,,ISIS jeszcze nie umarł, chrześcijanie cierpią'' - zdjęcie
23.09.19, 07:05Screenshot Youtube / Fot. Pixabay CC0

,,ISIS jeszcze nie umarł, chrześcijanie cierpią''

3

Jeżeli ktoś uważa, że fundamentalizm islamski skończył się wraz ze zwycięstwem nad Państwem Islamskim w Iraku i Syrii, to jest w wielkim błędzie. ISIS jeszcze nie umarł – powiedział dyrektor włoskiej sekscji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, komentując obecną sytuację w Burkina Faso.

Alessandro Monteduro wezwał do wzięcia udziału w kampanii, której celem jest wsparcie formacji seminarzystów tego afrykańskiego kraju. „Nowi kapłani są absolutnie potrzebni dla tamtejszego Kościoła, aby wesperzeć i dać nadzieję tym odważnym wspólnotom wiernych, prześladowanym przez ekstremizm islamski”.

Sytuację w Burkina Faso opisuje ordynariusz tamtejszej diecezji Fada N’gourma, położonej we wschodniej części kraju, szczególnie narażonej na ataki dżihadystów. Konsekwencją ich działalności i stosowanej przez nich przemocy jest m.in. ogromna liczba uchodźców, którym Kościół stara się pomóc. Schronienie znaleźli w szkołach, w salach lekcyjnych, ale w związku z tym nie może się rozpocząć nowy rok szkolny.

Bp Pierre Claver Malgo przyznał, że w ostatnich latach obserwuje się wzrost fundamentalizmu islamskiego i trudno wytłumaczyć to zjawisko. Jedno jest pewne – stwierdził – chcą przejąć kontrolę nad całym Sahelem. Opisując brutalne ataki dżihadystów, podkreślił, że zawsze zmuszają oni wiernych do porzucenia wiary i przejścia na islam. Do tego dochodzą także znieszczenia i profanacje chrześcijańskich symboli religijnych, a także kościołów i kaplic.

O wyraźnie antychrześcijańskiej naturze działań ISIS-u świadczą także porwania i zabójstwa osób duchownych, zarówno katolickich, jak i protestanckich. Wśród nich jest ks. Joel Yougbare porwany 17 marca tego roku. „To smutne patrzeć na jego rodziców i nie móc ich w żaden sposób pocieszyć – stwierdził bp Malgo. - Dlatego potrzebujemy nowych kapłanów, których ciągle brak. Moglibyśmy otwierać nowe parafie, jest taka potrzeba, ale niestety nie mam księży, których mógłbym tam posłać” – dodaje hierarcha.

Paweł Pasierbek SJ – Watykan

vaticannews.va/pl

Komentarze (3):

andrzejhahn32019.09.23 14:20
zapomnieli chrzescijanie jak przesladowali i mordowali ludzkosc
Mother Earth2019.09.23 8:10
Oczywiscie że isis dziecko israela usa nie umarło jeszcze i nie umrze do puki będzie żył izrael , do puki będą ich sponsorować zbroić leczyć wspomagac itd
prawie koniec z tym ale stworzą nowego potwora..2019.09.23 10:11
dokładnie nigdy ich nie zaatakowali tylko atakowali państwa nie wygodne żydom tam zawieruchy wszczynali ale gnida została już prawie zdeptana