Władze Iranu wydały nakazy aresztowania prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i 35 innych oficjeli, w związki z zabójstwem gen. Kasema Sulejmaniego. Taheran poprosił o pomoc w tej sprawie Interpol.

Irański prokurator Ali Alkasimehr poinformował o nakazach aresztowania, jakie władze Iranu wydały wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i 35 innych osób, które oskarża się o udział w ataku, w wyniku którego zginął Sulejmani. Władze postawiły „zarzuty morderstwa i terroryzmu”. Prokurator podkreślił, że Donald Trump będzie ścigany nawet po zakończeniu swojej prezydentury.

Iran o pomoc zwrócił się do Interpolu, żądając wydania „czerwonej noty”, która jest najwyższą wydaną przez Interpol formę poszukiwania w celu aresztowania i ekstradycji.

Interpol, jak podaje agencja AP, dotychczas nie skomentował sprawy.

Generał Sulejmani dowodził elitarną jednostką wojskową Al-Kuds należącą do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Zginął 3 stycznia w amerykańskim ataku dronów w stolicy Iraku, Bagdadzie. Władze Stanów Zjednoczonych oskarżały go o zorganizowanie ataków na bazy USA w Iraku.

kak/PAP