Jest porozumienie ws. Brexitu. Co to znaczy dla Polaków? - zdjęcie
17.10.19, 17:49(public domain)

Jest porozumienie ws. Brexitu. Co to znaczy dla Polaków?

4

Jest zgoda europejskich przywódców na porozumienie w sprawie brexitu. Decyzja zapadła na unijnym szczycie w Brukseli. Europejscy przywódcy zaapelowali do państw członkowskich o szybkie działania, by umowa weszła w życie.

Wcześniej kompromis dotyczący zmian w umowie brexitowej osiągnęli unijni i brytyjscy negocjatorzy. Teraz uzgodnione porozumienie trafi do parlamentu brytyjskiego i to posłowie na Wyspach zdecydują o jego losie.

- Jesteśmy już na ostatniej prostej - skomentował szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Dodał, że brexit nie jest powodem do świętowania, bo to jest to smutna wiadomość. - Nasze drzwi będą zawsze otwarte dla Wielkiej Brytanii - powiedział Donald Tusk.

Jeśli brytyjscy posłowie zaakceptują dokument, Unia Europejska nie będzie robić problemu i wszystkie procedury ratyfikacyjne zostaną przyspieszone, brexit stanie się faktem 31 października. Już w przyszłym tygodniu Parlament Europejski ma zaakceptować umowę.

Kolejny krok to przyjęcie porozumienia na jednej z najbliższych unijnych rad ministerialnych. Później każdy kraj zdecyduje w jaki sposób ratyfikować umowę, w niektórych może być potrzebna zgoda parlamentów narodowych.

Jeśli natomiast brytyjscy posłowie odrzucą porozumienie brexitowe, wtedy albo Wielka Brytania wyjdzie z Unii bez umowy, albo potrzebne będą dodatkowe negocjacje. To jednak musiałoby się wiązać z kolejnym opóźnieniem terminu brexitu, a premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson kategorycznie odrzucał taką możliwość.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że prawa Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii zostaną zachowane po opuszczeniu Unii przez ten kraj. Podkreślił, że  że porozumienie zabezpiecza interesy Polski - prawa naszych obywateli i przedsiębiorców.

Dodał, że "mamy dużo lepsze rozwiązania i dużo lepszy punkt startu do handlu dla polskich przedsiębiorców". Wskazał, że to jest istotne, gdyż Wielka Brytania jest ważnym dla Polski rynkiem eksportowym.

Jak mówił szef rządu, pomimo brexitu, mamy również zapewnione finansowanie dla wszystkich projektów unijnych.

- Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia różnych projektów, które toczą się w Polsce z udziałem środków unijnych - podkreślił Mateusz Morawiecki.

 

źródło: IAR

Komentarze (4):

Otto2019.10.17 18:46
To dobre porozumienie ! Chodzi o to, aby Polacy głosujący na PO pozostali tam na zawsze. My tu w Polsce nie potrzebujemy tych lewackich pier-dolców !!!
Ciasny Marcin2019.10.17 17:57
Brawo Donald Tusk! Porozumienie ws. Brexitu to prawdziwy sukces tego Wielkiego Polaka! Gratuluję!
Polka2019.10.17 19:04
Ha, ha, ha ,ha . To Junckera robota debilu !!!
anonim2019.10.17 19:24
Obok "Polki" to ty w życiu nawet nie stałeś chłopie.