Jerzy Bukowski: Jest dzierżawca zabytkowej strzelnicy - zdjęcie
02.11.17, 06:45

Jerzy Bukowski: Jest dzierżawca zabytkowej strzelnicy

Prezydent Krakowa profesor Jacek Majchrowski podjął bardzo dobrą decyzję w opisywanej już tutaj przeze mnie kilkakrotnie sprawie: zabytkową, świeżo odnowioną kosztem 12 milionów złotych strzelnicę przy ulicy Królowej Jadwigi 220 na Woli Justowskiej przejmie Miejskie Muzeum Historii Fotografii.

Z wybudowanej w latach 1886-87 i będącej fragmentem zaplecza garnizonu Twierdzy Kraków strzelnicy korzystali żołnierze austriaccy oraz członkowie powstałego w 1910 roku Związku Strzeleckiego.

Po dwóch unieważnionych przez przeprowadzający je w imieniu władz Krakowa przez Zarząd Infrastruktury Sportowej przetargach prezydent doszedł do wniosku, że nie ma sensu organizowanie kolejnego, uwzględniając opinie krakowian, którzy zdecydowanie wypowiadali się za utrzymaniem - przynajmniej częściowo - jej tradycyjnej funkcji.

            „Do strzelnicy MHF planuje przenieść m.in. bibliotekę i stałą wystawę <Portret>. Na terenie obiektu placówka zamierza prowadzić działalność edukacyjną, w tym tzw. ogród doświadczeń w ramach projektu <Szkoła widzenia>. Na terenie strzelnicy ma być także prowadzona działalność gastronomiczna, ale póki co MHF nie ma planów związanych z tym wymogiem dzierżawy” - czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

            - Strzelnica będzie dostępna dla publiczności, to nie będzie obiekt zamknięty. W przyszłym roku, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w strzelnicy zostaną zorganizowane specjalne, okolicznościowe wydarzenia - powiedział PAP dyrektor Muzeum Marek Świca.

             Podpisanie przez MHF umowy dzierżawy z ZIS nastąpi w grudniu, będzie ona obowiązywać na czas nieokreślony.

Jerzy Bukowski