Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego, Krzysztof Wyszkowski nie musi przepraszać Lecha Wałęsy za mówienie o nim per „Bolek”. Sprawę skomentował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uchyliła wczoraj wyrok z 2011 roku. Nakazano wówczas byłemu opozycjoniście z okresu PRL, aby ten przeprosił Lecha Wałęsę za nazwanie go TW „Bolkiem” i mówienie o współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.

Dziesięć lat temu Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił decyzję Sądu Okręgowego i nakazał Wyszkowskiemu przeproszenie Lecha Wałęsy. Ten jednak nie miał zamiaru wykonywać wyroku sądu.

W sprawie zainterweniował prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który wniósł o uchylenie wyroku w zaskarżonym zakresie oraz orzeczenie co do istoty sprawy przez oddalenie powództwa.

Sąd Najwyższy podzielił argumentację Prokuratora Generalnego i zaskarżony wyrok uchylił. Krzysztof Wyszkowski nie musi zatem przepraszać Wałęsy.

Komentując wyrok SN, Zbigniew Ziobro napisał na twitterze:

Czekaliśmy przez lata, ale prawda w końcu zatriumfowała. SN uwzględnił moją skargę nadzwyczajną i uchylił jawnie niesprawiedliwy wyrok – Krzysztof Wyszkowski nie musi przepraszać L. Wałęsy za nazwanie go tajnym współpracownikiem SB.

dam/PK.gov.pl,Twitter