Jak dowiadujemy się z archiwów klasztoru w sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze modliło się za życia ponad 120 osób wyniesionych do chwały ołtarzy. Są wśród nich Św. Jan Paweł II oraz ogłoszony ostatnio błogosławionym Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński.

Cokolwiek bym powiedział o moim życiu, jakkolwiek bym zestawił moje pomyłki, to na jednym odcinku się nie pomyliłem: na drodze duchowej na Jasną Górę” - potwierdzał Prymas Wyszyński.

Jestem człowiekiem zawierzenia. Nauczyłem się nim być tutaj!” - powiedział św. Jana Paweł II, który zaświadczył o tym całym swoim życiem, który na Jasnej Górze modlił się jeszcze jako gimnazjalista, a później student.

Nie byłoby tego Papieża Polaka , który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było twojej wiary nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, twojej heroicznej nadziei, twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła” – powiedział o bł. Prymasie Wyszyńskim w trakcie audiencji dla Polaków w Rzymie św. Jan Paweł II 23 października 1978 r.

Wiele mi powiedziała Matka Boża Oddałam Jej swoje śluby wieczyste, czułam, że jestem Jej dzieckiem, a Ona mi Matką. Nic mi nie odmówiła, o co Ją prosiłam” - czytamy w „Dzienniczku” s. Faustyny, która na Jasnej Górze modliła się dwukrotnie.

Wśród kolejnych beatyfikowanych osób są:

1. Św. Rafał Kalinowski inżynier, oficer armii rosyjskiej, powstaniec styczniowy, sybirak i zakonnik.

2. Bł. ks. Stefan W. Frelichowski - męczennik Dachau, patron polskich harcerzy.

3. Bł. Stanisław Kostka Starowieyski herbu Biberstein kapitan rezerwy artylerii Wojska Polskiego, uczestnik wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej 1918-1920, kawaler Orderu Virtuti Militari.

4. Św. Jan XXIII – modlił się na Jasnej Górze zanim jeszcze został papieżem.

- Innym czcicielem Maryi Jasnogórskiej, który zabiegał o jej powszechną cześć był bł. zakonnik o. Honorat Koźmiński, który w 1903 r. wyszedł z inicjatywą do ówczesnego przeora Jasnej Góry, o. Euzebiusza Rejmana o ustanowienie liturgicznego święta Matki Bożej Częstochowskiej. Był też wielkim propagatorem pielgrzymki narodowej na Jasną Górę, która doszła do skutku w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej w 1906 r. Według ogólnej opinii dziennikarzy i innych naocznych świadków w tym dniu zebrało się około pół miliona pielgrzymów – czytamy na portalu niedziela.pl.

 

mp/niedziela.pl