Jerzy Bukowski: PO na rozdrożu. Co zrobi Schetyna? - zdjęcie
28.06.19, 11:55Fot. Aargambit via Wikipedia, CC 3.0

Jerzy Bukowski: PO na rozdrożu. Co zrobi Schetyna?

5

PO na rozdrożu

Jesienne wybory parlamentarne zmuszają Grzegorza Schetynę i kierownictwo Platformy Obywatelskiej do podjęcia jednej z najważniejszych decyzji dotyczących przyszłości tej formacji: czy zawrzeć możliwie najszerszą koalicję z innymi przeciwnikami obecnego obozu rządzącego, czy też podkreślić swoją odrębność jako największego ugrupowania po stronie opozycji?

Pójście pierwszą drogą oznacza oddanie części mandatów sojuszniczym partiom, co nie spodoba się wielu kandydatom Platformy do Sejmu i do Senatu. Takie głosy rozczarowania rozległy się zaraz po wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których trzeba było ustąpić dobre miejsca na listach politykom z innych ugrupowań, także wcale nie uważanych jeszcze niedawno za przyjazne. Hasło „wszyscy przeciw Zjednoczonej Prawicy” jest efektowne, ale ryzykowne.

Drugi wariant, czyli samodzielny start pozwoli na wprowadzenie do parlamentu większej liczby członków PO niż w koalicji z chwilowymi sojusznikami. Łatwiej byłoby też wówczas prowadzić kampanię wyborczą i formułować program bez konieczności uwzględniania cudzych postulatów, które są niekiedy bardzo odległe od platformianych.

Którą drogę wybiorą Schetyna i jego najbliżsi współpracownicy? Decyzja musi zapaść bardzo szybko, bo przecież kampania wyborcza praktycznie już się toczy.

Jerzy Bukowski

 

Komentarze (5):

anonim2019.06.28 17:01
Platforma polskich obywateli i ideologia neomarksistowska nijak się mają do siebie, ale to już problem Pana Schetyny.
Nimrodel2019.06.28 14:24
Kogo to obchodzi co zrobi Schetyna? Niech kupi sobie metr gumy i strzeli sobie w łeb.
Jula2019.06.28 13:13
PO jest skończona jako partia, aparat jest zdegenerowany i bardzo agresywny, nie rozumieją zmian,które zaszły w społeczeństwie w Polsce i zmian politycznych w Europie.Do Kanossy nie pójdą zbyt są pyszni.Programów nie mają,bo skupieni byli na obronie liberałów aferałów i wszystkich geszefciarzy, tam poszła para.Jeszcze rozgrywają LGBT i Konstytucję szczątkowo Sądy ale kto z obywateli pracujących i funkcjonujących w naszym kraju to kupi?Celebryci na TVN to zgrana zupełnie i zużyta płyta, coraz bardziej dosadna, wulgarna, bez tej odrobiny sznytu jaki jest w burlesce.Frustraci nie porywają oni wzbudzają zażenowanie,Polsat zdryfował w atakowaniu rządu,jest merytoryczna TV TRWAM,Informacje dnia.Analiza porównawcza zawsze działa:jak było -jak jest.
edi2019.06.28 12:23
CAŁA oPOzycja - TO KOMPLETNIE SKOMPROMITOWANI LUDZIE, NIEUDACZNICY, A DO TEGO AFERZYŚCI NAJWYŻSZEGO LOTU - LUDZIE ZŁEJ WOLI - MAM NADZIEJĘ ŻE JUŻ NIGDY NIE BĘDĄ W POLSCE RZĄDZIĆ !! TO JONASZE ! PRZYNOSZĄ POLSCE PECHA, za każdym razem kiedy rządzą w BUDŻECIE NIE MA PINIĘDZY !!
polak2019.06.28 12:17
PełO to formacja anty Polska za to bardzo chcą być popychadłem niemiec rosji i francji . starczy jej by ją chwalili i przedstawicieli poklepywali po plecach a zgodzą się nawet być państwem, które wywołało II wojnę światową ,napadło na niemcy rosje i mordowało ludzi tych narodów i oczywiści żydów ,dla nich polskość to nienormalność --dla nich ideą jest ---KASA,KASA,KASA. Polaków mają w poważaniu