I tak odchodzi cywilizacja: W Niemczech zamykają klasztor założony przez samego św. Bernarda - zdjęcie
17.10.17, 10:30Opactwo w Himmerod

I tak odchodzi cywilizacja: W Niemczech zamykają klasztor założony przez samego św. Bernarda

Zapadła decyzja o zamknięciu jednego z najstarszych zakonów cysterskich. Przepiękny klasztor usytułowany w Himmerod, w Niemczech ma dokładnie 883 lata! Co ciekawe został założony w 1134 roku przez samego św. Bernarda z Clairvaux, doktora Kościoła, który miał znaczny wpływ na rozwój kultu maryjnego i mariologii w średniowieczu. Znamiennym jest, że klasztor w Himmerod jest jedynym założonym przez św. Bernarda na ziemi niemieckiej.

Powodem zamknięcia klasztoru, jest mała ilość zakonników i związane z tym trudności w utrzymaniu ogromnego, pochodzącego z XII wieku kompleksu. Wspólnota, podobnie jak wiele europejskich zakonów cierpi na brak powołań. Obecnie w klasztorze mieszka zaledwie 6 zakonników, mimo, że może posiada miejsca nawet dla 80 osób. Informację o zamknięciu potwierdzają wiadomości zamieszczone na głównej stronie opactwa w Himmerod.

Z roku na rok utrzymanie klasztoru było dla mnichów coraz trudniejsze. W ubiegłym roku opactwo uniknęło bankructwa, teraz zdecydowano o jego likwidacji. Budynki klasztorne mają przejść w ręce diecezji Trewiru, jednak nie wiadomo, jakie będzie ich zastosowanie w przyszłości.

Decyzja została podjęta przez Kongregację Cystersów w Mehrerau. Kongregacja jest bezpośrednio podporządkowana Stolicy Apostolskiej. W maju 2017 roku, odbyła się wizytacja klasztoru, to prawdopodobnie po niej, zrodził się pomysł na likwidację klasztoru i przeniesienie mieszkających w nim mnichów do innych domów zakonnych.

mod/swiato-podglad.pl

Znalezione obrazy dla zapytania świato-podgląd