Indie: szokująca książka o matkach zastępczych - zdjęcie
05.05.15, 19:36

Indie: szokująca książka o matkach zastępczych

1

Książka „Producentki dzieci – indyjskie matki zastępcze” (Baby Makers. A Story of Indian Surrogacy Harper Collins Publishers) dziennikarza Gita Aravamudana przytacza świadectwa kobiet, które za pieniądze zgodziły się rodzić dzieci z zarodków wyprodukowanych techniką in vitro. Oto kilka z historii opowiedzianych w książce.

Pewna para zamówiła dwóch chłopców, a ponieważ dzieci okazały się dziewczynkami, rodzice genetyczni odmówili ich odbioru i opłaty kosztów tzw. „wynajęcia macicy”. Para homoseksualistów zamówiła równocześnie dwoje dzieci, ponieważ każdemu z nich spodobała się inna matka zastępcza, której zdecydowali się przekazać swoją spermę. Innym razem para rozeszła się przed narodzeniem się dziecka i rozpoczęła się walka w sądzie o to, by prawo do dziecka miała babcia ze strony genetycznego ojca. W innym przypadku lekarz przeprowadził aborcję jednego z trzech embrionów, ponieważ zamawiające małżeństwo chciało mieć tylko dwoje dzieci. Książka opisuje też historię młodej wdowy, która będąc bez środków do życia, najpierw sprzedawała swoje komórki jajowe, a potem wynajęła swoją macicę, by wyżywić własne dzieci i leczyć rodziców.

Mimo rozpowszechnianej w mediach opinii matki zastępcze nie są w stanie być obojętnymi wobec urodzonych przez siebie dzieci i rozstaniu z nimi zazwyczaj towarzyszy morze łez. Autor książki podkreśla, że pary zamawiające dzieci zupełnie nie interesują się matkami zastępczymi, nie chcą się z nimi spotykać i traktują je jako „maszyny do rodzenia”.

 

MT/Radio Watykańskie 

Komentarze (1):

anonim2015.05.6 9:38
Nie może być tak,ze dzieci są kupowane przez dewiantów. I to trzeba prawnie uregulować.