Sadaf Teheria to irańska aktorka, która chciała żyć jak zachodnie kobiety. Umieściła na jednym z portali internetowych swoje zdjęcia bez hidżabu, czyli chusty... Na efekt nie trzeba było długo czekać.

Irański sąd zachowanie kobiety nazwał "niemoralnym". Aktorka ma także zakaz występowania w filmach. Teheria poprzez zamieszczenie swoich zdjęć chciała sprzeciwić się restrykcyjnemu irańskiemu prawu, które nakazuje kobietom noszenia chust na głowie w miejscu publicznym.

- Byłam zestresowana i zmartwiona tym, jak ludzie zareagują na moje zdjęcia – powiedziała Sadaf Teheria w wywiadzie dla „Voice of America”.

– Pamiętam, jak odwiedzałam wiele agencji filmowych, aby podpisać kontrakt i słyszałam mnóstwo nieodpowiednich komentarzy na swój temat – dodaje kobieta.

Internauci zaczęli ją krytykować i zamieszczać jej zdjęcie z wklejoną chustą.

- Nie byłam świadoma, że usłyszę tyle negatywnych komentarzy od przedstawicieli mojego narodu. Chcę żyć w miejscu, gdzie mogę być szczęśliwa– powiedziała Teheria.

Według islamu kobieta może jedynie pokazać twarz i dłonie – reszta ciała musi być całkowicie zakryta.

W 2014 roku irańska policja moralności, która stoi na straży przestrzegania świętego prawa, za nieobyczajne stroje ukarała grzywna lub więzieniem prawie 3,6 mln kobiet.

kz/radiozet.pl