Jak odmawiać różaniec? Posłuchaj rad św. Ludwika  - zdjęcie
01.10.21, 20:27Fot. via: Pixabay

Jak odmawiać różaniec? Posłuchaj rad św. Ludwika

18

Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
"Przedziwny sekret Różańca Świętego"
[fragmenty]

Po wezwaniu Ducha Świętego, jeżeli chcecie dobrze odmówić różaniec, stawcie się na chwilę w obecności Bożej (...). Uważajcie w szczególny sposób na dwa błędy, które zwykle popełniają prawie wszyscy, którzy odmawiają różaniec: pierwszy - to bez włożenia jakiejś intencji odmawiam różaniec tak, że jeżeli się ktoś pyta, dlaczego go odmawiam, nie umiem odpowiedzieć. I dlatego powinniście zawsze mieć na celu przy odmawianiu różańca jakąś łaskę do uproszenia, jakąś cnotę do naśladowania, jakiś grzech do unikania.
Drugim błędem, jeszcze częstszym, jest zaczynanie różańca z myślą tylko o tym, aby jak najszybciej go zakończyć.(...)
Wzbudza politowanie fakt, jak wielu odmawia różaniec źle. Odmawiają go z pośpiechem nie do wiary, nawet zjadają połowę jego słów. Nie chciałoby się z pewnością złożyć w taki niepoważny sposób hołdu ostatniemu ze śmiertelnych, a myśli się, że Jezus i Maryja będą tym uczczeni!
A więc nie ma się co dziwić, jeżeli najbardziej święte modlitwy naszej religii nie przyniosą prawie żadnego owocu i jeżeli odmówionych tysiąc i dziesięć tysięcy różańców nie uświęci was bardziej.

Wiara

Różaniec trzeba odmawiać z wiarą, pamiętając słowa Jezusa Chrystusa: "Wszystko, o co w modlitwie poprosicie, stanie się wam, tylko wierzcie, że otrzymacie" (Mk 11,24; Mt 8,13). Jeżeli potem wśród was jest ktoś, kto potrzebuje mądrości, niech prosi o nią Boga... niech prosi jednak z wiarą, bez żadnej wątpliwości (Jk 1, 5-6). Kto odmawia Różaniec, zostanie mu udzielone, o co prosi.

Pokora

Trzeba ponadto modlić się z pokorą, jak celnik. Klęczał on na ziemi, nie na jedno kolano lub na ławce, jak pyszni ludzie światowi; stał w głębi kościoła, a nie w sanktuarium, jak faryzeusz; miał oczy pochylone ku ziemi, nie ośmielając się patrzeć w niebo, a nie z głową w górę, patrząc tu i tam jak faryzeusz; bił się w piersi uznając się za grzesznika i prosząc o przebaczenie; "O Boże, miej litość dla mnie grzesznika" (Łk 18,13), a nie jak faryzeusz, który modląc się chwalił się ze swoich dobrych czynów i gardził innymi.

Uważaj, by nie naśladować pysznej modlitwy faryzeusza, która go uczyniła jeszcze bardziej zatwardziałym i przeklętym; naśladuj natomiast pokorę celnika, która uprosiła mu odpuszczenie win. 
I jeszcze unikaj wszystkiego, co trąci nadzwyczajnością: uważaj, by nie prosić i nie pragnąć nadzwyczajnej wiedzy, wizji, objawień i innych łask cudownych od Boga danych czasem jakiemuś świętemu, wiernemu Różańcowi. Sola fides sufficit "wystarczy sama wiara", teraz kiedy Ewangelia św. i wszystkie nabożeństwa i praktyki pobożności są wystarczająco ustalone.
Nie opuszczaj nigdy najmniejszej cząstki Różańca w chwilach oschłości, niesmaku, smutku; dałbyś dowód pychy i niewierności. Natomiast jako dzielny naśladowca Jezusa i Maryi odmawiaj chociaż w oschłości, to znaczy bez widzenia, bez smakowania, bez czucia niczego, Ojcze nasz i Zdrowaś, rozmyślając najlepiej jak tylko możesz tajemnice. (...)

Ufność

Na koniec módl się z wielką ufnością, bazując na dobroci i nieskończonej wspaniałomyślności Boga, i na obietnicach Jezusa Chrystusa. Bóg jest źródłem wody i wina, które płyną nieustannie do serca tego, kto się modli. Największym pragnieniem Ojca Przedwiecznego w stosunku do nas jest to, aby nam przekazać zbawcze wody Swojej łaski i swego miłosierdzia. (...)
Prosząc o łaski Pana Jezusa sprawiasz Mu przyjemność: przyjemność większą od tej, jaką może dać matce jej własne dziecko. Modlitwa jest kanałem łaski Bożej; za jej pośrednictwem powinniśmy czerpać u Bożego źródła; jeżeli my nie zbliżamy się do Jezusa przez modlitwę, co jest obowiązkiem wszystkich dzieci Bożych, on użala się nad tym z miłością: "Do tej pory nie prosiliście o nic w Imię Moje, proście, a otrzymacie; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a będzie wam otworzone" (Mt 7,7). 
Co więcej, aby zachęcić nas do większej ufności w modlitwie, zapewnił nas, że Bóg Ojciec da nam wszystko, o co Go poprosimy modląc się w Jego Imię (J 15,23).

Wytrwałość

Do ufności dołączamy wytrwałość. Tylko ten, kto wytrwa w proszeniu, szukaniu, w pukaniu - otrzyma, znajdzie, wejdzie. Nie wystarczy prosić Pana Jezusa o jakąś łaskę przez miesiąc, przez rok, przez dziesięć lat, przez dwadzieścia lat; nie trzeba ustawać, prosić aż do śmierci być pewnymi, że się otrzyma to, o co się prosi dla własnego zbawienia, choćby się nawet umarło. (...)
Pan Bóg (...) okazuje swoją miłość w tym, że każe nam prosić i szukać przez długi czas łask, które pragniemy otrzymać; co więcej, im bardziej jest cenna łaska, którą chce nam dać, tym więcej opóźnia się z daniem jej. 
Czyni tak:

1. aby dać nam ją obfitszą,

2. aby osoba, która ją otrzymuje, ceniła ją,

3. aby ta osoba, po otrzymaniu jej uważała bardzo, by jej nie utracić; nie ceni się bowiem bardzo tego, co się uzyska w jednej chwili, albo za małą cenę.


Wytrwaj więc drogi Bracie od Różańca, w proszeniu Boga przez Różaniec św. O wszystkie łaski duchowe i cielesne, których potrzebujesz, w szczególny sposób mądrości Bożej, która jest skarbem niewyczerpanym! (Mdr 7,14). I nie wątp, prędzej czy później otrzymasz ją, byleś tylko nie przestał odmawiać Różańca i nie zniechęcił się w pół drogi "Długą drogę musisz jeszcze przebyć" (1 Krl 29,7).

Komentarze (18):

Jan2021.10.3 20:59
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
Naj2021.10.3 20:52
"Zdrowaś Maryjo łaski pełna Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc Twojego żywota, Jezus"
6969692021.10.2 11:19
Ci, którzy w żenujący sposób obśmiewają Różaniec, nigdy w życiu go nie odmawiali. Nigdy nie podjęli żadnych praktyk Duchowych, czyli nie mają pojęcia o temacie. Mimo to, autorytatywnie wypowiadają się na ten temat. Kim są? Każdy rozsądny, niech sam sobie odpowie.
Anonim2021.10.2 20:01
odmawiali odmawiali ,żadna rewelacja zakonników z XII w, z reszta przejęta od buddyzmu z ich malą
B522021.10.2 7:52
Polski kołtun zanurzony w watykańskim zabobonie pasuje do Europy jak świni krawat.
6969692021.10.2 11:14
Europa to świnia, Polak-Katolik - to krawat, a raczej Perła. Ale "europejski" kretyn, zdolny wyłącznie do wyuzdanego hedonizmu, nie może tego pojąć, bo nie myśli mózgiem, tylko genitaliami.
poPO=kurw...i złodzieje i mordercy2021.10.2 18:18
icek nie denerwuj sie !!!!
Lechu Keller! Co ty piszesz za bzdury?2021.10.2 2:35
NIE ROZUMIESZ JEDNEJ ZASADNICZEJ RZECZY! --- OTÓŻ RÓŻAŃCA SIĘ NIE KLEPIE! ..... NA RÓŻAŃCU SIĘ MODLI, ODMAWIAJĄC GO Z WIARĄ! ...Ale ty przecież nie wytrzymasz?! Musisz napluć i tutaj swojego jadu! Jakże by było inaczej!?..... Piszesz poniżej we wszystkich wpisach, zmieniając swoje nicki! Wiemy o tym!... JESTEŚ żydowskim ateistą , ... ...niestety polskojęzycznym! ....... Poza tym, jak większość z nas też wie,.... jesteś pedofilem ....! Był czas że chwaliłeś się na tym portalu swoimi pseudo-"osiągnięciami"! To tragiczne w skutkach zboczenie nie tylko dla ciebie, ale i dla tych dzieci! Lepiej zamilcz !
ObmacujKulkiMmaroczącMantryBaraniaCiemnoto2021.10.2 2:13
Kleruchy cynicznie propagują wprawianie ciemnoty katolickiej w stan bezmyślności. Na przykład mamrotaniem mantr z jednoczesnym obmacywaniem kulek na drucie. Jezus nie miał żadnego różańca, a jakoś sobie radził. Dzisiaj Jezusowi dupę obrobiliby na sino różni klero-fanatycy jak dewiant Kakałowe Oko, arcy-pierdzioch Jędraszewski czy maryjniacki pozer Glas. Za brak różańca.
Anonim2021.10.1 23:18
Jak odmawiać? Najlepiej w ogóle, klepanie paciorków ogłupia.😀
Pogromca mitów2021.10.1 23:04
Możecie sobie kupić złotą rybkę i prosić o spełnienie życzeń spełnią sie tak samo jak przy odmawianiu różańca
Ale luja i do przodu2021.10.1 23:01
Połknijcie różaniec następnie wyciągajcie go po paciorku z drugiej strony i odmawiajcie, bo przecież cierpienie umacnia katolików w wierze
Ale luja i do przodu2021.10.1 22:57
Bo panbuk nie ma nic innego do roboty jak wysłuchiwać godzinami wasz różaniec
Anonim2021.10.1 22:36
jak odmówić różańca? bardzo prosto ,mówi sie ;nie dziękuje ,wole wyborczej poczytać czy innego neewsweka hehe
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.10.1 21:52
Hej żydku Lesio Keller-Krawczyk, podoba mi się twój żydo-ciotowski nick "katolicka kretynizacja polski 🇵🇱". Wiesz, że dzisiaj jest szabes i moje yebanie cię w pysk. Pamiętaj abyś pysk wymył, włożył protezę do szklanki i posprzątał te psie gówna z twojej wycieraczki. Sąsiedzi się skarżą.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.10.1 21:19
obracanie koralików i klepanie kościelnych regułek ma taki sam sens jak głaskanie krzesła i proszenie go o spełnienie życzeń...
Żydek janton jak żydek Grizzly2021.10.1 21:08
zamiast k utasa ma kawałek obrzezanej glizdy.
janton2021.10.1 20:49
najlepiej na granicach modląc się o pokorę ,pracę i umiar jak to robiła bufetowa wyświęcając syna..........i wszystko to poszło się j..ać jak doszła do władzy