W Brukseli rozpoczął się szczyt Unii Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki wraz z innymi przywódcami państw członkowskich podejmie negocjacje dot. tzw. mechanizmu praworządności. W sukces premiera wierzy prezes PiS Jarosław Kaczyński, który przyznając, że sytuacja jest trudna, wskazuje na umiejętności negocjacyjne szefa polskiego rządu.

Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Europejskiej przywódcy zajmą się propozycją porozumienia, jaką ws. tzw. mechanizmu praworządności wypracowały Polska, Węgry i niemiecka prezydencja. Propozycja ta zakłada przyjęcie rozporządzenia o mechanizmie praworządności bez żadnych zmian, ale dołączenie dodatkowej deklaracji, która ma zagwarantować bezpieczeństwo tego rozwiązania. Dzięki tej deklaracji mechanizm nie będzie mógł być nadużywany jako narzędzie politycznego nacisku.

Na porozumienie muszą teraz zgodzić się kraje, które wcześniej twardo opowiadały się za warunkowością, w tym przede wszystkim Holandia. Choć porozumienie wciąż jest niepewne, w sukces premiera Mateusza Morawieckiego wierzy Jarosław Kaczyński.

- „Wierzę w umiejętności negocjacyjne premiera Mateusza Morawieckiego, bo doskonale się w tej dziedzinie sprowadza. Mamy dobry, mocny układ z premierem Węgier Viktorem Orbanem, jest tam też bardziej letnie, ale jednak dość wyraźne poparcie niektórych innych państw i w związku z tym może być nie najgorzej” – powiedział prezes PiS.

kak/PAP, niezależna.pl