Kiedy koronawirus zniknie? Opinie ekspertów są w tej kwestii często dość mocno rozbieżne. Jedną z najbardziej pesymistycznych perspektyw zaprezentował główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell. Jego zdaniem koronawirus prawdopodobnie nigdy nie zostanie pokonany.

Swoją opinię Tegnell przedstawił w trakcie wirtualnej dyskusji amerykańskiego think tanku German Marshall Fund. Wyjaśniał wówczas liberalne podejście Szwecji do epidemii, która nie zamknęła niczego poza szkołami. Dodał jednak, że ulice szwedzkich miast wcale nie są w związku z tym zatłoczone – ludzie słuchają zaleceń władz oraz służb sanitarnych aby unikać kontaktów i zostawać w domu. Poziom ruchu ulicznego w samym Sztokholmie jest dziesięciokrotnie niższy od normalnego.

Szwecja jednak zdaniem eksperta poniosła porażkę jeśli chodzi o opiekę nad starszymi. Poinformował, że ponad połowa ofiar śmiertelnych w tym kraju to pensjonariusze domów opieki, gdzie nie przestrzegano standardów higieny oraz opieki. To jednak – podkreślił – wynik zaniedbań ośrodków, a nie samej strategii.

Ocenił także:

Nie sądzę, by ten wirus kiedykolwiek zniknął”.

Jego zdaniem kraje prowadzące politykę, która oparta jest na założeniu, że wyeliminowanie wszystkich przypadków zachorowań w kraju oznacza, że wirusa uda się pozbyć na zawsze, są w błędzie.

Dodał, że wciąż nie wiemy, czy osoby które wyzdrowiały są odporne na koronawirusa ani jak długo taka odporność będzie trwać. Stwierdził też, że być może w przyszłości epidemie Covid-19 będą co roku powracać jak sezonowa grypa.

dam/PAP,Fronda.pl