Jerzy Bukowski: Propozycja przysięgi żołnierzy WOT pod kopcem Piłsudskiego - zdjęcie
09.07.19, 07:15

Jerzy Bukowski: Propozycja przysięgi żołnierzy WOT pod kopcem Piłsudskiego

2

Propozycja przysięgi żołnierzy WOT pod kopcem Piłsudskiego

Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa zwraca się do panów ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej generała dywizji Wiesława Kukuły z propozycją zorganizowania najbliższej przysięgi żołnierzy 11. Małopolskiej Brygady WOT im. generała brygady Leopolda Okulickiego pod polską Mogiłą Mogił, jak często określa się kopiec imienia wskrzesiciela Polski Niepodległej.

W tym nietypowym pomniku niepodległości usypanym w latach 1934-1937 na wzgórzu Sowiniec w Lesie Wolskim złożono ponad 4500 ziem przesiąkniętych krwią Polaków przelaną na polach bitew i w miejscach męczeństwa na całym świecie. Złożenie pod nim przysięgi wiernej służby Ojczyźnie przez młodych patriotów wstępujących w szeregi WOT z pewnością byłoby dla nich wielkim przeżyciem.

Kopiec Piłsudskiego jest w swojej symbolice równoważny Grobowi Nieznanego Żołnierza i dlatego uznaliśmy w Komitecie, że byłby znakomitym miejscem dla takiej ceremonii, najlepiej w miesiącach letnich.

Mamy nadzieję, że dowództwo, oficerowie i żołnierze WOT podzielą nasz pogląd i już wkrótce spotkamy się u podnóża Mogiły Mogił na uroczystej przysiędze, którą swoją obecnością może zechcą zaszczycić wielokrotnie bywający w latach swej harcerskiej młodości pod kopcem Piłsudskiego Prezydent RP-Zwierzchnik Sił Zbrojnych, minister obrony narodowej, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej oraz generalicja i kadra oficerska Wojska Polskiego.

Z poważaniem - dr Jerzy Bukowski, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa

 

 

 

Komentarze (2):

Antykomunista2019.07.9 9:29
naczelnik (celowo przez małe n) to nie wzór do naśladowania, są tysiące lepszych!
Krakus 2019.07.9 7:51
Brawo - super pomysł, panie ministrze prosimy o pozytywne załatwienie sprawy.