Grzyby to leśne mięso - zdrowe i dietetyczne  - zdjęcie
25.08.19, 08:23

Grzyby to leśne mięso - zdrowe i dietetyczne

15

Wartości odżywcze grzybów

Cechą charakterystyczną grzybów jest to, że mają dużo wody – od 70 do 90 procent – co jest w 100 proc. prawdą. Jednak pogłoski jakoby grzyby były bezwartościowym posiłkiem prawdą już nie jest, o czym coraz częściej przekonują dietetycy i lekarze. 

Grzyby nie bez powodu określane są mianem „leśnego mięsa”, bowiem ich sucha masa składa się wyłącznie z białka, którego ilość zależy od wieku i gatunku grzyba.  Zdaniem specjalistów najwięcej białka znajdziemy w młodych pieczarkach, borowikach i purchawkach. 

Najwięcej białka jest w pieczarkach hodowlanych – aż 44 procent. Z kolei suszone borowiki zawierają prawie dwa razy więcej białka niż mięso wołowe.  

***

Potrawy z grzybów najlepiej zjeść w dniu, w którym zostały przygotowane. W lodówce można je przechowywać nie dłużej niż 48 godzin. Dania te najlepiej przyrządzać z jednego gatunku grzybów, ponieważ wymagają takiego samego czasu obróbki termicznej. Grzyby należy tak długo dusić, smażyć czy gotować, aby wszystkie kawałki były miękkie. Bo nawet grzyby jadalne zbyt krótko gotowane mogą spowodować zatrucie.

Grzyby do smażenia

Najlepsze są rydze, kurki, pieczarki, borowiki i podgrzybki. Soli się je po usmażeniu, bo posolone wcześniej wydzielają dużo soku, który utrudnia smażenie. Nie powinno się opiekać grzybów nad ogniskiem ani smażyć na blasze, bo szybko przypalają się, podczas gdy w środku pozostają surowe.

Grzyby do duszenia

Nadają się wszystkie gatunki grzybów. Zwykle dusi się je we własnym soku. Jedynie do grzybów twardych, np. kurek, które trzeba dusić długo, dolewa się trochę wody.

Do gotowania nadają się wszystkie gatunki grzybów.

Zapasy do spiżarni - przetwory z grzybów

Grzyby można suszyć, kisić, solić, marynować, pasteryzować i zamrażać.

  • Do suszenia najlepsze są borowiki, podgrzybki i koźlarze. Suszymy je w przewiewnym miejscu na słońcu, w suszarkach lub piekarniku. Nie wolno jednak od razu poddawać ich działaniu zbyt wysokiej temperatury (pow. 50°C), bo na powierzchni powstanie wysuszona warstwa, która utrudni parowanie wody ze środka i grzyby, nim się ususzą, zaczną się psuć. Drzwi piekarnika muszą być stale uchylone, żeby umożliwić dopływ powietrza. Dobrze wysuszone grzyby dają się rozkruszyć palcami.

  • Do solenia najlepsze są borowiki, rydze, maślaki, gąski, kurki. Osobno soli się małe grzyby, osobno duże (pokrojone). Najpierw jednak trzeba je obgotować w posolonej i lekko zakwaszonej wodzie. Potem, przed przyrządzaniem z nich potraw, grzyby należy wymoczyć w zimnej wodzie, żeby wypłukać sól (samych potraw już nie solimy).

  • Do marynowania wybieramy grzyby niezbyt twarde. Grzyby w delikatnej marynacie słodkokwaśnej trzeba pasteryzować, w kwaśnej niekoniecznie.

  • Do mrożenia nadają się grzyby najlepszej jakości. Można zamrażać świeże (oczyszczone, ale nie myte) albo przedtem obgotowane i wystudzone.

  • Do kiszenia najlepsze są rydze, kurki, opieńki, gąski. Oczyszczone kapelusze gotujemy przez 5 minut we wrzątku, a gdy wystygną, układamy warstwami w wyparzonym garnku (najlepiej kamiennym) kapeluszami do dołu. Każdą warstwę solimy (3 dag soli na 1 kg kapeluszy), posypujemy cebulą pokrojoną w piórka i oprószamy cukrem (2 łyżeczki na 5-litrowy garnek). Dodajemy kilka ziaren pieprzu, ziela angielskiego oraz liść laurowy. Kończymy warstwą cebuli. Grzyby uciskamy, przykrywamy obciążonym talerzykiem i zostawiamy na 2–3 tygodnie w temperaturze pokojowej. Po 2 dniach sprawdzamy, czy puściły sok, jeśli nie, dolewamy zimnej, przegotowanej wody z solą. Aby przedłużyć ich trwałość, ukiszone grzyby można przełożyć do słoi, zalać solanką i pasteryzować.


Za: http://www.poradnikzdrowie.pl

Komentarze (15):

violencja2019.08.25 19:36
Artykuł fajny , merytoryczny.Jednak nie zgadzam się co wartości odżywczej , kompletne fiasko.Autor powinien się na ten temat nie wypowiadać , pominąć , a skupić jedynie na tym pozostałym, bo fajnie napisał. Grzyby , zresztą wszystkie rośliny zawierają najgorsze białko , którego nie potrzebujemy.Najlepsze białka są w żółtkach jaj , w podrobach, następnie w tłustych serach , potem w mięsach czerwonych/najlepsza wieprzowina-najbliższe nam DNA/ , następnie mało przydatne białko z ryb i drobiu...a na końcu roślinne , nawet nie wiem czy je przyswajamy.Białka spożywamy , aby uzupełniać nasze aminokwasy pobierane z cudzych białek , borowikiem i fasolką ... czy się da??Raczej nie .Zbyt odległe DNA. Teraz ilości białka w 100gramach produktu: -grzyby śwież mają 1 gram białka w 100 gramach grzybów -pieczarka ma 2,6 gramów białka -schab16,8 gramów białka -żółtko jaja kurzego ma 16,3 grama białka w 100 gramach produktu -ser żółty /kupuję Królewski z Sierpca/ma 26 gramów białka -karp ma 7,7 białka -kalafior ma 1, 3 gramów białka w 100 gramach produktu Grzyby i warzywa nie dostarczą nam białka , jest to poza tym białko marnej jakości , one dostarcza nam węglowodany i sa dodatkiem samkowym.
Maria Blaszczyk2019.08.25 21:14
Czyli weganie nie istnieją?
violencja2019.08.25 21:56
Istnieją, jak tam se istniejo tak se istniejo.../nie zagniesz mnie/mózg ludzki zbudowany jest przede wszystkim z tłuszczu . Tłuszcze stanowią aż 60% masy mózgowej.Rośliny , w tym grzyby mają śladowe ilości tłuszczów, zatem niewielkie.Jakie odżywienie mózgu , takie myślenie:)i takie działanie innych narządów człowieka.Mózg i pozostałe narządy są najważniejsze, serce , żołądek , płuca etc .Najszybciej niedożywienie sięga po włosy , paznokcie i skórę /jakie masz włosy?rozdwajają się końcówki?ja mam włosy super/ Weganie i fruktorianie błądzą . Istnieją , szkoda mi ich , a najbardziej wtedy , gdy w to wciągają swoje dzieciaczki. Nie pisałam tego dla Ciebie , Mario, pisałam dla innych, jesteś tutaj aby wszystko burzyć.Jesteś zaczepna . Piszę wyłącznie dla ludzi dobrej woli , tych jest więcej , wierzę w to.
violencja2019.08.25 19:18
Trole nie omijają nawet grzybów...śmieszni są , czy są opłacani?
Luzifer scheissejude 2019.08.25 12:50
𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲 - 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 to Lech Keller-Krawczyk, sowiecki Żyd, homoseksualista a jako taki pedofil. Szychtę ma od rana do rana: rano to JPIII, Urszula, Daria_Danilczyk, Agnieszka Dz. Kurant kremlowski ma więcej babskich nicków niż męskich można więc stwierdzić, że 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲, 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧, 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚 𝐃𝐳.,𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚 to transwestyta, czyli najgorszy typ zboczeńca.
Maria Blaszczyk2019.08.25 20:03
Wpisy te nasuwają mi smutne myśli o stanie polskiej służby zdrowia, ze szczególnym wskazaniem na psychiatrię. W związku z tym chciałam prosić Szanownych Państwa o wsparcie pewnej inicjatywy. Otóż grupa wybitnych psychiatrów i neurologów zwraca się do pana ministra Szumowskiego z pomysłem, jak ratować ten segment służby zdrowia. Proszę, podpisujcie petycję w tej sprawie. https://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_narodowej_strategii_zdrowia_mozgu?uv=17186869&utm_source=fb_share&fbclid=IwAR1D7QjBpZ4rxsofjla5MowwKNhMPVUrHwS8mCknj0LhznFvw3asKjaFvJY Sprawa jest pilna i niesłychanie ważna.
andrzejhahn32019.08.25 12:26
lesne mieso ale beka...........wasze nieuctwo frondacy jest bardzo zabawne...............uwielbiam wasz idotyczny portal na zadnym innym nie mam tyle co na waszym ubawu
taro2019.08.25 12:58
to poczekaj na izraelski schabowy z laboratorium, bedzie ci lepiej smakowac.
andrzejhahn32019.08.25 14:49
a kto go zrobi ...jezusek czy maryjka nie zawsze dziewica...ale wy katole macie zryte berety.plujecie na zydow a do zuda i zydowki sie modlicie.............nie ma nic bardziej idiotycznego od katolicyzmu
Reduta Dobrego Imienia Kota Alika2019.08.25 10:15
spójrzcie na twarz tego gościa trzymającego grzyby! typowy PiSowski debil...
ja2019.08.25 10:28
Posłuchajcie tego co się wypowiedział , mógłbym powiedzieć typowy PO/SLD/UE ..... ale byłbym taki sam jak on.
andrzejhahn32019.08.25 12:28
ty tez robisz z grzybow schabowe.....na bank
andrzejhahn32019.08.25 12:27
pewnie zrobi z tych grzybow schabowego
Grizzly2019.08.25 21:19
.. a ty płatna bladź brejzowa!
Paweł2019.08.25 21:54
Idź się leczyć, bynajmniej nie do internisty!!!