Jeden z Ojców Synodu mógł zostać zabity w łonie matki - zdjęcie
17.10.14, 05:56Abp Zbigniew Stankiewicz (fot. YouTube)

Jeden z Ojców Synodu mógł zostać zabity w łonie matki

9

Arcybiskup Zbigniew Stankiewicz z Łotwy, były wiceprezes Związku Polaków w tym kraju, mógł zostać zabity jeszcze przed narodzeniem. Gdy jego matka zaszła w ciążę w wieku 40 lat, jego ciotka – lekarz – zaproponowała jej aborcję. Przed śmiercią późniejszego arcybiskupa uchroniła katolicka wiara matki, która nie zgodziła się na morderstwo i powierzyła wszystko Bogu.

Abp Stankiewicz pierwszy raz poinformował o tej dramatycznej chwili jeszcze w 2002 roku, gdy parlament Łotwy miał zamiar zalegalizować aborcję – do czego w ostateczności niestety doszło. 

„Gdy moja matka była w ciąży, moja ciotka, lekarz, zaproponowała aborcję. Moja mama miała 40 lat. Jest jednak wierzącą katoliczką i odrzuciła tę propozycję” – napisał obecny arcybiskup w liście, w którym w wyraźny sposób stanął po stronie życia.

„Dlatego mogę dzielić się tym doświadczeniem: miałem szczęście, bo nie zostałem abortowany” – dodał.

O arcybiskupie Stankiewiczu zrobiło się niedawno głośno dzięki jego bardzo wyrazistemu stanowisku w sprawie synodalnego Relatio post disceptationem. Hierarcha podkreślił wówczas w rozmowie z "Radiem Watykańskim", że istnieje ryzyko pójścia za duchem czasu i „tańczenia pod muzykę świata”. „Światu tak naprawdę nie jest potrzebna podróbka Ewangelii, ale jest potrzebne światło, prawda Ewangelii.

I to przekonuje ludzi, bo Ewangelia ma moc. Jeżeli nie zniekształcamy jej przesłania, to ono dociera do sumień i umysłów ludzi, przekonuje ich i pociąga. A jeżeli to będzie coś rozwodnionego, to niestety, najpierw będą nam klaskać, a potem nikomu to nie będzie potrzebne, tylko wieprzom na podeptanie” – powiedział kilka dni temu arcybiskup, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

pac/lsn

Komentarze (9):

anonim2014.10.17 6:01
1. Po polsku pisać to wy nie umiecie. 2. Nie przechodził Pan/Pani wczoraj przez ulicę? - mógł Pan/Pani zostać zabity.
anonim2014.10.17 6:55
Cudem ocalony jak Kosiński. Następny Czarny Ptasior.
anonim2014.10.17 8:47
aborcja jest morderstwem
anonim2014.10.17 8:51
"Jeden z Ojców Synodu mógł zostać zabity w łonie matki" JPII mogl byc zabity w lonie matki. Ronaldo mogl byc zabity w lonie matki. P. Krystyna z Paciechowa mogla byc zabita w lonie matki. ... Wszyscy teoretycznie moglismy byc zabici w lonie matki. Ale nie bylismy. Po cholere to pisac. Czy ojciec Synodu, ktory mogl byc zabity w lonie matki, a jednak nie byl, ma w zwiazku z tym jakies szczegolne doswiadczenia? Inne niz ci, ktorzy mogli byc zabici w lonie matki, a nie sa ojcami Synodu? Czy to wnosi cos nowego do dyskusji?
anonim2014.10.17 9:53
"Aniasz" WIDOCZNIE MASZ OGRANICZONE HORYZONTY UMYSŁOWE! W TYM PRZYPADKU ISTNIAŁO KONKRETNE ZAGROŻENIE ABORCJĄ. DOMYSŁY MOŻESZ SNUĆ NP, ŻE URODZIŁ BYŚ SIĘ Z GŁOWĄ POD PACHĄ. ARTYKUŁ UKAZUJE KONKRETNIE INNĄ RZECZ. NIE WAŻNE KIM JEST Stankiewicz I CO ROBI. ON MA SWOJE ŻYCIE, REALIZUJE SWOJE PLANY, MARZENIA, DECYDUJE SAM ZA SIEBIE (OGÓLNIE MÓWIĄC TOCZY NORMALNE ŻYCIE TAK JAK TY). UKAZANY JEST PO PROSTU JAKO CZŁOWIEK! .. TAKIMI LUDŹMI MOGŁYBY BYĆ TE POMORDOWANE NIE NARODZONE DZIECI. CO BY BYŁO GDYBY ONI SIĘ NARODZILI? GDYBY WYROŚLI MIĘDZY NAMI? WPLETLIBY SIĘ W NASZE ŻYCIE I SKĄD WIESZ CZY TAKA OSOBA NIE BYŁABY DLA CIEBIE WAŻNA W ŻYCIU? MOŻE ZETKNĄŁBYŚ SIĘ Z NIM / NIĄ NA CHWILĘ W MOMENCIE GDY RATOWALIBY TWOJE ŻYCIE!
anonim2014.10.17 14:09
jedyne co nas może przekonać do czegoś to świadectwo. Oto mamy przepiękne świadectwo ocalonego człowieka. Tak właśnie wygląda ktoś uratowany od zagłady jaką jest aborcja-ma swoje pasje,wybiera powołanie do jakiegoś konkretnego życia,ma swoje zdanie,ma odwagę aby je głosić... Jednym słowem ŻYJE i chce pozostawić po sobie jakiś dobry ślad na Ziemi. Czy tym ,który piszą rozpaczliwie zajadłe komentarze przeciw życiu naprawdę nie zadrży ręka przed klawiaturą? co złego zadziało się w ich sercach ,że tak bardzo nienawidzą życia i wylewają swe żale wszędzie ,w domu-w szkole-w pracy-rano-wieczór i w komentarzach na Frondzie?
anonim2014.10.17 16:37
@Chanel na wstepie drobna uwaga techniczna: kapitaliki czyta sie trudniej niz tekst napisany malymi literami, tak, ze jesli chcesz poprawic efekt komunikacyjny sugeruje jako odbiorca twojego tekstu unikanie pisania duzymi literami. Ale ad rem: nie widze nic szczegolnego w doswiadczeniach p. Stankiewicza, czym moglby sie podzielic w zwiazku z faktem unikniecia aborcji. Oczywiste jest, ze kazdy, kto sie urodzi ma zycie do przezycia, a jego czescia sa marzenia, emocje, plany, pasje, praca itd. Ks Stankiewicz nie ma zadnych doswiadczen zwiazanych z faktem, ze "ocalal". Fakt ten bowiem nie wplynal na jego wyglad czy osobowosc. Zyje jak inni. Ci co mieli i potencjalnie nie mieli sie urodzic, a sie urodzili. Nie ma dla mnie sensu gdybanie, co by sie byc moze stalo, gdyby sie stalo. Nie wiem, jakimi osobami bylyby te, ktorym nie bylo dane sie urodzic i czy bylyby dla mnie wazne. Nie bede sie zastanawiac, czy w efekcie aborcji nie urodzil sie moze fantastyczny, pomocny czlowiek, bo to ma taka sama wartosc dodana jak cieszenie sie, ze w wyniku aborcji nie urodzil sie zly czlowiek. Prezentowanie faktu, ze ksiadz (ktory akurat jak rozumiem jest zadowolonym ze swojego zycia przyzwoitym czlowiekiem) nie zostal abortowany jako argumentu przeciw aborcji jakos do mnie nie przemawia, bo ma on taka sama wartosc, jak kontrargument, ze Hitlerowi czy Stalinowi niestety pozwolono sie urodzic, a pewnie dla swiata lepiej byloby, gdyby nie. A swoja droga ciekawe, czy ktos juz zbadal, czy przypadkiem matki Stalia i Hitlera nie mialy takich mysli/planow?
anonim2014.10.17 20:32
Rozumiem, że według niektórych Kasiek feministek i innych jej podobnych ks. Abp. powinien wyrazić żal, że do tej aborcji nie doszło
anonim2014.10.17 20:35
JK_44 wyabortowany axal wyabortowany kasia_feministka wyabortowana Nowakowska wyabortowana Fajnie byłoby snuć takie rozważania, no nie ???