nie odpuścimy wam sprawy obrony życia! - zdjęcie
15.04.20, 18:56Fot. screenschot: Youtube

Kaja Godek do posłów: nie odpuścimy wam sprawy obrony życia!

79

Sejm zajął się dziś obywatelskim projektem o zaostrzeniu w Polsce prawa aborcyjnego. Głos w czasie sejmowych obrad zabrała pełnomocniczka Komitetu „Zatrzymaj aborcję”, który jest inicjatorem projektu. Działaczka podkreśliła, że aborcja jest o wiele gorszą pandemią niż koronawirus.

Projekt „Zatrzymaj aborcję” zakłada zniesienie możliwości aborcji w przypadku wykrycia prawdopodobieństwa ciężkiej choroby u dziecka. Pod projektem podpisało się 830 tys. Polaków, trafił on do Sejmu już jesienią 2017 roku.

-„Rozmawiamy o tym, czy w Polsce można kroić żywcem ludzi na kawałki, bez znieczulenia. Rozmawiamy o tym, czy w Polsce można dusić niewinne dziecko przedwczesnym porodem, a potem odkładać gdzieś w sali porodowej (...) i czekać aż godzinami będzie umierało, aż się zadusi. I to jest meritum tej ustawy: wykreślenie możliwości zrobienia czegoś takiego dziecku, dlatego że jest niepełnosprawne” – mówiła dziś Kaja Godek do posłów.

-„Nie odpuścimy wam, szanowni posłowie, sprawy obrony życia. Będziemy chodzić za wami na komisje, będziemy wspominać o sprawie w mediach, staniemy z pikietami pod waszymi biurami i pod drzwiami sal, gdzie spotykacie się z wyborcami i upomnimy się o każde zabijane dziecko”- podkreślała.

W grudniu minionego roku 119 posłów złożyło wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności przepisów dot. tzw. aborcji eugenicznej z konstytucją. Podobny wniosek składano już w 2017 roku. Jednak zdaniem Godek nie uda się chronić życia poczętego dzięki TK:

-„Jako Komitet Inicjatywy Ustawodawczej wspieraliśmy złożenie wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją przesłanki eugenicznej w październiku 2017 roku. (...) Był to słuszny ruch, a sam wniosek uczciwie rozpatrzony, mógł przynieść przełom w walce ze zbrodnią eugeniki w polskim prawie. Sęk w tym, że zapowiedzi prezes TK o procedowaniu wniosku w ciągu kilku miesięcy nie sprawdziły się, a sama Przyłębska okazała się zwolenniczką bierności w sprawie ochrony życia” – powiedziała działaczka pro-life w Sejmie.

Podkreśliła, że aborcja zabija znacznie więcej ludzi niż koronawirus:

-„Aborcja to pandemia o wiele gorsza niż koronawirus. Przynosi więcej ofiar i wszystkie są śmiertelne”.

kak/ PAP

Komentarze (79):

Lekarz2020.04.21 15:45
Kaftan! Szybko!
anonim2020.04.18 16:48
Nic nie mam do Kai Godek, ba, darzę ją sympatią, ale powinna w pierwszej kolejności uderzyć do KonfedeRosji z której ramienia startowała do sejmu, bo jak się okazuje, tam nagle zmienili poglądy ws całkowitej aborcji. A przynajmniej ich guru Korwin Mikke
anonim2020.04.16 19:24
to już Godek nie jest ruską cuchnącą onucą ? przecież fronda tak pisała jak Godek była w Konfederacji
Niepokorny2020.04.16 12:30
Do M Błaszczyk, Myślenie nie boli i im podobnych; w waszym przypadku myślenie ewidentnie boli, a powoływanie się na filozofię czy logikę zdradza wasze kompletne dyletanctwo i nie powołujcie się na coś o czym nie macie żadnego pojęcia. Bo ta argumentacja nie ma nic wspólnego ani z logiką, ani z filozofią. Powtarzacie wytarte frazesy i widać, że nie stać was na własne zdanie. Ble, ble, ble... A życie ludzkie na każdym jego etapie, to nie widzimisię lewackiego pospólstwa, które nota bene chce ubrać swoje brednie w naukową otoczkę. Studenci logiki, filozofii już na pierwszym roku takie brednie na ćwiczeniach jako przykład nielogicznego myślenia. Ale, żeby o tym się dowiedzieć to trzeba studiować, a to już inna bajka.
Myślenie nie boli2020.04.16 15:20
No to pokaż, gdzie jest błąd w rozumowaniu - jeśli potrafisz...
Niepokorny2020.04.16 17:02
Odsyłam do literatury przedmiotu, są takie instytucje jak biblioteki, dla koneserów mądrości księgarnie. Moje korepetycje są płatne, tylko przyjaciele mają za darmo.Jeśli potrafisz skupić się dłużej niż pięć minut, literatura zacznie wchodzić ale powoli, nie zrażaj się tym. Tylko prawda jest ciekawa i warto ją poznawać pomimo trudności.
Myślenie nie boli2020.04.16 17:51
Czyli jednak nie potrafisz... tak i myślałem...
Niejestemrobotem2020.04.16 18:04
To po prostu ktoś, kto myśli, że jest mądry, bo studiuje taki, a nie inny kierunek. Ale nie jest wstanie w żaden sposób przedstawić swoich racji, a jak próbuje to jest to wręcz zabawne :D
Piotrek2020.04.16 18:28
To politowania godne. Nie jesteś w stanie przedstawić swoich racji, za to o wszystkim czytałeś i wszystkie argumenty już słyszałeś. Nikt nie myśli samodzielnie oprócz ciebie. Twoją główną aktywnością w dyskusji jest utyskiwanie na ułomności innych, ale sam nie potrafisz nic wartościowego wnieść. Będzie lepiej jeśli zamiast próbować tu bezowocnie zaistnieć, te swoje wymądrzania zachowasz również dla swoich przyjaciół. W tym miejscu jedynie marnujesz czas innych.
Felek2020.04.16 16:58
Ocho mamy tutaj oświeconego. Podaj zatem logiczną argumentację skoro tak znasz dobrze logikę. Tylko, tak jak mówiłeś, nie używaj wytartych sloganów i nie porównuj zygoty/płodu do człowieka to wtedy będziemy mogli dyskutować o niuansach :)
Niepokorny2020.04.16 17:42
Felek a do kogo porównasz człowieka na jakimkolwiek etapie rozwoju - może w swojej logice porównasz do małpy. Już lepiej czytaj dalej komiksy, na logikę za późno. Czy materia dziecka przed urodzeniem genetycznie, biologicznie jest tożsama z materią dziecka po urodzeniu? Tak. Zatem kłania się zdanie logiczne (jedno z wielu): jeżeli A to B i jeżeli B to C, wniosek: A to C.
Myślenie nie boli2020.04.16 17:49
Zatem kawior to jesiotr... cbdo
Myślenie nie boli2020.04.16 17:53
Aaaa... i jeszcze jedno. Materia nie ma cech genetycznych. Cechy genetyczne mają organizmy... Możesz to sprawdzić w bibliotece, jesli wiesz, gdzie jak jest...
Niejestemrobotem2020.04.16 17:54
Błąd pierwszy przed urodzeniem nie ma dziecka, tylko jest zarodek albo płód, zależy od etapu. Ja zadam Ci inne pytanie. Na oddziale intensywnej terapii osoba nie posiadająca pracującego mózgu przestaje być uważana za żywego człowieka. W takim razie, czy płód nie posiadający pracującego mózgu powinien być uważany za człowieka?
Niepokorny2020.04.16 18:24
Czytaj to co napisałeś. Szkoda mojego czasu, ale zajrzyj do kliniki "Budzik" i przestaniesz bredzić na temat śmierci mózgu, a w przypadku dziecka przed urodzenie to pewnie zielone ludziki działają zamiast mózgu. Wróć do komiksów i kreskówek może tak spotkasz ludzi u których mózg nie działał przed urodzeniem i nagle zaskoczył po urodzeniu. I jeszcze jedna rada, odpuść bo sprawiasz wrażenie, że najzwyczajniej jak to mówi młodzież nie jarzysz.
Niejestemrobotem2020.04.16 18:39
Aż mnie bawi pisanie z Tobą :D Śmierć mózgu a stan śpiączki to zupełnie co innego. I owszem, zaskoczę Cię, ale zygota nie ma nie dość że mózgu, to żadnego neuronu nawet. Mózg pojawia się dużo później, a funkcjonować zaczyna jeszcze później. Że sobie dopowiedziałeś, że nagle zaczyna działać po urodzeniu, to już nie moja wina, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem, ani nie znasz podstaw biologi. Przed urodzeniem nie ma dziecka, to możesz sprawdzić w podręcznikach używanych na studiach medycznych, a nawet w liceum. Podobnie jak to, w którym momencie pojawia się mózg u płodu, oraz w którym zaczyna działać. Ale ostrzegam, trzeba będzie tam przeczytać kilka stron, małą czcionką, pisane przy założeniu, że czytający ma jakąś wiedzę, także możesz mieć problemy, ale jak się postarasz, to może załapiesz.
Myślenie nie boli2020.04.16 19:45
Cudowne, masz rację. Ten facet ma poziom pewności siebie odwrotnie proporcjonalny do elementarnej wiedzy. Wielokrotnie już tu widziałem, że nie ma w sieci lepszego kabaretu niż Fronda. Głównie dzięki takim jak on.
trynitron 2020.04.16 9:32
Najpierw odpuść se sojusze z totralniactwem , bo siedzisz w kupie g,na i prawisz o owsikach.
Ciekawy2020.04.16 8:46
Taka pisia biomasa z jedna komórka mózgowa walczy o to aby takie istoty miały prawa zabierając PRAWO DO ŻYCIA kobietom z wyższym IQ
anonim2020.04.18 16:43
spier...j naziolu
Nesse2020.04.15 21:32
W wypowiedzi pani Godek jest tyle manipulacji i fałszywych informacji opartych na propagandzie organizacji prolifowskich, że aż trudno mi uwierzyć, że jakikolwiek racjonalny człowiek jest w stanie przyjąć jej wypowiedź bez żadnych zastrzeżeń. Proces aborcyjny nie jest taką torturą dla płodu, a lekarze ginekolodzy nie są tak bestialscy jak choćby hiszpańska inkwizycja - a tak tu jest to wszystko przedstawione. Istnieje coś takiego jak aborcja farmakologiczna. Wszyscy tu pamiętają o tych dzieciach, wspaniale, ale jeżeli rzeczywiście kobieta potem będzie zmuszona do urodzenia skrajnie chorego, zdeformowanego, z licznymi wadami genetycznymi dziecka, mam nadzieję, że też tak licznie będziecie ją wspierać w opiece i zapewnicie jej oparcie psychiczne i finansowe. Tak, czy siak, raczej projekt pójdzie do komisji na długie miesiące, więc mam nadzieję, że i tym razem nikt nie będzie zabraniał kobietom dokonywać wyboru.
Jenny2020.04.15 21:14
Godek-fanatyczko!Mengele Chazan zniszczyl kobiecie zycie,malo wam jeszcze?
AAAtomek2020.04.15 21:14
PiS + Kościół = Targowica 2.0
feldkurat Katz2020.04.15 20:55
Ważne jest życie od poczęcia do wyborów, potem możesz motłochu zdychać.
zmień sobie IP - gośka you bitch 2020.04.15 20:52
- "Teraz jestem przedstawicielem angielskiej firmy w Polsce." - No shit ... "angielskiej", with the HQ in Leningrad Nie dyskutuj tylko traktuj ich jak bure suki! OBOJETNY i inni to nie psychopaci, to goovna jaki PRL po sobie zostawił, a raczej Kreml! Nie można bydlakom odpuszczać i pozwalać aby monopolizowali forum!
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.15 20:47
Już prosiłem Zmienicie to zdjęcie pani Godek. Ona na tym zdjęciu jest sina jak trup wykopany z grobu. A ona tak nie wygląda, ma tylko takie poglądy :)
Precz z 🌈 zarazą!2020.04.15 22:09
Nie mogę odpowiedzieć, bo jest na ciebie komuchu embargo, więc napiszę krótko ... wymiatasz.
Precz z 🌈 zarazą! 2020.04.15 22:21
Dodam, że Godek dla mnie to ideał kobiety i jestem pewien, że mając dzieci zachowała dziewictwo.
gośka2020.04.15 20:41
ja proponuję badania psychiatryczne p. Godek...skąd taka propozycja? jest pewne zadanie dot. zwrotnicy, pociągu i psychopaty - można znaleźć w internecie...p. Godek przechodzi test negatywnie...wybiera kogo ma zabić a kogo uratować...to cecha psychopaty...normalny człowiek nie będzie w stanie wybrać i odda wybór kobiecie - matce...przypominam, że chore dzieci mogą nagle obumrzeć powodując zatrucie ciążowe, mogą być niebezpieczne, kobieta może umrzeć podczas nieudanego porodu odmóżdżonego dziecka itd....a p. Rubik proponuję nawołać o zbiorowe pozwy innych kobiet, których zdrowie i życie będzie zagrożone z inicjatywy p. Godek
JA2020.04.15 20:53
Jak okrutnym i pozbawionym sumieniem trzeba być człowiekiem, aby zmuszać kobietę, wbrew jej woli do donoszenia ciąży i urodzenia dziecka, które umrze zaraz po urodzeniu. Nawet nie chce sobie wyobrażać w jakich cierpieniach będzie umierało to nowo narodzone dziecko. Wszak nie będzie można mu pomóc odejść z tego świata, bo będzie to zabójstwo. Będzie musiało skonać samo. To jest straszne. W takich przypadkach, aborcja może aktem miłosierdzia i skrócenia cierpienia tak matki jak i dziecka. Jaką trzeba być osobą, żeby odbierać kobiecie ten wybór?
gumowa kaczka2020.04.15 20:38
ważne WYBORY i ABORCJA a maseczki to sobie sami uszyjcie
adrian manowski2020.04.15 20:24
skoro pro-life tak bardzo chce czegos zakazac, to powinno sie ich prawnie zmusic do wziecia odpowiedzialnosci materialna za takie dzieci z wadami genetycznymi, nawet jakby mieli oddawac 100% pensji na takie dzieci. I takie prawo powinno byc wprowadzone zanim Godek bedzie miala prawo narzucac innym swoj swiatlopoglad Bo pierwsi do ochrony nienarodzonych, a ostatni do pomocy juz narodzonym ktorzy takiej pomocy wymagaja.
JA2020.04.15 20:44
Odpowiedzialność materialna to za mało. Nie ma nic prostszego od dania pieniędzy. Oni powinni realnie angażować się w pomoc i opiekę nad osobami ciężko upośledzonymi. Również dorosłymi. A może przede wszystkim dorosłymi. Bo jak na razie, to jedyne co robią ci "obrońcy życia" to drą paszcze i zabraniają decydować o sobie innym.
adrian manowski2020.04.15 23:45
z jednej strony racja, ale z drugiej strony jak bede musieli finansowo wspierac / utrzymywac takie dzieci / doroslych to rodzine / rodzine bedzie stac na profesionalna opieke. A takie dzieci czy osoby wymagajace takiej opieki zasluguja na profesjonalna opieke. Ale fakt faktem pro-life oprocz kasy moga robic za pomoc.
Kobieta2020.04.15 20:17
NIE ZABIJAJ ! nikt i nic nie usprawiedliwia zabicia bezbronnego i najbardziej niewinnego maleńkiego człowieka. NIE ZABIJAJ ! bo już nigdy w lustrze nie zobaczysz takiej samej swojej twarzy jaką była przed zabiciem swojego maleńkiego DZIECKA. NIE ZABIJAJ ! bo NIE zabicie uchroni ciebie przed śmiercią z powodu wyrzutów sumienia ... N I E zabijaj ! bo maleńkie DZIECKO cierpi i czuje ból, lęk, odrzucenie i bezradność, CIERPI tak jak ty byś cierpiał z powodu zabijania ciebie bez znieczulenia
Krzysztof 2020.04.15 22:00
Tylko czy PiS i Kaczyński potrafią to zrozumieć?Nie potrafili przez 5 lat albo udają katolików.
Precz z 🌈 zarazą!2020.04.15 22:13
Kaczyński nie wie skąd się bierze marihuana, a dzieci? Pochodzenie dzieci to dopiero musi być dla niego zagadka.
Dam2020.04.15 22:56
Nie każ cierpieć urodzonemu dziecku dniami, zamiast pozwolić odejść szybko, bez bólu. Tak jak cierpiało dla przykładu dziecko "uratowane" przez (wg was) masowego mordercę (a jednocześnie moralnego przewodnika frondy) dr. Chazana.
J.L.2020.04.16 2:55
Dam! " odejśc szybko bez bólu ...."?? Człowieku, aborcja dziecka, to jest dla niego wielki ból! To jest jego wielki: "Niemy Krzyk"! Obejrzyj ten film! Dziecko najpierw zabija się w brzuchu matki poprzez jego rozczłonkowanie szczypcami! Wyciągają z macicy po kawałku: raz rączkę, raz nogę, kawałek tułowia itd.... A wszystkie kawałki potem razem do szamba ! Jak widzisz , odejście nie jest bez bólu! Ciesz się, że ciebie twoja matka nie zabiła! To jest przykre! Nawet dziecka nie można pochować, bo jest już w szambie ! Zwierzęta bardziej dbają o swoje małe zwierzaczki niż Człowiek, który ma się za mądrego !
Niejestemrobotem2020.04.16 10:38
Ten tekst o szambie tylko pokazuje jak bardzo próbujesz uprawiać propagande. Widzisz, wszystkie odpady medyczne trafiają do specjalnych pojemników, nigdy do szamba I już samo to udowadnia, że kłamiesz. A ponadto, zwykle aborcje przeprowadza się farmakologiczne, a jeśli nie, bo za późno to próżniowo. I bez bólu, bo szybko, a dwa w tym okresie płód nie odczuwa jeszcze bólu. Także nie wyskakuj z jakimś propagandowym filmikiem, bo już nikt Ci się na to nie nabierze.
Monika Cz.2020.04.17 4:52
Lechu Keller ! ......JesteśRobotem! .... vel.... NIE POUCZAJ ! Nie znasz się ! To tylko twoja teoria ! Nie bedziesz pouczał mnie, kobiety, która urodziła troje dzieci! A ty nawet nie jestes żonaty! Nie miałes NIGDY rodziny, żony, dzieci! Umiesz co najwyżej pedałować dzieci ! Lepiej wszystko wiem od strony praktycznej! Nie będziesz tu wklejał swoje lewackiej teorii!
MB2020.04.15 20:04
W 2003 na świecie dokonano prawie 42 mln zabiegów aborcji (źródło wikipedia)
Paweł2020.04.16 9:38
Zabiegów? - zamordowano 42 miliony dzieci. To jest barbarzyństwo bez względu na religię, kolor skóry i miejsca.
Marcel2020.04.15 19:56
Co za kraj ... Pandemia wirusa kładzie kraj na kolana, zamiast wszyscy ręce na pokład i do boju, to tracimy energię na spory o które spokojnie moglibyśmy sobie skakać do gardeł w momencie, kiedy pokonamy pandemię.
JaKi2020.04.15 19:52
"Marionetkową prezes Julia Przyłębska" -Kaja Godek 15 kwiecień 2020 w Sejmie Nawet ona się poznała na obłudzie PiS i wypunktowała marionetkę prezesa Kaczyńskiego.
Przychodzi Wiegus do chirurga... 2020.04.15 19:50
Przychodzi Wielgus do chirurga i mówi: - Proszę mi usunąć wyrostek robaczkowy. Chirurg na to: - Coś pani na łeb upadła, a może przeszczepić pani ciaśniejszą pochwę, hmm...? Wielgus: - Moje ciało moja decyzja! Chirurg: Wypier.... albo zawołam ciecia!
Naczelny2020.04.15 20:09
Frondokatolicki humor? Ambitny i inteligentny.
zmień sobie IP - asshole2020.04.15 20:15
- "Teraz jestem przedstawicielem angielskiej firmy w Polsce." - No shit ... "angielskiej", with the HQ in Leningrad.
Naczelny2020.04.15 20:40
O czym Ty przygłupie do mnie piszesz?
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.15 23:03
Sorry, ale ostatnio wszystkie inteligentne wpisy na tym forum są przypisywane .... mnie. To mój wielki sukces, ale widzę niestety, że inni "obrywają rykoszetem". Jeszcze raz przepraszam za kolegę, ale ja nie odpuszczę, mój sukces mnie uskrzydla la la la:)
zmień sobie IP "Myślenie.."2020.04.15 19:46
OBOJETNY i kilka jego innych wcieleń; ladychapel, Żyd wyklęty, Jonasik, Klapablabla, aa_kotki dwa, itp. - "Tak się składa, że mówię po angielsku, chyba nieźle. Skończyłem liceum z wykładowym angielskim. Studiowałem w Polsce, ale potem pracowałem w UK. A potem w amerykańskiej korporacji na stanowisku globalnym. Raportował do mnie team z wielu krajów ... po angielsku. Teraz jestem przedstawicielem angielskiej firmy w Polsce. Czyli coś tam liznąłem z tego angielskiego." - To jest jego mantra. Wlepij mi ją kilkakrotnie. Co to oznacza? Oznacza, że jest to menda zawodowa z "życiorysem" mu danym, menda której jedynym zadaniem jest nienawiść. W przypadku Frondy; nienawiść do chrzescijaństwa, nienawiść do obecnych rzadów, nienawidził poprzednie rządy równie "intensywnie". Na czyim jest "garnuszku"? Najłatwiej powiedzieć, że kremlowskim, faktem jest, że to janczar bolszewicki. Nie on jeden jest k*rwą na portalach. Jest tu kilku b*dlaków, bo trudno ich jest traktować na równi z normalnymi ludźmi. Lech Keller-Krawczyk typowy żyd prowokator, Albert kanalia-mitoman, Stachu zakompleksiona mać, Nowak-robaczek "przemysłowiec", Maryska Blaszczyk garkotłuk z wiedzą zerową, są też inni może o nieco wyższej "kulturze" - ale nienawiść w nich jest podobna.
feldkurat Katz2020.04.15 20:53
Amnestia była w Tworkach czy co?
Po 12-te: Nie dyskutuj z opętanym psychopatą2020.04.15 19:44
UWAGA!!! Nie odpowiadajmy temu cynicznemu dywersantowi, Polakożercy, "Po 11 NIE BADZ OBOJETNY", „ladychapel”. Jego komentarze świadczą o opętaniu, albo o chorobie psychicznej (albo i jedno, i drugie). W każdym razie o patologicznej nienawiści do Polski, Kościoła i PIS-u. Rozumiem, że każdy normalny odruchowo chce mu coś odpowiedzieć, ale to nie ma najmniejszego sensu: obelgi go cieszą, bo to masochista; ponadto zawsze ma pretekst, by wybrzydzać na "chrześcijańską miłość bliźniego". Logika na niego nie działa, bo potrafi, po żydowsku, zawsze odwrócić kota ogonem. Niech, pod różnymi pseudonimami, dyskutuje sam ze sobą. Miejmy swą godność, nie zniżajmy się do jego kloacznego poziomu. Można - i trzeba - modlić się za jego nieszczęsną duszę, która jest na prostej drodze do potępienia wiecznego, i to na własne życzenie.
Precz z 🌈 zarazą!2020.04.15 22:59
Ja nie daję rady. Ten po 11, mnie opętał ...
Myślenie nie boli2020.04.15 19:39
Podejście tzw. obrońców życia do kwestii aborcji jest skranie nielogiczne. Pokażę dlaczego. Polki dokonują aborcji na cztery sposoby: po pierwsze - wyjeżdżają za granicę, gdzie robią to legalnie, zgodnie z prawem kraju do którego wyjadą; po drugie - robią to w kraju farmakologicznie, zamawiają w internecie pigułkę, przychodzi po kilku dniach, zażywają, trzy dni później jest po wszystkim; po trzecie - robią nielegalny zabieg w Polsce; to może być niebezpieczne, choć do czasów Boya i jego piekła kobiet na szczęście daleko; po czwarte - robią legalny zabieg w Polsce, w przewidzianych prawem przypadkach. Wszystkich czterech typów przypadków rocznie jest, dane są niepełne, od 70 do 100 tysięcy, z tego przypadek czwarty - mniej niż tysiąc. I o co ten cały krzyk? O przypadek czwarty. Co się stanie, gdyby pani Godek dostała swoją ustawę? NIC!!! Przypaek czwarty rozpuści się w pierwszych trzech. Taka logika
uczciwy2020.04.15 19:53
logika będzie wtedy kiedy zło nazwiesz złem a dobro dobrem i odniesiesz to do DEKALOGU.
Myślenie nie boli2020.04.15 20:55
Drogi Uczciwy To, że nazwiesz zygotę człowiekiem, nawet jeśli uważasz uczciwie, że ona człowiekiem jest, nie zmienia faktu, że ona nim jednak - w sensie filozoficznym - nie jest. I dopiero to jest uczciwe. A dekalog nie ma tu nic do rzeczy, zwłaszcza, że go chrzescijaństwo z lekka, w stosunku do pierwotnego tekstu biblii, podretuszowało... Z uszanowaniem
...2020.04.16 1:01
"w sensie filozoficznym - nie jest" - możesz rozwinąć myśl? Według jakiej filozofii? ...bo nurtów filozoficznych jest wiele. To w którym momencie wg Ciebie "zygota" staje się człowiekiem?
Myślenie nie boli2020.04.16 11:19
Służę uprzejmie. Użyłem zwrotu "w sensie filozoficznym" nie w odniesieniu do żadnej konkretnej linii czy myśli filozoficznej, lecz w znaczeniu ogólnym a w szczególności w kontekście logiki i rozważań o języku. Zrobiłem to by uniknąć powtarzającej się dyskusji w rodzaju "no przecież zygota ma DNA jak każdy inny człowiek". Oczywiście ma. W sensie biologicznym - nie zaś filozoficznym - nie ma sporu. Zygota jest osobnikiem gatunku homo sapiens. Nie oznacza to jednak, że jest - w sensie filozoficznym - człowiekiem. Widać tu jak na dłoni totalną niekonsekwencję tzw. obrońców życia, którzy używają tego argumentu w stosunku do człowieka a nigdy nie przyjdzie im do głowy czynić to samo w stosunku do innych stworzeń. Czy widział kto Kaję Godek wykrzykującą "o, jesiotr" na widok kawioru? Co do kwestii "kiedy zygota staje się człowiekiem", odpowiem bez wahania - nigdy. Zanim zygota rozwinie się tak, by można ją podejrzewać o człowieczeństwo, przejdzie jeszcze kilka faz, będzie najpierw morulą, potem blastocystą itd. Pytałeś jedna chyba, choć nieprecyzyjnie, o to, kiedy zarodek, płód staje się człowiekiem. Jako, że nie ma jednoznacznej definicji człowieka, to też i na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Można jedynie twierdzić, do kiedy z pewnością nim nie jest. I tu najbardziej przemawiają do mnie argumenty odnoszące się do pojawienia się świadomości. Z uszanowaniem PS Dlaczego piszesz słowo zygota w cudzysłowie? Przecież to ani nie cytat ani przekleństwo ani metafora...
Piotrek2020.04.16 11:55
Ja bym zrobił po prostu rozróżnienie między człowiekiem, a osobą. Zygota nie jest osobą - nie ma świadomości. Oczywiście stawanie się osobą jest procesem.
Myślenie nie boli2020.04.16 15:27
To byś musiał potem im dowieść, dlaczego niby wolno zabić człowieka a nie wolno osoby... To bez sensu. Trzeba po prostu ludziom tłumaczyć, że to bzdura z tym zabijaniem człowieka, jesli chodzi o jednokomórkowy organizm... Pozdrawiam serdecznie
Lew Nikołajewicz2020.04.16 9:05
Nikt nie zabrania nikomu kierowania się dekalogiem, bądź też własnego definiowania dobra i zła, ale w polskim prawie, które nie przewiduje karania za łamanie dekalogu, nie można wprowadzać tak abstrakcyjnych i antynaukowych pojęć jak np. "świętość życia od poczęcia do naturalnej śmierci".
Piotrek2020.04.15 20:04
To samo jest z prostytucją, czy narkomanią. "Katolikom" się wydaje, że gdy coś jest zamiecione pod dywan, to problem przestaje istnieć i mają czyste sumienia. Myślę, że mało kto będzie twierdził, że aborcja jest czymś dobrym. Nie żyjemy jednak w idealnym świecie. Jeżeli ktoś realnie myśli o ratowaniu życia, to powinien raczej wspierać działania takie jak okna życia, czy pomoc materialną, dla matek które mają urodzić niepełnosprawne dziecko - bo nie każdy w takiej sytuacji może żyć godnie i robić karierę tak jak pani Godek.
Maria Blaszczyk2020.04.15 21:31
No właśnie nie. Cały problem w tym, że w przypadku aborcji w związku z przesłanką embriopatologiczną te trzy pozostałe opcje nie są zamiennikiem. Tzn. druga nie jest w ogóle, bo to są późniejsze aborcje. Zamożne kobiety sobie poradzą, zresztą ta liczba tysiąca aborcji wskazuje na to, że jak któraś nie musi - to się nie decyduje na ścieżkę legalnej aborcji w Polsce. Gdyby tak było - Polsce rodziłoby się więcej niż gdzie indziej dzieci z wrodzonymi wadami, a ten odsetek jest podobny jak w każdym innym kraju, przy jednocześnie mniejszej liczbie aborcji ze względu na przesłankę embriopatologiczną. Cud, normalnie... Rzecz w tym, że to są późniejsze aborcje, bardziej skomplikowane, które nie kosztują kilkadziesiąt czy małe kilkaset euro. I raz na jakiś czas trafi na jakąś biedniejszą, mniej zaradną kobietę, która sobie nie poradzi. I nieszczęście gotowe... Ale kto by się przejmował kobietami, zwłaszcza tymi biednymi.
J.L.2020.04.16 2:43
Mario B... Piszesz jakby o cudzie....... Prawdziwy cud to tu będzie, jak tu ciebie nie będzie ! Holandia czeka !
Piotrek2020.04.16 10:44
Chamstwo to najwyraźniej twoja druga natura. Nie ma nic złego w posiadaniu poglądów i ich wyrażaniu. Nie podobają Ci się opinie Marii? To przedstaw te bardziej atrakcyjne. Jeżeli zrobisz to dobrze czytelnicy się z tobą zgodzą. Przeszkadza Ci, że ktoś ma coś do powiedzenia w temacie, gdy ty nie masz nic?
Myślenie nie boli2020.04.16 11:27
Pani Mario Bardzo dziękuję za komentarz. Myslę, że ma Pani rację. To co napisałem wyżej to raczejuproszczona analiza pokazująca kontekst, w którym widać sposób rozumowania tzw. obrońców życia. Przecież, jeżeli na prawdę chodziłoby im o przeciwdziałanie aborcji, to powinni sie zająć tymi stoma tysiącami a nie tym niepełnym jednym. Tymczasem 99% ich wysiłków idzie właśnie w tę stronę. To dowodzi, że działania te nie mają na celu doprowadzić do żadnej innej zmiany, poza symboliczną. Poza pokazaniem sobie i światu swojej ortodoksji. A rzeczywista rzeczywistość - kogóż ona obchodzi... Pozdrawiam niezwykle serdwcznie
Piotrek2020.04.16 11:51
Katolikom jest po prostu łatwiej budować państwo wyznaniowe niż autentycznie przeżywać własną wiarę żyjąc w zgodzie z innymi ludźmi. To jest generalnie problem osób wierzących - wydaje im się, że posiadają monopol na prawdę i mają prawo dane z góry, żeby innych zmuszać i układać im życie według własnych przekonań. W tym wypadku kobietom.
Torchwood2020.04.16 6:01
Bo pani Godek po prostu chce, żeby więcej rodzin zostało, tak jak ona, unieszczęsliwione dzieckiem z zespołem downa. Liczy pewnie na to, że jak będzie więcej takich dzieci, to państwo się nimi lepiej zajmie.
Krzysztof 2020.04.15 19:33
Ale atak na PiS i wykazywanie ich hipokryzji przez ostatnie 5lat. I to wszystko na Frondzie ,bastionie PiS i Kaczyńskiego. Niezapomniane chwile.
JA2020.04.15 19:29
Jakoś nie widzę, żeby obrońcom życia chciało się faktycznie bronić życia. Jakoś nie widać tych wolontariuszy, którzy garnęliby się do pomocy np. w DPSie na Bobrowieckiej w Warszawie, gdzie nie ma personelu medycznego i gdzie są umierający ludzie. Dla nich ludzie, którzy już się urodzili się nie liczą. Liczy się tylko czcze gadanie.
ANTEK2020.04.15 20:58
A czarne szmaty tam są żeby pomagać? Ja tylko o zakonnicach i zakonnikach słyszałem, a oni akurat są za życiem..
JA2020.04.15 21:21
Ale to prolajferzy bronią każdego życia. Szkoda tylko, że ludzie, którzy już się urodzili są dla nich nieważni. Co robi Godek oprócz kariery politycznej?
Dam2020.04.15 22:53
"Czarne szmaty" nie mówią, że każde życie jest święte i trzeba go bronić, więc skoro nie pomagają, to jest to zgodne z ich światopoglądem. A "obrońcy życia" to zwykli hipokryci, bo mówią jedno, a jak przychodzi co do czego, to dziecko ma się urodzić, a potem może iść do piachu, już się nie interesują.
ANTEK2020.04.15 23:14
Debata pro-life dotyczy zaprzestania zabijania dzieci nienarodzonych, jest u nas w kraju wystarczający system socialno-opiekuńczy, który zapewnia dzieciom utrzymanie. Na ten temat, ta debata się nie toczy. Chyba że ktoś uważa, iż dzieci umierają w kraju w żłobkach...???
JA2020.04.16 10:58
Najłatwiej jest krzyczeć, że inne osoby muszą rodzić chore dzieci. I nic dalej nie robić. Jakie to proste i wygodne. I od razu lżej na sumieniu, że zmusiło się kogoś do wydania na świat roślinkę, lub dziecko, które umarło 2 doby po porodzie. W męczarniach. Już nie mówiąc o tym, że chory płód może W KAŻDEJ CHWILI obumrzeć, co zagraża życiu matki. Ale who cares? Przecież matka już się urodziła. Kogo obchodzą ludzie, którzy już się urodzili. Najważniejszy jest człowiek od poczęcia do chwili narodzin.
bogdanus2020.04.15 19:04
Jaka jest to niekonsekwencja, prawo polskie chroni życie ludzkie od poczęcia po śmierć. To dlaczego pozwala się na zabijanie dzieci nienarodzonych. Dlaczego państwo lamie prawo a oczekuje by obywatele przestrzegali prawa.
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.15 22:57
A dlaczego nie wypłaca +500 od poczęcia? A dlaczego poczęte dziecko nie dziedziczy? No dlaczego?
Iwo2020.04.16 0:52
I to jest odpowiedź na to dlaczego łamie się konstytucyjne prawo do życia? Cieniutko!