Jerzy Bukowski: Czy KE i Schetyna przetrwają do jesieni? - zdjęcie
28.05.19, 13:30Fot. Aargambit via Wikipedia, CC 3.0

Jerzy Bukowski: Czy KE i Schetyna przetrwają do jesieni?

10

Czy KE i Schetyna przetrwają do jesieni?

Czy Koalicja Europejska rozpadnie się po wielkiej klęsce, jaką były dla niej niedzielne wybory i czy Grzegorz Schetyna pozostanie liderem polskiej opozycji? - to chyba dwa najważniejsze pytania, jakie stawiają sobie obecnie uczestnicy i obserwatorzy polskiej sceny politycznej.

Już po ogłoszeniu sondażowych wyników przez Ipsos zaczęto je zadawać, a kiedy następnego dnia okazało się, że zwycięstwo Zjednoczonej Prawicy było znacznie większe, nie kryją się z nimi nawet sympatycy totalnej opozycji.

Sformowana wyłącznie w oparciu o nienawiść do obecnego obozu rządzącego KE nie ma żadnego pozytywnego programu, a wchodzące w jej skład ugrupowania dzieli zdecydowanie więcej niż łączy. Złudzeniem okazało się przekonanie, że Polacy wypłacą jej przy urnach premię za jedność. Polskie Stronnictwo Ludowe już poważnie rozważa opuszczenie jej, Nowoczesna praktycznie nie istnieje, jedynym wygranym jest Sojusz Lewicy Demokratycznej, co nie cieszy jednak większości zwolenników Platformy Obywatelskiej, którzy zgrzytają zębami na współpracę z postkomunistami.

Po tak spektakularnej porażce, jaką były ostatnie wybory, każdy przegrany przywódca powinien zrobić uczciwy rachunek sumienia i podać się natychmiast do dymisji. Nie musi być ona przyjęta, ale polityczna przyzwoitość nakazuje ją złożyć. Jedni powiedzą, że na kilka miesięcy przed o wiele bardziej ważnymi wyborami do krajowego parlamentu nie należy zmieniać przywódcy, drudzy uznają za konieczną wymianę skompromitowanego lidera na nowego.

Myślę, że debata polityczna w najbliższych tygodniach będzie ogniskować się wokół tych dwóch pytań.

Jerzy Bukowski

Komentarze (10):

Miko2019.05.28 18:13
Koalicja pod przywództwem takiego jołopa skazana jest na porażkę. Widzieliście memy? To prawda: "Naszym programem jest zwycięstwo!". Gratuluję!
.2019.05.28 15:40
Byle do Wiosny
lon2019.05.28 14:57
Bukowski, Pan Bukowski , czy to nie ten słynny Sowiniec co to już rozpoczął rozbiórke PKiN, oraz rezyseruje film o Generale Kuklińskim
Han2019.05.28 14:30
"Każdy uczciwy przywódca" , proszę mi pokazać który z tych pseudo przywódców Kolaboracji Europejskiej jest uczciwy? To są ludzie wyzuci z resztek przyzwoitości.Czy ryży Tusk podał sie do dymisji po zamachu w Smoleńsku? Podał się do dyspozycji Merkel by urządzić Polskę po szwabsku. Cała ta ekipa KE to jedno wielkie bagno i myślę ,że jesienią Polacy pokażą im gdzie ich miejsce.
Mirek2019.05.28 14:19
Totalniacy w październiku i tak dostaną manto i tak a to czy Grzesiek odejdzie nie ma większego znaczenia ponieważ oni [opozycja totalna] nie mają żadnego programu ....żadnego . I żadnego programu nie stworzą ponieważ ich jedynym programem jest i było ŻEBY BYŁO TAK JAK BYŁO .....czyli ...odsunąć PiS od władzy aby można było dalej kraść ...jak za rządów Ryżego . Jedynym "sukcesem" jaki osiągnęła TOTALNA OPOZYCJA jest to że w Zakładzie Karnym na Białołęce głosowało na nich 80% więźniów .
Jam2019.05.28 14:00
KE jest sztuczny tworem stworzonym doraźnie. Ponieważ nie sprostał pokładanych w nim nadziei, rozpadnie się. To jest zupełnie naturalne. Symptomy tego są już, z resztą widoczne.
cieć sadowy2019.05.28 13:56
O to moje słowa otuchy dla Ciebie, ty ryża gnido, brudny unijny szczurze, kundlu kaszubski (bez obrazy dla Kaszubów), chłystku boiskowy, zdrajco i szkodniku Polski, tytoniowy- brukselski capie, Fułkowy rogaczu, smoleński zbrodniarzu, obyś wylądował za krzywdy Polaków w ciupie na Białołęce i obyś był tam ubogacany co noc przez swoich wiernych wyborców
www2019.05.28 13:46
Mają jedną szansę na przetrwanie: poparcie programu PIS i oddanie hołdu Kaczyńskiemu.
polak2019.05.28 15:07
teraz ryży czopek i schetino czekają jaki rozkaz wyda im merkel ----chyba że ich oleje i wtedy całe to niemieckie zgromadzenie się rozwali
JR2019.05.29 7:10
Na kolanach!