Jerzy Bukowski: ,,Chłopi z Marszałkowskiej'' poszli po rozum do głowy - zdjęcie
03.06.19, 09:15Fot. Adrian Grycuk via Wikipedia, CC 3.0

Jerzy Bukowski: ,,Chłopi z Marszałkowskiej'' poszli po rozum do głowy

6

Chłopi z Marszałkowskiej” poszli po rozum do głowy

Jedno z najbardziej popularnych w naszym kraju przysłów: „mądry Polak po szkodzie” znowu zostało potwierdzone w rzeczywistości, tym razem w politycznej.

Zastosowała je wobec samej siebie Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego decydując o opuszczeniu Koalicji Europejskiej i przystąpieniu do budowania centrowego bloku. Ma się on nazywać Koalicja Polska i skupiać wszystkie ugrupowania podzielające wartości od dawna wyznawane przez PSL.

Wprawdzie nie bardzo jeszcze wiadomo, jakie siły polityczne mogłyby utworzyć razem ze Stronnictwem ów ludowo-chadecki z założenia blok, a co do wartości, jakim hołduje PSL, trudno byłoby je dzisiaj jednoznacznie wskazać, to najważniejsze jest jednak, że jego kierownictwo wreszcie się ocknęło i poważnie wzięło sobie do serca ostrą krytykę płynącą z partyjnych dołów. A tam bardzo nie spodobała się bliska współpraca z ludźmi, którzy propagują zasady - zwłaszcza obyczajowe - całkowicie niezgodne z tradycyjnym etosem polskiego chłopa.

O ile bowiem władze PSL dawno już zagubiły wartości składające się na ów etos od końca XIX wieku do krótkiego okresu po II wojnie światowej, kiedy próbowano w skrajnie niekorzystnych warunkach politycznych dochować im wierności przeciwstawiając się komunistycznemu terrorowi, o tyle na wsiach są one nadal nie tylko uznawane, ale także realizowane.

Nie wiadomo, czy uda się zbudować Koalicję Polską i jaki wynik osiągnie ona w jesiennych wyborach parlamentarnych. Istotne jest natomiast, że „chłopi z Marszałkowskiej” uwzględnili niezadowolenie działaczy regionalnych i swojego elektoratu podejmując decyzję niewątpliwie słuszną z moralnego punktu widzenia, chociaż może ona nie przynieść Polskiemu Stronnictwu Ludowemu politycznego sukcesu za kilka miesięcy.

Jerzy Bukowski

 

Komentarze (6):

Paula2019.06.3 17:00
Cześć! :) Poszukuję do badania osób zadeklarowanych jako katolicy, pomyślałam, że na tej grupie mogłabym sporo takich osób znaleźć (jeśli post jest dla Was nie na miejscu, proszę o informację, nie doszukałam się w regulaminie stricte takiej informacji) Wypełnienie ankiety nie powinno Wam zająć dłużej niż 10 min, a dla mnie będzie to ogromna pomoc. Brakuje mi ponad 150 osób, które deklarowałyby, że są katolikami. :( Badanie ma na celu sprawdzenie jak różne zmienne psychologiczne wpływają na postrzeganie ludzi. Zależy mi, aby zebrać możliwie dużą grupę osób badanych oraz aby grupy badane były równe pod względem stosunku do religii. Badanie jest w pełni anonimowe a wyniki analizowane zbiorczo. Wszystkim zainteresowanym prześlę wyniki mailem. Będę bardzo wdzięczna za pomoc! :) https://warsawpsy.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_cYcGGk7shuyU2fX
Grzegorz2019.06.3 9:53
Miałeś chamie..
www2019.06.3 9:48
Żeby tworzyć koalicję, trzeba przede wszystkim mieć wyraźną wizję własnych wartości, jakimi się posługuje. Jeśli PSL jeszcze parę dni temu podawał rękę zboczeńcom, a dziś się od tego odwraca, bo wynik wyborów go rozczarował, to widać, że PSL żadnych wartości nie posiada. Na czym więc chce oprzeć budowę koalicji? Na próżni, z której się składa?
Mirek2019.06.3 9:32
Ta tzw Koalicja Polska będzie się składała z koalicji polskiej .....bo kto będzie chciał wchodzić w jakąkolwiek koalicję z idiotami .
100% racji2019.06.3 9:29
A co kurki gdakały na wsi ??? ko, ko, ko, Ko-siniak-K-a-MYSZ zjadła zwycięstwo !!! a On pamiętnika POpiela nie czytał ? Nie czytał ! POpiel zjedzony przez (K)oalicje (E)myszy !!!
Szendzielarz2019.06.3 9:26
ale "chłopskiego rozumu" nie mają i nie będą mieli. To czerwone aparatczyki