Juncker i Johnson: Mamy porozumienie ws. Brexitu - zdjęcie
17.10.19, 12:10

Juncker i Johnson: Mamy porozumienie ws. Brexitu

2

Udało się zawrzeć porozumienie ws. Brexitu. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podali, że na kilka godzin przed szczytem UE poświęconym tym kwestiom zapadła decyzja o kompromisie.


"Tam, gdzie jest wola, tam jest porozumienie - mamy je! Jest to uczciwa i wyważona umowa dla UE i Wielkiej Brytanii; świadczy o naszym zaangażowaniu w poszukiwanie rozwiązań. Rekomenduję Radzie Europejskiej zatwierdzenie tej umowy" - napisał na Twitterze Jean-Claude Juncker, załączając treść podpisanej deklaracji o Brexicie.

"Mamy znakomitą nowąumowę, która przywraca kontrolę - teraz parlament powinien uznać w sobotę Brexit za dokonany, więc możemy iść naprzód do innych priorytetów, na przykład do kosztów życia, NHS [system opieki zdrowotnej - red.], brutalnej przestępczości i środowiska" - napisał z kolei premier Johnson.

Do sukcesu jednak jeszcze daleka droga. Porozumienie musi zaakceptować Unia na dzisiejszym szczycie, Parlament Europejski - oraz Izba Gmin Wielkiej Brytanii.

Jest możliwe, że Brexit zostanie przesunięty na dzień 31 stycznia 2020 roku.

bsw/tvn, onet

Komentarze (2):

Jarek2019.10.17 12:32
Obchodzi nas to, panie Juncker, jak zeszłoroczny śnieg !
Marek212019.10.17 12:21
A Irlandia się zgodzi. Los dumnego Albionu zależy od zgody Irlandii...... :-) Ale tak się kończą zawroty głowy.