Główną przyczyną aborcji w Polsce jest podejrzenie zespołu Downa - zdjęcie
22.10.20, 10:42Fot. Flickr CC 2.0

Główną przyczyną aborcji w Polsce jest podejrzenie zespołu Downa

85

Trybunał Konstytucyjny orzeknie dziś ws. zgodności z konstytucją tzw. przesłanki eugenicznej. Środowiska lewicowe domagają się prawa do aborcji w przypadku wykrycia u dziecka poważnych wad. Jednak, jak podkreśla w rozmowie z portalem tvp.info pro-life Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, główną przyczyną aborcji eugenicznych jest podejrzenie u dziecka zespołu Downa.

Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy dziś wniosek 119 posłów dot. tzw. przesłanki eugenicznej, która pozwala na legalną aborcję w przypadku, kiedy na podstawie badań prenatalnych lub innych przesłanek medycznych, stwierdzi się możliwość ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka bądź zagrażającą jego życiu chorobę

W obronie tzw. „kompromisu aborcyjnego” z 1993 roku występują środowiska lewicowe. Europosłanka Sylwia Spurek protestowała dziś w obronie prawa do aborcji przed Parlamentem Europejskim. Posłanki Lewicy zaapelowały tez do sędziów i prezes TK Julii Przyłębskiej o nierozpatrywanie wniosku:

- „Pozytywna opinia TK byłaby krokiem w kierunku legalizacji tortur” – stwierdziła posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Torturami określiła ona brak zgody na to, aby zabijać nienarodzone dzieci ze względu na stwierdzenie możliwości ich choroby.

O zatrzymanie możliwości zabijania apelują natomiast środowiska pro-life:

- „Jeśli sędziowie Trybunału wydadzą wyrok z poszanowaniem Konstytucji, która w art. 30 przyznaje godność każdemu człowiekowi, to powinni uznać aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją” – podkreśla działaczka pro-life, psycholog i prawnik Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

W rozmowie z tvp.info działaczka zaznacza, że główną przyczyną aborcji eugenicznych jest podejrzenie u dziecka zespołu Downa. W 2019 roku z tego powodu dokonano 40 proc. aborcji.

Zauważa też, że stale rośnie liczba przeprowadzanych aborcji:

- „Przez 20 lat liczba aborcji wzrosła aż 7-krotnie, z 151 w 1999 r. do 1116 w 2019 r. A liczba aborcji eugenicznych wzrosła aż 20-krotnie, z 50 w 1999 r. do 1074 w roku 2019. Te dane pokazują, że tzw. kompromis nie działa, tylko powoduje rozszerzanie możliwości zabijania i buduje fałszywe społeczne przekonanie, jakoby zabijanie ludzi chorych nie było złe” – mówi.

kak/tvp.info.pl

Komentarze (85):

Kasikas2020.10.28 16:53
Dekalog,,,,NIE ZABIJAJ....i o czym tu dyskutować ?
EWA2020.10.23 10:24
NIGDY SIĘ NIE WYPOWIADAŁAM NA TEN TEMAT BO WIEM Z DOŚWIADCZENIA JAK TRUDNO JEST W ŻYCIU JEDNAK TRZEBA NAWET W EMOCJONALNYCH WYPOWIEDZIACH POMYŚLEĆ O TYCH KTÓRZY NIE MOGĄ SIĘ SAMI OBRONIĆ GDZIE DUCH RYCERSKI NASZYCH MĘZCZYZN
Dam2020.10.22 14:36
Może sobie obejrzyjcie, jak wyglądają te płody, które chcecie kazać rodzić https://oko.press/bezocze-mozg-poza-czaszka-zarosniecie-przelyku-brzydkie-dzieci-wadami-wrodzonym/ Bo pokazujecie zdjęcia uśmiechniętych dzieci z lekkim zespołem downa, ale jakoś już z mózgiem na wierzchu nie dacie. Do przekazu by nie pasowało?
Foster2020.10.24 10:48
PIS to partia hipokrytów.
Anonim2020.10.27 14:41
Nie wiem dlaczego uważasz, że ponieważ trafiają się dzieci ze zrośnięciem przełyku, należy masakrować i zabijać dzieci Down. Dodam jeszcze, że dzieci Down są szlachtowane do 25 tygodnia życia, to wcześniaki zdolne do życia. Konają w niewyobrażalnych mękach, ale nigdy żaden lewak nie zaprotestował przeciwko tym sadystycznym torturom. Generalnie, nigdy nie odnotowano protestujących lewaków nawet w przypadku mordowania dzieci w 9 miesiącu, co w wielu miejscach jest "legalne" dzięki staraniom tamtejszych lewaków. One krzyczą z bólu gdy aborter grzebie im szpikulcem przy rdzeniu kręgowym, ale macie na to wyxebane. To jest wasz cel, zawsze i wszędzie. I po to pokazujecie pojedyncze przypadki "zrośniętych przełyków", aby chlastać lancetem na żywca noworodki tysiącami.
kasika2020.10.28 16:52
dziecko z mózgiem na wierzchu i tak nie przeżyje,,,ale nie będzie zabite,,,czujesz różnice???
Maria Błaszczyk2020.10.22 13:32
"Główną przyczyną aborcji w Polsce jest podejrzenie zespołu Downa"? Nie, proszę państwa, główną przyczyną są niechciane ciąże. I mówimy tu o dziesiątkach tysięcy aborcji co roku. Sami wczoraj pisaliście o "Aborcyjnym Dreamteamie". Tysiące Polek korzysta z rozwiązań przez nie proponowanych. A są jeszcze kliniki wdłuż granic - w Ukrainie, Słowacji, Czechach i Niemczech. Kliniki brytyjskie czy holenderskie z mówiącym po polsku personelem. Ciocia Basia w Berlinie czy Ciocia Wienia w Wiedniu. Opowieść pani Przybysz o tabletkach na wrzody również powinna dać Wam do myślenia - w ten sposób polscy lekarze próbują pomagać kobietom. Sami widzicie, kobiety sobie radzą. Wasze chore sadystyczne pomysły nie zmniejszą liczby aborcji. Tylko raz na jakiś czas uderzą w kobietę najbiedniejszą z biednych albo zupełnie bezradną - i zgotujecie jej koszmar, jakiego nie życzyłabym kardynałowi, co mu nie przeszkadza gwałcenie dzieci w sąsiedniej diecezji...
Anonim2020.10.22 14:05
Ale wiesz że po urodzeniu dziecka, możesz je zostawić w szpitalu? nikt ci nie każe jego wychowywać.
Maria Błaszczyk2020.10.22 14:29
To super pomysł. Dzieci z zespołem Downa, nie mówiąc już o poważniejszych wadach, sa w polskich warunkach praktycznie absolutnie nieadoptowalne. Skazujesz je na instytucję w ten sposób... A co do zdrowych dzieci - uważam to za rozwiązanie szlachetne i bohaterskie. Piszę zupełnie poważnie. Każda kobieta, która tak robi, zasługuje na wsparcie - bo to dramatyczna decyzja - i szacunek, bo robi wspaniałą rzecz dla innej rodziny, która będzie mogła to dziecko adoptować. Ale jak to ze szlachetnością i bohaterstwem bywa, muszą być dobrowolne. A nie wymuszone przez bandę sadystów, którzy czyimś bohaterstwem i szlachetnością chcą sobie samopoczucie poprawiać.
Anonim2020.10.22 14:34
A kto tu pisze o dzieciach z zespołem Downa? pisze o "niechcianych ciążach" tych chorych jak i tych zdrowych.
Maria Błaszczyk2020.10.22 14:47
Po pierwsze rozważyłam obie opcje. Po drugie - wciąż, głaskanie swojego sumienia za pomocą poświęcania zdrowia, wolności i dobrostanu innych osób nie jest OK.
Anonim2020.10.22 14:37
A jeżeli będę chciała usunąć całkowicie zdrową ciążę, bo tak będę akurat chciała? bo nie wiem kto jest ojcem, bo nie mam warunków. To co wtedy? też powinnam mieć do tego prawo?
Maria Błaszczyk2020.10.22 14:45
Tak. Co więcej, czy będziesz "mieć prawo" czy też nie - nic to nie zmieni. Kobieta w niechcianej ciąży znajdzie sposób.
Anonim2020.10.22 14:56
wiesz co? lecz się, bo to zakrawa już o chorobę psychiczną...zdaję się że matka a takie rzeczy wypisuje. Jak można być tak całkowicie wypraną z uczuć? Co czujesz kiedy patrzysz na swoje dzieci? Nie chcesz mieć dzieci? to stosuj antykoncepcję i patrz gdzie i z kim się puszczasz, a jeżeli już wpadłaś to nie zabijaj - po porodzie zostaw w szpitalu, dziecko nie jest winne że jest w łonie idiotki. A jak jest chore to prawo dopuszcza aborcję.
Gość2020.10.22 15:02
Człowieku, czy jesteś w stanie ogarnąć rozumem, że dać możliwość wyboru nie oznacza chcieć się puszczać i skrobać co tydzień? Jak ludzie mają was nie uważać za kretynów, skoro po powyższej wypowiedzi jedyny wniosek jaki ci przyszedł do głowy to taki, że Maria nienawidzi własnych dzieci?
Anonim2020.10.22 15:17
Nie rozumiem, a ktoś teraz zabrał możliwość wyboru? Kiedy? nie chcesz wychowywać to zostaw dziecko w szpitalu. Czy dla takich intelektualnych ameb jedynym rozwiązaniem jest aborcja?
Gość2020.10.22 15:21
Wiesz, ja nie mam akurat tego problemu. Ale są ludzie, którzy taki mają. I nich sami decydują za siebie, ja nie zamierzam nikomu na siłę zastępować sumienia. A pro-life'owcy właśnie to zamierzają robić.
Anonim2020.10.22 15:33
Ja też nie mam zamiaru zastepowac nikomu sumienia. Pisze wyraźnie aborcja jest dostepna w okreslonych warunkach, ale musi to byc poparte medycznie a nie bo takie jest widzi mi się.
Maria Błaszczyk2020.10.22 15:25
A to dziecko to na drzewie rośnie i jak się zrobi gotowe do samodzielnej eggzystencji to spada do szpitalnego łóżeczka? Czy może jednak płody dojrzewają w ciałach istot płci żeńskiej? I dzieje się to nie bez konsekwencji, poważnych a często dramatycznych, dla tych istot? Hmmm? Zostawienie dziecka w szpitalu może stanowić alternatywę dla rodzicielstwa - niedoskonałą, ale często wystarczająco dobrą. Ale nie mam pojęcia w jaki sposób chcesz rozwiązać problem bycia w ciąży i porodu.
Anonim2020.10.22 15:31
jezeli zmiany sa dramatyczne to polskie prawo dopuszcza przerwanie ciąży aby ratować matkę, czyż nie? dopuszcza nawet przerwanie ciąży z gwałtu. Więc o jakich dodatkowych zmianach piszesz?
Maria Błaszczyk2020.10.22 15:49
Tylko że to się dzieje na ogół niespodziewanie. Słyszałeś kiedyś o zatruciach ciążowych, rzucawkach, porodach twarzyczkowych, cukrzycach, konieczności zrobienia cesarskiego cięcia, obniżeniu narządu rodnego, przetokach, odklejeniu siatkowki, nacięćiach krocza, pęknięciu szyjki macicy itd? A nawet jak wszystko idzie dobrze, to jest refluks, osteoporoza, zaparcia, bóle pleców, inkontynencja i i szereg innych przyjemności... Każda ciąża, poród i połóg to utrata częsci zdrowia. I zagrożenie dla życia. Więc może tak by przestać szafować cudzym zdrowiem i życiem? Niech każda decyduje sama za siebie?
Maria Błaszczyk2020.10.22 15:09
Ja mam dość dużo dzieci i rózne rzeczy czuję patrząc na nie. Bywa, że miłość, bywa, że lęk, bywa, że irytację, radość, rozczarowanie, rozbawienie, bezradność, zmęczenie i wiele, wiele innych. Ale aborcja nie dotyczy dzieci, więc nie ma żadnego dziecka winnego lub niewinnego czegokolwiek. Aborcja dotyczy ciąży. Do tego zostawienie dziecka w szpitalu, choć stanowi alternatywę - jak pisałam dobrą i szlachetną - dla macierzyństwa, to nijak nie rozwiązuje problemu niechcianej ciązy. I porodu. Zaś co do puszczenia się - doprawdy, możliwości kobiety w kwestii niechcianych ciąż są niczym w porównaniu do możliwości mężczyzny. Więc może panowie niech się nie puszczają. W przede wszystkim - niech nie gwałcą, bo to stanowi sporą część problemu.
Anonim2020.10.22 15:20
"aborcja nie dotyczy dzieci"... racja. Aborcja dotyczy zeszłorocznego śniegu.
Maria Błaszczyk2020.10.22 15:26
Ależ skąd, coś źle zrozumiałeś. Aborcja dotyczy ciąż. Jest mianowicie ich terminacją.
Anonim2020.10.22 15:29
"zrozumiałas" jak już.
Maria Błaszczyk2020.10.22 15:30
To czemu podpisujesz się jako "Anonim"? Feminatyw byłby pewnie "Anonimka"...
Anonim2020.10.22 15:35
Nie stosuje żadnego podpisu, strona sama to generuje
Anonim2020.10.22 22:12
Aborcja dotyczy dzieci Mario, przestań oszukiwać samą siebie.
Maria Błaszczyk2020.10.22 22:25
Może sprawdź, czym jest "aborcja". I kim jest "dziecko". I wyjaśnij mi, w jaki sposób aborcja może dotyczyć dzieci...
Anonim2020.10.27 14:51
Dziecko nie staje się dzieckiem w chwili porodu. To jest logiczny absurd.
Anonim2020.10.22 15:02
Ciekawa logika, więc analogicznie: zabijanie ludzi też jest nielegalne z byle powodu, ale jak ktoś zechce to znajdzie sposób... Więc teraz musimy zalegalizować morderstwa aby zabijający mógł to zrobić w bezpieczny dla siebie sposób. <BRAWO>
Anonim2020.10.22 15:03
Proponuje nie brać się więcej za analogie.
Maria Błaszczyk2020.10.22 15:13
Eeee... No nie. Ludzie się zgadzają co do morderstw. Serio, większość jest przeciw. Społeczeństwa na całym świecie i w róznych czasach miały regulacje dotyczące tego zagadnienia - bo bez nich nie da się tworzyć rzeczonych społeczenstw. Z aborcją jest inaczej. Ludzie są właścicwie zgodni co do tego, że powinna być dopuszczalna, choć różnią się tym, na jakich warunkach ją dopuszczają. A to sprawia, że jej zakaz przypomina raczej prohibicję - większość działa zgodnie na rzecz ominięcia tego zakazu.
Anonim2020.10.27 14:58
Nawet lewaki są przeciwko morderstwom. Mają na to prosty sposób - nazywają morderstwa innymi słowami, a to aborcją, a to eutanazją, i wydaje im się że są czyści. To są po prosty czary mary, rzucają słowo-zaklęcie i mogą mordować będąc przeciwko mordowaniu.
AAAtomek2020.10.22 15:04
A dlaczego chcesz porzucać dzieci? To może zaadoptujesz takie dziecko?? Nie?? Szkoda..
Anonim2020.10.22 14:08
Chora i biedna to jest ty, kobieto błądząca w swej pysze. Kiedyś też przyjdzie z każdego wypowiedzianego słowa zdać relacje. Nazywanie mordu ulgą to relatywizowanie prawdy, zmiana języka i jej definicji, zmiana logos - od złego to pochodzi. A ty sobie drwij i nazywaj dalej zło dobrem, kiedyś to wspomnisz, obyś miała czas to naprawić. Z Bogiem
Maria Błaszczyk2020.10.22 14:30
Bo nie umiem udawać, że białe jest czarne? To ci dopiero pycha i błądzenie...
Anonim2020.10.22 14:54
udajesz udajesz, tylko nie że białe to czarne, tylko że nie ma kary za zbrodnie...
Maria Błaszczyk2020.10.22 15:15
Ale jakie zbrodnie??? Co trzecia Polka starszego pokolenia i co czwarta młodszego przerwała ciążę. Co najmniej jedną. Żyjesz otoczony zbrodniarkami? Codziennie je spotykasz? Czy może kobiety wokół Ciebie są normalnymi ludźmi, wrażliwymi moralnie, kochającymi swoje dzieci nad życie, odpowiedzialnymi do bólu?
Anonim2020.10.22 15:51
tylko potwierdziłaś moje przypuszczenia. Oczywiście że to zbrodnia, a że ktoś się usprawiedliwia sam przed sobą, zbrodnie nazywając "wyborem, ulgą" czy jak chce, to nie zmienia postaci że to zbrodnia. Pojednaj się z Bogiem, tylko On może Ci wybaczyć. Nawet jak w Niego nie wierzysz, to masz 50/50 szans lub wyroku, a to dużo... PS „Szczególną uwagę pragnę poświęcić wam, kobiety, które dopuściłyście się przerwania ciąży. Kościół wie, jak wiele czynników mogło wpłynąć na waszą decyzję, i nie wątpi, że w wielu przypadkach była to decyzja bolesna, może nawet dramatyczna. Zapewne rana w waszych sercach jeszcze się nie zabliźniła. W istocie bowiem to, co się stało, było i jest głęboko niegodziwe. Nie ulegajcie jednak zniechęceniu i nie traćcie nadziei. Starajcie się raczej zrozumieć to doświadczenie i zinterpretować je w prawdzie. Z pokorą i ufnością otwórzcie się – jeśli tego jeszcze nie uczyniłyście – na pokutę: Ojciec wszelkiego miłosierdzia czeka na was, by ofiarować wam swoje przebaczenie i pokój w Sakramencie Pojednania. Odkryjecie, że nic jeszcze nie jest stracone, i będziecie mogły poprosić o przebaczenie także swoje dziecko: ono teraz żyje w Bogu" (encyklika Evangelium vitae, 99). - św. Jan Paweł II
Maria Błaszczyk2020.10.22 16:06
Obiecuję, zjem dziś spaghetti i pojednam się z Jego Makaronowatością. I na jaką naszą decyzję??? Urodziłam kilkoro dzieci, nigdy ciąży nie potrzebowałam przerwać, swoje dzieci co prawda przepraszam czasem - jak o czymś zapomnę albo się spóźnię albo niesłusznie im za coś wygarnę - ale nie żyją one w żadnym z tysięcy bogów, tylko w naszym domu. Ale cała rzecz zasadza się na czym innym. Ja ufam innym kobietom. Ufam ich osądowi. Inteligencji. Ich moralnej wrażliwości. Znam raczej kobiety nadodpowiedzialne niż z niedoborami odpowiedzialności. Szanuję je i uznaję, że to one żyją swoje życia i w związku z tym cała odpowiedzialność spoczywa na nich.
Anonim2020.10.22 17:56
Nie obrazisz mnie. Niech Ci Bóg błogosławi i da łaskę nawrócenia
Maria Błaszczyk2020.10.22 18:01
A gdzie ja pisałam coś o Tobie? No chyba że jesteś kobietą - to napisałam, że Cię szanuję i ufam Twojemu osądowi i że prawdopodobnie jesteś osobą odpowiedzialną i inteligentną. Nie mam pojęcia, co w tym obraźliwego. Ale jeśli któreś z tych twierdzeń Cię uraża - to bardzo przepraszam.
Anonim2020.10.27 14:56
Wygląda na to, że stare baby to w sporym procencie zbrodniarki z krwią za pazurami. Zabijały gdy były młodymi zindoktrynowanymi lewaczkami i daleko im było do wrażliwych moralnie osób. Ale na szczęście po 40-stce i później raczej się nawracają i żałują swojego czynu. Wracają do wiary, wraca im wrażliwość, kochają wnuki jeśli je mają i płaczą gdy ogłupione przez lewackich cwaniaków wnuczki popełniają ten sam błąd, który im zniszczył życie. Potem lewakoidioci mogą bredzić, że katoliczki częściej robią skrobanki. Śmieszne, gdy je robiły, nie czuły się katoliczkami.
Anonim2020.10.27 14:49
Dobrze wiesz, że sama konieczność dojechania do aborcyjnej rzeźni kilkudziesięciu kilometrów sprawia, że dzieci nagle stają się trochę bardziej chciane, i połowa mamusiek odpuszcza sobie "zabieg". A co do polskojęzycznego i niepolskojęzycznego personelu, niech się te samki nie łudzą, że unikną odpowiedzialności karnej przed polskim niezawisłym sądem. Ludobójstwo w którym biorą udział nie przedawnia się, i w odpowiednim czasie zapuka im do drzwi Policjant z orzełkiem w koronie na rogatywce. Tak będzie prędzej niż się komukolwiek wydaje, nie będzie emerytur z tego procederu.
Foster2020.10.22 12:29
Przypuszczam, że ogłoszenie wyroku zostanie przesunięte w czasie. Oni są tak skłóceni, że nie są w stanie podać sobie ręki a co dopiero uzgodnić wyrok.
suicide blonde2020.10.22 12:14
Około 70% dzieci z zespołem Pataua umiera w ciągu pierwszego półrocza życia, do pierwszego roku życia umiera dodatkowo 10%, przypadki dożycia chorego do późnego dzieciństwa są niezwykle rzadkie.
Jacek2020.10.22 11:52
Są też inne trisomie znacznie poważniejsze niż DS.
Jacek2020.10.22 11:21
Moja niedaleka sąsiadka ma dziecko z ZD. To dziecko jest tak urocze, niewinne, ufne i kochane, że nie mogę sobie wyobrazić, jak matka może takie dziecko zabić. Tym bardziej że jest to tylko podejrzenie ujawnione przez maszynę, a te są również omylne, jak i ludzie. Inną sprawą jest zabezpieczenie przez państwo przyszłości takich dzieci czy później dorosłych, gdy ich rodzice będą już starzy. Powinien powstać jakiś fundusz państwowy, który będzie opiekował się trwale chorymi dorosłymi, których opiekunowi nie mają możliwości się już nimi zajmować. Tylko barbarzyńcy, słudzy złego pozbywają się swoich chorych, niechcianych i starych, przeciwstawienie się temu, to synonim człowieczeństwa
Anonim2020.10.22 11:28
Jednak kwestia aborcji nie dotyczy jedynie kochanych, słodkich i pyzatych dzieci z ZD, ale też tych z małogłowiem, rozszczepem kręgosłupa czy niedorozwojem kończyn. A z nimi już tak miło i cukierkowo nie jest.
którki test2020.10.22 12:46
gdybyś miał tak chore dziecko przed sobą, to zabijesz je? może opieka nad takim chorym i cierpiącym to jakiś nasz "krzyż" którym mamy się odkupić. Nie tu na ziemi wypatrywać nam nagród
Anonim2020.10.22 12:56
Właśnie po to są badania prenatalne, aby nikt nie musiał decydować o zabiciu dziecka, które jest rozwinięte i już się urodziło. Poza tym nie każdy wierzy w życie po śmierci, więc rujnowanie całego życia zarówno sobie, jak i dziecku w imię "niesienia krzyża", wydaje się kiepską perspektywą.
Anonim2020.10.22 13:00
to samo mówili lenin, hitler, stalin, mao zetong, polpot itp
Anonim2020.10.22 13:16
Ok, mamy argumentum ad hitlerum. Zamykam temat, całuję rączki i pozdrawiam.
Anonim2020.10.22 13:56
Nie mamy argumentu to mamy "ad hitlerum". Czy ja ciebie nazywam hitlerem? jak hitler mordował żydów i porównujecie to dziś z "prześladowaniem lgbt" to aguemntu ad hitlerum nie ma, ale odwrotnie to oczywiście tak. ABORCJA TO MORDOWANIE NAJBARDZIEJ BEZBRONNYCH ISTOT, W MYŚL "POSTĘPU, NOWOCZESNOŚCI I WYGÓD" TO ZBRODNIA, ZA KTÓRĄ TRZEBA BĘDZIE ODPOWIEDZIEĆ I TO SROGO. Biada tym, co zło nazywają dobrem, bo im tak wygodnie
Maria Błaszczyk2020.10.22 13:33
Śmieszne, że, z wyjątkiem Lenina, wymienieni panowie zgotowali kobietom piekło zakazu aborcji...
Anonim2020.10.22 13:38
- Obowiązkiem Słowian jest pracować dla nas. Płodność Słowian jest niepożądana. Niech używają prezerwatyw albo robią skrobanki - im więcej, tym lepiej. Oświata jest niebezpieczna" M.Bormann "W obliczu dużych rodzin tubylczej ludności, jest dla nas bardzo korzystne, jeśli dziewczęta i kobiety mają możliwie najwięcej aborcji (...) Osobiście zastrzelę tego idiotę, który chciałby wprowadzić w życie przepisy zabraniające aborcji na wschodnich terenach okupowanych" - kiepski malarz pokojowy
Anonim2020.10.22 13:51
bzdury, hitler zakazał aborcji tylko aryjczykom, i to tylko zdrowym. reszta - śmierć, do wyboru do koloru. Jak wg ciebie stalin, maoz zetong i polpot zakazali aborcji, to z tobą szkoda dyskutować
Maria Błaszczyk2020.10.22 14:34
Stalin, 1936, uchwała centralnej komisji wyborczej zakazująca aborcji. W efekcie tysiące kobiet marło co roku, ale kto by się tam nimi przejmował. Aha, Mao to przypadek analogiczny, tylko odwrotny, tu oczywiście masz rację. Przymusowa aborcja jest równie zła jak jej zakaz, stanowi po prostu lustrzane odbicie sadystycznych marzeń o kontroli nad kobietami...
Anonim2020.10.22 14:43
swiatowy spisek - wszystkie samce tego swiata chca kontrolowac kobiety...
Maria Błaszczyk2020.10.22 15:17
Nie wszystkie. Tylko sadystyczni psychopaci. Normalni mężczyźni kobiety wspierają i życzą im jak najlepiej.
Anonim2020.10.22 15:43
swiatowy spisek sadystow... chca kontroli i wladzy nad kobietami. Normalni mężczyźni (z szyderczym uśmiechem): powodzenia!
Maria Błaszczyk2020.10.22 15:51
Ale dlaczego "spisek"? Wyeliminowanie połowy ludzkości z politycznej i ekonomicznej gry wydaje się logiczne, jeśli chcesz więcej władzy i fruktów dla siebie. Im mniej konkurentów, tym łatwiej zwalczać pozostałych.
Anonim2020.10.22 22:24
Życzą im jak najlepiej? Umywającręce zamiast pomóc .bo im wygodniej ,kobiety traktują jak puszki na spermę ,a jak niechciane dziecko to zabić to jest odpowiedzialność i miłość i szacunek do kobiet?
Maria Błaszczyk2020.10.22 22:27
No nie, ci normalni nie traktują ich jak puszek na spermę. I nie zabijają żadnych dzieci. To ci psychopaci.
Anonim2020.10.27 16:08
To dlaczego zmuszacie kobiety, aby zachowywały się jak rzeczone puszki na spermę? Albo będą się szanowały, na przykład wg nauki katolickiej, ale nie tylko, albo będą blacharami i puszkami.
Anonim2020.10.22 16:24
Szacuje się, że 22,500 - 44,000 kobiet umiera każdego roku z powodu niebezpiecznej aborcji, co stanowi około 13% zgonów -jedna kobieta umiera co 10 minut! 5 milionów kobiet rocznie jest hospitalizowanych z powodu powikłań wynikających z przeprowadzenia aborcji w niebezpiecznych warunkach. Nie zapominaj też o syndromie poaborcyjnym. Zakazanie w 1936 r. przez stalina aborcji nie miało nic wspólnego z "sumieniem" stalina, tylko z pragmatyzmem. Stalin w tych latach nie tylko spowodował głód i kanibalizm na Ukrainie (tych "nawrócić" się nie dało)ale według nowego ekonomicznego ładu produkował najwięcej czołgów, samolotów i spadochronów na świecie, i wiedział że ktoś będzie musiał tego używać, bo za pare lat miały być potrzebne. Od 55 komuchu kacapskie wrócili do zbrodni i do tej pory zamordowali 280 milinów ludzi
Maria Błaszczyk2020.10.22 17:08
No to jest jeden z podstawowych powodów za legalną aborcją, która jest bezpieczna. A syndrom poaborcyjny na szczęście nie istnieje, weź sobie klasyfikację chorób i sprawdź. I ja nigdzie nie twierdziłam, że Stalin miał sumienie. Wręcz przeciwnie, twierdzę, że był to sadystyczny psychopata. Zawsze powód zakazu aborcji jest "pragmatyczny". Jak tłumaczyła Katti Anker Møller, w przemówieniu wygłoszonym w Oslo 15 stycznia 1915 roku: „Podstawą wszystkich wolności jest władza nad własnym ciałem i wszystkim, co się w nim znajduje. Inaczej jest tylko w przypadku niewolników”. Ciężko uwierzyć, że ponad wiek później tacy sami psychole robią to samo...
T.2020.10.22 13:33
Te wszystkie przypadki o których piszesz są oczywiście przykre, ale i takie dzieci się zdarzają. A temat aborcji nie jest prosty. Ja jako osoba wierząca, ojciec tu na ziemi i mający dwóch aniołków w niebie mówię aborcji NIE. Dla mnie to sprawa prosta, bo to kwestia wiary. Ale zdaję sobie sprawę, że nie każdy jest wierzący. Decyzje zawsze muszą podejmować rodzice świadomi konsekwencji swoich decyzji. Jeżeli temat aborcji u szczytów władzy jest tak kontrowersyjny to uważam że skoro władza chce zakazać aborcji całkowicie to powinni oni dołożyć wszelkich starań aby ułatwić takiemu dziecku czy rodzicom codzienne życie i funkcjonowanie w każdy możliwy sposób. Temat nie jest łatwy, i nie da się systemowo wprowadzić rozwiązania, które usatysfakcjonuje wszystkie strony. Natomiast nigdy ale to nigdy nie będę popierał bzdurnej tezy jakoby aborcja była podstawowym prawym człowieka - bo tak zdecydowała grupka starych durnych ludzi- takich samych którzy chcą dyskutować o zakazie. I nie zrozumiem ludzi którzy zalążek życia nazywają "zygotą, zlepkiem komórek" itp i nawołują do aborcji na życzenie, a co roku wywołują shitstorm o karpie, mówiąc o mordzie na rybach, empatii i litości...
Maria Błaszczyk2020.10.22 13:37
Tak z ciekawości - gdzie słyszałeś/czytałeś ludzi nawołujących do aborcji na "życzenie"? "Drogie panie, życzcie sobie aborcji i ją róbcie"? "Dziewczyny, zachodźcie w ciążę, byście mogły zażyczyć sobie jej przerwania"? Nikt nie "życzy" sobie aborcji i nikt nie nawołuje - o ile mi wiadomo - do zmiany tego stanu rzeczy. W aborcji nie ma nic dobrego, po prostu jej zakaz jest jeszcze gorszy.
Anonim2020.10.27 14:42
Zakaz nie jest gorszy od morderstw.
T.2020.10.22 13:58
Echh... Czy jest Ci dziewczynko tak ciężko wysilić swoje szare komórki i przy użyciu czegoś takiego jak "google" zwyczajnie poszukać wypowiedzi ultra obłąkanych feministek pokroju Marty Lempart o całkowitym, legalnym, bezpłatnym dostępie do aborcji? No chyba tak... wybacz już nie pracuje jako nauczyciel, myśleć za Ciebie nie będę.
Maria Błaszczyk2020.10.22 14:02
Ale gdzie nawoływanie??? Ja też jestem zwolnenniczką całkowicie legalnego, bezpłatnego dostępu do aborcji. Ale to nie jest wzywanie do aborcji. Jestem też zwolenniczką całkowicie legalnego, bezpłatnego dostępu do usługi mastektomii czy resekcji prostaty - ale to nie oznacza nawoływania do "mastektomii na zyczenie" czy "resekcji prostaty na zyczenie". Nikt sobie nie życzy ani aborcji ani amputacji. Czasem po prostu są one potrzebne. Co ciekawe, jest to rozwiązanie przetestowane w wielu krajachi wszystkie dane wskazuują na korelację negatywną między dostępem do legalnej aborcji a liczbą przerywanych ciąż. Więc to ja jestem po stronie tych, co by chcieli, by aborcji było mniej...
Natalja Siwiec2020.10.22 11:31
A ty masz z nim kontakt 2x w tygodniu jak jedziecie razem windą i nie dotyczą ciężadne trudy wychowania oraz lęk, że w razie śmierci rodzica to niewinne i urocze dziecko będzie skazane na quasiwięzienną egzystencję w jakimś smutnym hospicjum.
Anonim2020.10.22 12:43
Przemawia przez ciebie pycha i nihilizm. Człowiek nie żyje tylko po to żeby było mu fajnie i przyjemnie, żyje dla bliźnich, dla miłości, która nie rozgranicza czy drugi człowiek jest chory, zdrowy, mądry czy głupi. Rozliczą nas kiedyś z tego co robiliśmy dla "tego najmniejszego" a nie z tego co robimy dla własnego tyłka
Natalja Siwiec2020.10.22 13:25
Człowiek żyje po to żeby się spełnić i zrealizować postawione sobie cele. Ruchy prolajf to tacy hipokryci, którym leży na sercu dobro nienarodzonych do momentu narodzenia.
Patolog2020.10.22 23:00
Piszesz "sąsiadka ma urocze dziecko z ZD". A czy ty chciałbyś mieć takie? Czy może wolisz mieć całkiem zdrowe, bardzo sprawne fizycznie i nadprzeciętnie inteligentne? A jesteś pewny że sąsiadka jest przez to szczęśliwa? Łatwo orzekać za innych, trudniej przyjąć nieszczęście gdy osobiście kogoś dotknie. Uważam, że tę kwestię powinno rozstrzygnąć referendum. I to nie powszechne - w takim referendum powinni wziąć udział tylko ludzie mający osobisty kontakt z dziećmi urodzonymi z wadami - rodzice, opiekunowie, personel ośrodków wychowawczych, lekarze. I sami urodzeni z tymi wadami także, jeśli ich rozwój intelektualny przebiegł normalnie. Oni nawet powinni dostać prawo dwukrotnego głosowania, raz za siebie i raz za drugiego upośledzonego umysłowo, który nie jest do głosowania zdolny. Oni na własnej skórze poczuli, co znaczy żyć na marginesie społeczeństwa, w cierpieniu, w reżimie stałych zabiegów rehabilitacyjnych które i tak niewiele dają, bez żadnej nadziei na pełne zdrowie. I tylko oni wiedzą co czują patrząc na zdrowych, szczęśliwych i roześmianych rówieśników, do których grona nigdy nie dołączą. I po raz tysięczny rozważają czy zamiast kalectwa fizycznego i sprawnego umysłu nie lepiej by było być ciężko upośledzonym umysłowo, bo taki może nie zdaje sobie sprawy kim jest...
Polak Ateista Dumny Gej2020.10.22 11:10
Nie ma znaczenia co jest główną przyczyną. To kobiety mają decydować tylko one, a nie upasione męskie wieprze zasiadające w tzw. TK, gdzie na 15-osobowy skład, aż 13 to faceci w schyłku swoich lat, którzy chcieliby decydować za kobiety w wieku reprodukcyjnym.
Suweren2020.10.22 11:04
Tak nie musi być, zespół Downa to nie acefalia, z tym można żyć, a nawet pracować. Start jest jednak bardzo trudny i nie zawsze się to udaje. Jeśli jednak przestać dawać kasę byle komu w ramach 500+, to myślę, że znajdą się i pieniądze na jakiś Łatwiejszy Start+. Ale nie jednorazowe 4000 PLN, bo to kpina. Realnie: przynajmniej 1,5 minimalnej krajowej co miesiąc do 18 roku życia + dodatek na leki dożywotnio dla dziecka (pewnie głównie kardio, nawet dzisiejsze 183.50 PLN dod. pielęgnacyjnego to już jakiś grosz).
Foster2020.10.22 11:01
Nie znam się na tym, nie mam córki - zamykam oczy i wierzę, że Kościól prowadzi świat do zbawienia.
Po 11...2020.10.22 11:11
A który kościół? Są tysiące....
Foster2020.10.22 12:10
Jedyny prawdziwy to Katolicki.
to nie Kościół2020.10.22 12:48
tylko sekty luterańskich schizmatyków
Anonim2020.10.22 10:50
Rozumiem, że zabieramy kobietom możliwość wyboru, czy chcą urodzić chore dziecko i opiekować się nim do końca życia. Czy za tym zakazem będą szły jakieś dodatkowe czyny, czy standardowo - jak się urodzi, to nas już nie interesuje?
Foster2020.10.22 12:12
Wtedy jeszcze szturm modlitewny - bo pieniędzy po tych wszystkich "plusach" już nie wystarczy.