Jak ochronić Polaków przed kryzysem? Propozycja Centrum im. Adama Smitha - zdjęcie
28.03.20, 08:45Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha

Jak ochronić Polaków przed kryzysem? Propozycja Centrum im. Adama Smitha

31

Centrum im. Adama Smitha przedstawia doraźne środki i systemowe rozwiązania, które pozwolą uchronić Polaków przed powiększaniem się załamania gospodarczego i dysharmonią społeczną. Z uznaniem obserwujemy aktywność i współpracę środowisk akademickich, pracowniczych i pracodawców oraz organizacji politycznych w tym zakresie.

Działalność wytwórcza firm i dostarczanie przez nie niezbędnych dóbr do przeżycia obywateli i zapewnienia im pracy w okresie pandemii jest znacznie ważniejsza, niż pokładanie nadziei w zwiększeniu ilości pieniądza w obrocie.

Priorytetem rządu i władz państwowych jest ochrona życia i zdrowia obywateli. Utrzymanie w ruchu mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, czyli ponad 1,3 miliona tzw. samozatrudnionych oraz 700 tysięcy firm, w których pracuje 6,7 miliona osób, jest na wagę kondycji społecznej i ekonomicznej Polaków. Firmy te zapewniają większości polskich rodzin pracę, bezpieczeństwo ekonomiczne oraz dobrobyt. Przedsiębiorstwa wyżej wymienione są również kluczowe dla gospodarki narodowej, a tym bardziej będą potrzebne w jej szybkiej odbudowy po obecnym załamaniu. Mają one bowiem niebywałą zdolność do mobilizacji i przystosowania się do odmiennych warunków. Dla gospodarki są niezbędnymi podwykonawcami i dostawcami oraz usługodawcami. Wytwarzają blisko połowę PKB Polski. W rezultacie prowadzonej wobec nich przez ostatnie trzy dziesięciolecia błędnej polityki regulacyjnej i fiskalnej nie zdołały osiągnąć bezpiecznego poziomu kumulacji kapitału. Samodzielne nie przetrwają kryzysu, gdyż nie dysponują wystarczającym poziomem rezerw.

Konieczne jest zatem wstrzymanie poboru składek i podatków w czasie obowiązywania zagrożenia epidemicznego oraz przez trzy miesiące po jego zakończeniu. Niedobory powstałe na skutek zmniejszenia dochodów budżetu państwa oraz funduszy takich jak FUS, powinny być uzupełnione przez rząd zwiększeniem długu publicznego, co będzie najmniej szkodliwe ekonomicznie i najmniej kosztowne. Dla ograniczenia deficytów należy też użyć pieniędzy otrzymanych z UE na walkę z zagrożeniem epidemiologicznym, jeśli tylko formalnie jest to możliwe.

Uzasadnionemu zwiększaniu długu publicznego powinno towarzyszyć równoczesne wprowadzenie moratorium na wydatki organów władzy i administracji publicznej, w tym wstrzymanie inwestycji i zakupów poza niezbędnymi.

W czasie pandemii i wychodzenia z kryzysu konieczna jest daleko idąca deregulacja przepisów dotyczących działalności gospodarczej, przede wszystkim sektora MSP. Dlatego proponujemy wprowadzenie począwszy już od 1 marca br., na okres minimum trzech miesięcy z możliwością przedłużenia na kolejne miesiące, następujących działań:

 1. zawieszenie stosowania reguły split payment;

 2. odstąpienie od naliczania składek ZUS od przedsiębiorców, zatrudnianych przez nich pracowników i osób bez utraty przez te osoby prawa do świadczeń ubezpieczeniowych oraz zawieszenie lub rozłożenie na raty innych należności publicznoprawnych, w celu zmniejszenia obciążeń fiskalnych i zwiększenia płynności przedsiębiorstw;

 3. umożliwienie przedsiębiorcom delegowania pracowników na urlop uprawniający do świadczenia w wysokości zasiłku chorobowego wypłacanego w całości przez rząd oraz elastycznego wprowadzania przestojów i ograniczeń czasu pracy, w celu zachowania ciągłości zatrudnienia i ograniczenia kosztów stałych;

 4. przeniesienie spłaty rat kredytowych (i innych instrumentów dłużnych, np. leasingu) na koniec obecnych harmonogramów spłat, w celu utrzymania i poprawy płynności przedsiębiorstw;

 5. wstrzymanie biegu terminów zawitych, obowiązujących przedsiębiorców
  i obywateli w procedurach oraz postępowaniach administracyjnych i sądowych, w celu
  ograniczenia chaosu w urzędach i sądach oraz zatrzymania procesu generowania nowych sankcji wobec zobowiązanych;

 6. zawieszenie egzekucji zaległych lub rozłożonych na raty danin, za wyjątkiem należności potwierdzonych prawomocnymi wyrokami sądów karnych, w celu poprawy płynności przedsiębiorstw;

 7. skrócenie czasu oraz uproszczenie procedur wydawaniu pozwoleń na pobyt i pracę dla pracowników z państw sąsiednich, w celu zatrzymania możliwie dużej ich liczby w kraju oraz utrzymania równowagi na rynku pracy;

 8. przełożenie terminu złożenia zeznań PIT i CIT za 2019 rok do 31 lipca br. i łącznego rozliczenia w nich wyników z pierwszego półrocza roku bieżącego, odliczenia wszystkich strat z lat ubiegłych, tak od dochodów osobistych i małżonka, jak i od dochodów ze źródeł innych niż działalność gospodarcza, w celu uniknięcia chaosu w przedsiębiorstwach i urzędach skarbowych oraz kompensowania strat bieżących i przeszłych z wynikami roku ubiegłego;

 9. bezwzględnego dotrzymywania ustawowego terminu zwrotu VAT i obniżenia jego podstawowej stawki do 19% w celu ograniczenia skutków inflacji oraz zwiększenia siły nabywczej ludności i poprawy płynności przedsiębiorstw;

 10. zniesienie biurokratycznych ograniczeń dla krajowych producentów środków ochrony osobistej oraz urządzeń medycznych służących walce z pandemią, w celu zwiększenia ich natychmiastowej podaży przez polskich przedsiębiorców.

Powyższe rozwiązania są właściwe dla stanu zapaści gospodarczej na koniec marca 2020. Im później lub bardziej połowicznie będą one wprowadzane, tym większe koszty zostaną poniesione i tym dłużej będzie trwał stan zapaści oraz czas wychodzenie z niego.

W najbliższej przyszłości przedstawimy rozwiązania systemowe, które trwale uwolnią narodowy potencjał gospodarczy. Do końca kwietnia wydamy komunikat w przedmiotowych kwestiach.

W imieniu rady, zarządu, ekspertów i współpracowników Centrum im. Adama Smitha:

Paweł Budrewicz, prawnik

Jarosław J. Deryło, finansista

Ks. Dr Jacek Gniadek

Prof. Tomasz Gruszecki, ekonomista

Prof. Robert Gwiazdowski, przewodniczący Rady Centrum im. Adama Smitha

Ireneusz Jabłoński, ekonomista, menedżer

Prof. Antoni Kamiński, Instytut Nauk Politycznych PAN

Prof. Andrzej Kondratowicz, ekonomista, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny

Prof. Witold Kwaśnicki, ekonomista, Uniwersytet Wrocławski

Dr Piotr Mijal, prawnik

Andrzej Laskowski, przedsiębiorca

Wiesław Nowak, przedsiębiorca, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP

Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP

Dr Piotr Sekulski, prawnik

Henryk Siodmok, menedżer

Prof. Zbigniew Stawrowski, Uniwersytet im. Kardynała S. Wyszyńskiego

Lech Stefański, ekspert

Dr Anna Wieczorek

Komentarze (31):

mordechaj2020.03.28 22:01
Te 10 punktów to jeszcze większa BZDURA, jak tarcza PRO-kryzysowa Morawieckiego. Polega na tym, że skromni podatnicy, szarzy Polacy, maja wziąć na utrzymanie biznesmenów, bo oni w dalszym ciągu chcą być biznesmenami, bo przyzwyczaili się do władzy i luksusu. Ale to przecież niemożliwe, chyba, że rząd PiS rozpęta HIPERINFLACJĘ. Jeśli to zrobi, to zlikwiduje polką gospodarkę na długie lata.
Alicja2020.03.28 21:43
I to jest jedyna rozsądna i możliwa do przyjęcia propozycja. W przeciwnym razie wszyscy padniemy. Gospodarką muszą zarządzać fachowcy i muszą brać pod uwagę takich organizacji i gremiów jak to.
mordechaj2020.03.28 21:38
To co PiS wymyślił, to nie jest żadna tarcza antykryzysowa, tylko to jest tarcza PRO-kryzysowa. Nie rozwiąże ŻADNEGO problemu, a zanim urzędnicy dostaną rozporządzenia wykonawcze i nauczą się stosować tę ustawę, to minie kwartał. A firmy i tak zbankrutują. Po drugie nie będzie miał kto stosować tej tarczy PRO-kryzysowej, bo urzędy są pozamykane, a urzędnicy na telepracy. Ale to dobrze, bo jest niemożliwe, aby podatnicy utrzymywali biznesmenów, jak jest w tej "tarczy" Morawieckiego. BZDURA.
Reytan2020.03.28 16:10
Liberalow trzeba internowac razem z przedsiebiorcami z masonskich Klubow Rotary.
icek2020.03.28 14:25
Informacje o świrokryzysie. Ze świata, załamał się Łukaszenko i Białoruś zostanie członkiem klubu wirusowego. Na naszym podwórku będzie zwielokrotniona akcja testowania(robimy własny test), co wywoła prawdziwą testową pandemię.Z powodu pandemicznej możliwości wyczerpania testów jak też testerów zostaną zamknięte zakłady z wyjątkiem strategicznych.
To dlatego nie masz dzieci2020.03.28 13:40
Katolicka Kretynizacja Polski pisze: - "tak robią ludzie z jajami! " - A ty je masz, jaja? To dlaczego nie masz dzieci? Katolicka Kretynizacja Polski pisze: - "ja pierdyolę" - To dlaczego nie masz dzieci? Katolicka Kretynizacja Polski pisze:-"Klechy nie mogą sobie oficjalnie ruchać.." A ty umiesz? To dlaczego nie masz dzieci? Katolicka Kretynizacja Polski pisze: '...czemu katolicy są takimi głupimi c h u j a m i?' A ty go masz, ch u j a? To dlaczego nie masz dzieci? Przyznaj się "biedroński",że dostajesz erekcji tylko otwierając strony Frondy. Bo jaki inny mógłby być powód?
Katolicka Kretynizacja Polski2020.03.28 13:37
To co robi PiS z Polską to państwo ze zużytego papieru toaletowego!
PolszewickaKretynizacjaPolski2020.03.28 13:49
Nie jesteś w stanie nas obrazić bo nie masz zdolności honorowej.Jestes tylko zwykłym, zajadłym , opętanym nienawiścią POlszewickim c h u u j e m.
nikodem2020.03.28 12:46
Panie i Panowie będzie śmiesznie bo na naszych oczach powstaje RWPG-bis , z nowym dolarem rozliczeniowym kreowanym przez Fed. Zapewne jego siła oparta będzie na realnej gospodarce(państwowej) co już widać po poczynaniach sekretarza skarbu USA. Smutna dla wielu będzie ukryta zadłużeniowa nacjonalizacja w klubie elitarnych państw które przystąpiły do świrokryzysu. Siła ich walut będzie kreowana na tych samych zasadach czyli własności państwowej
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.28 10:16
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.fllirt.com.pl i wyszukaj mnie po niku: KSandi2 napisz do mnie i spotkajmy sie!
Man2020.03.28 11:13
Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa.
POpatolska Kretynizacja Polski2020.03.28 10:08
Lewactwo wynocha z Polski do Brukseli,jeden rudy już wyjechał oby na stałe.
ladychapel2020.03.28 9:26
MORAWIECKI KŁAMIE MÓWIĄC, ŻE EU NIE PRZEKAZAŁA NAWET EUROCENTA NA POMOC Z WALKĄ Z WIRUSEM UE nie przeznaczyła nowych środków, zmieniła jednak prawo dotyczące zagospodarowania wcześniej przekazanych pieniędzy. Przekazane pieniądze nie będą musiały być zwrócone ale mogą być wykorzystane na walkę z epidemią - jest to aż 32,7 mld złotych. Jesteśmy największym beneficjentem.
anarchyintheUE2020.03.28 9:34
Unia pozwala na to żeby część środków unijnych przeznaczyć na ten cel. Niecałe 33 mld wobec ponad 200 na samą tylko tarczę antykryzysową. A przypomnę, że środki unijne to także rekompensata za "dobrą" zmianę (pogrom przemysłu, eksport bezrobocia a w zamian np. aqaparki, ścieżki rowerowe). Czarnecki jako szef KIE był za wejściem do unii. W teraźniejszych czasach mówi tak: "...Jakie błędy popełniła Bruksela? – Chodzi o bardzo późne reakcje na epidemię koronawirusa, ale także zablokowanie przez Paryż i Berlin pomocy medycznej dla Włoch. Obrońcy UE mówią, że zgodnie z Traktatem Lizbońskim to nie leży w kompetencji wspólnoty. Ci sami obrońcy mówili jednak, że Unia ma prawo wtrącać się w sprawy praworządności, chociaż wymiar sprawiedliwości, tak samo jak zdrowie, jest zastrzeżony do kompetencji krajów członkowskich. To hipokryzja i podwójne standardy. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen krytykowała Polskę, Czechy i Danię za zamykanie granic w obawie przed pandemią, ale po analogicznej decyzji rządów Niemiec i Francji pani przewodnicząca już się nie odezwała..." www.tvp.info/47160601/koronawirus-przerosl-bruksele-pierwszy-raz-ue-jest-poddana-miazdzacej-krytyce Przy okazji okazało się jak ważne jest posiadanie choćby resztek własnego przemysłu, zapasów, zasobów czy choćby narodowego przewoźnika. PS Chcieli rozbicia dzielnicowego. Tymczasem w stolicy województwa najbardziej dotkniętego pandemią władze wprowadziły weekendowy rozkład i jeszcze nie zgodziły się na czasowe zniesienie opłat dzięki czemu przez kilka dni ci co musieli się przemieszczać jeżdzili czasem w tłoku!!! PS PS Razem z unią nie zamówimy środków ochrony bo za PO nie przystąpiliśmy do porozumienia w sprawie wspólnych przetargów. Unia znana jest z kuriozalnych procedur (120 tys tron unijnych norm czy przenoszenie parlamentu). Chinom tego typu absurdy nie przeszkadzają: www.fronda.pl/a/chiny-pomoga-polsce-w-walce-z-epidemia,141983.html www.fronda.pl/a/dlaczego-wlochom-pomagaja-chiny-a-nie-ue,141398.html Główny rozgrywający ue tak się zachowuje: tysol.pl/a44836-Europejska-jednosc-Wlochy-zamowily-maseczki-z-Chin-Niemcy-zajeli-je-dla-siebie Nasze lemingi wierzyły w to, że ue będzie nas bronić przed Rosją (po co wobec tego NATO?:) a przy pierwszej okazji (nord stream) działają wspólnie z Rosją.
Matwiej Bej2020.03.28 9:21
A myślałem że tzw. ,,biznes" to PODSTAWA ,ELITA Polskiego Patriotyzmu.A OKAZUJE się to ZBIERANINA KARIEROWICZÓW,zachłannych dusi groszy.Ba Jak rozumuję OBOWIĄZEK płacenia podatków MA: Rolnik,Robotnik ,Rencista ,EMERYT,a ONI muszą odzyskać STRATY.NA TO NIE MA ZGODY.Albo płacą WSZYSCY ,albo NIKT.
Michał Jan2020.03.28 10:10
I w ten sposób z niczym zostają wszyscy. "Biznes" na to wszystko płaci. Nie Twój rząd.
Matwiej Bej2020.03.28 16:58
@ Michale 1 nie rozśmieszaj.tO ,,BIZNES: WYDOBYWA WUGIEL NA GRUBA ,TO ,,BIZNES" WYTAPIA STAL ,TO ,,BIZNES' OBSIEWA hektary ,itd. proszę NIE ośmieszaj SIĘ.
Michał Jan2020.03.28 19:39
Podobnie myślała jedna pani minister - bez rządu biznes by sobie nie poradził. Śmiech nic tu nie pomoże...
T2020.03.28 9:10
Ja wam dam receptę na kryzys - usuńcie urzędników, filozofów, ekonomistów i zlikwidujcie VAT oraz ZUS i od razu Polska odżyje.
Zyczliwy2020.03.28 9:14
Odsunąć pisich od władzy modlitwa o to aby prezesa koronawirus na zawsze. Abral i połączył z bratem w piekle
T2020.03.28 9:16
Zyczliwy odsuń od siebie flaszkę bo ci nadmiar procentów na głowę szkodzi.
Brutus442020.03.28 9:22
niech odsunie od siebie też swego pedzia,bo odbyt mu pęknie
Brawo polski katoliku2020.03.28 8:53
Nawet wczoraj w czasie transmisji modlitwy papieskiej kuuuurwizja robiła kampanie reklamowa Adrianowi Ro obrzydliwe papież się modli a tu leci Duda to duda tamto a to wszystko JEDNO WIELKIE KLAMSTWO a na tym „ katolickim” portalu AA I SŁOWA,,,zza to w Wielkim Poście kontenery GNOJOWKI
Matwiej Bej2020.03.28 9:25
@ T.przyjmując Twoją receptę ,to najpierw TRZEBA ZLIKWIDOWAĆ : RENCISTÓW ,EMERYTÓW ,ludzi Chorych .Bo ONI WSZYSCY korzystają z ZUS.A kto Mi zwróci składki potrącane przez 40 lat?????????
Michał Jan2020.03.28 10:08
Po "Tarczy" możesz o nich zapomnieć.
Dam2020.03.28 17:50
Prezes Kaczyński organizując wybory 10 maja skutecznie zlikwiduje dużą ilość emerytów, rencistów i ludzi chorych. Znalazł sposób do "naprawienia" ZUSu
PO_r_nas_w_d2020.03.28 13:47
Slychać wycie?znakomiecie! POlszewickie wycie niemieckich niewolników to najpiekniejsza muzyka dla moich uszu!
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.28 8:52
My tu śpimy, a PiS nas r... w d... O godz. 4.25 nad ranem PiS wprowadziło poprawkę dotyczącą zmiany Kodeksu wyborczego. Chce, by w głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich mogły brać udział również osoby podlegające kwarantannie oraz te, które najpóźniej w chwili głosowania kończą 60 lat.
Brawo polski katoliku2020.03.28 8:55
Jak zwykle konstytucja jest dla nich wyłącznie martwym dokumentem ta epidemia to kara boska za ten populizm za uruchomienie ciemnoty i choloty
PO_r_nas_w_d2020.03.28 13:45
Bardzo dobrze. Czas dorżnąć POlszewickie watahy.10 maja naród spuści was z wodą, i to będzie na tyle tego waszego wycia.
Dam2020.03.28 17:49
PISowski pożyteczny idiota. Jesteś jak koń z Folwarku Zwierzęcego i taka sama cię spotka nagroda od partii.