Jak w tym roku będą wyglądać pielgrzymki? GIS wydał wytyczne - zdjęcie
18.05.21, 18:26Fot. via: Flickr - EpiskopatNews

Jak w tym roku będą wyglądać pielgrzymki? GIS wydał wytyczne

6

Zbliża się czas pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Jak będą wyglądały one w tym roku? Główny Inspektor Sanitarny wydał specjalne wytyczne dot. organizacji pielgrzymek podczas pandemii COVID-19. Głównym ograniczeniem jest sama liczba uczestników. Nie licząc osób zaszczepionych w pielgrzymce będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 300 osób.

W pielgrzymce, jak wskazano w wytycznych, mogą uczestniczyć wyłącznie zdrowe osoby, które nie mają żadnych objawów zakażenia koronawirusem. Z pątnikami nie mogą też iść osoby, których domownik został poddany izolacji oraz osoby, które w ciągu ostatnich 10 dni przed pielgrzymką miały kontakt z zakażonym. Chętni na pielgrzymkę nie muszę jednak wcześniej wykonywać testu na obecność koronawirusa.

Informacje takie jak data, liczba uczestników i trasa pielgrzymki organizator powinien zgłosić do właściwego urzędu wojewódzkiego najpóźniej 30 dni przed wymarszem. Kolejnym zaleceniem jest troska o to, aby grupy pielgrzymów nie mieszały się między sobą.

GIS zaleca również, aby pątnicy byli kwaterowani w namiotach lub pokojach jednoosobowych.

- „Dopuszcza się namioty i pokoje wieloosobowe pod warunkiem przebywania w nich wspólnie pielgrzymujących rodzin”

- czytamy w wytycznych.

Wszyscy pątnicy muszą mieć dostęp do wody, mydła, środków dezynfekujących i papieru higienicznego. Pielgrzymi powinni być również zabezpieczeni w maseczki. Są zobowiązani nosić je zgodnie z obowiązującymi przepisami, a więc w pomieszczeniach i w przypadku niemożności zachowania właściwej odległości między sobą.

Każdemu pielgrzymowi raz dziennie ma być mierzona temperatura. Jeżeli termometr pokaże więcej niż 37 stopni Celsjusza, powinien zrezygnować z dalszego udziału w pielgrzymce i zgłosić się do lekarza, jeśli temperatura będzie rosła.

- „Rekomenduje się funkcjonowanie mobilnego punktu medycznego z przeszkolonym personelem medycznym w zakresie postępowania wobec podejrzenia wystąpienia objawów chorobowych wskazujących na zakażenie koronawirusem”

- czytamy.

Jeśli wśród pątników potwierdzony zostanie przypadek zakażenia, wszyscy uczestnicy pielgrzymki zostaną poddani kwarantannie.

Główny Inspektor Sanitarny podkreśla, że wytyczne te mają zapewnić bezpieczeństwo samym pątnikom oraz osobom postronnym spotykanym przez nich na szlaku pielgrzymek oraz zapewnić sprawną logistykę przemieszczania się z zachowaniem warunków bezpieczeństwa sanitarnego.

kak/PAP

Komentarze (6):

Sex randka2021.05.18 19:38
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, . wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - Www.bzykanki.pl __ __ __ __ __ __ __ __ __ i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy sie!
Po 11 ...2021.05.18 19:45
Martyna sprawdź sobie czym jest tzw persona. Na tym portalu persona pożąda 14 letnich dziewic, a nie 24 letnich MILFów. Ogarnij się kobieto.
Po 11 ...2021.05.18 18:50
W tym roku ma być odwrotnie. To Czarna Madonna przyjdzie do swoich fanów, a nie fani do niej. Proste? Proste. Madonna nie takie cuda wykonywała. A więc módlcie się i czekajcie. A jak za oknem pojawi się śniada twarz zawinięta w arafatkę, to nie spuszczajcie psów. To nie uchodźcy, to nasza Pani przyszła z wizytą ... O szczęście niepojęte, Madonna sama odwiedza mnie. O Jezu, wspomóż łaską, bym godnie przyjął Cię, tzn ją. :)
katolik2021.05.18 18:47
wytyczne =sterowanie ludżmi
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.18 18:36
co to jest?! długie, idzie i śpiewa, śmierdzi moczem i potem, syra po krzakach, śpi gdzie popadnie???........................................................................................................................................................................................ pielgrzymka do częstochowy.
Rico2021.05.18 19:18
kolumna [email protected]ów albo czciciele "róbta co chceta". Jak chcesz to ich przyjmij. Wystaw kozy i trochę suszu chmielowego oraz duże ilości błota.