Gdańszczanie żegnają prezydenta - zdjęcie
19.01.19, 11:09Zdj. Igor Smirnow/Kancelaria Prezydenta

Gdańszczanie żegnają prezydenta

6

W samo południe w Bazylice Mariackiej rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe prezzydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Mszy świętej przewodzi metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź. 

Zamordowany przez nożownika polityk spocznie w Katedrze Mariackiej. Ulicami Gdańska przeszedł kondukt żałobny, który minął po drodze miejsca związane z życiem i działalnością prezydenta Pawła Adamowicza. 

Arcybiskup Głódź przekazał rodzinie zmarłego różańce od papieża Franciszka. 

"Łączy się z nami ojciec święty papież Franciszek. Prosił, abym przekazał różańce od niego rodzinie zmarłego prezydenta"-podkreślił metropolita gdański. Prymas Polski, abp Wojciech Polak przekazał list kondolencyjny, w którym prosi o przekazanie rodzinie wyrazów współczucia i duchowej jedności. 

Pogrzebową mszę świętą odprawia abp Sławoj Leszek Głódź. Koncelebrują ją ponadto prymas Polski senior abp Henryk Muszyński, biskupi pomocniczy archidiecezji gdańskiej, hierarchowie sąsiednich diecezji oraz wielu duchownych diecezjalnych i zakonnych. Ceremonii towarzyszy asysta wojskowa.

Na Placu Zamkowym w Warszawie zbierają się natomiast mieszkańcy stolicy, którzy również pragną pożegnać prezydenta Pawła Adamowicza.

W Bazylice Mariackiej zebrali się byli prezydenci i premierzy RP: m.in. Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski, Kazimierz Marcinkiewicz, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Ewa Kopacz. W pogrzebowej mszy świętej biorą również udział przedstawiciele obecnych władz, z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim na czele. Na uroczystości przybył również przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk. 

yenn/PAP, Twitter, Fronda.pl

Komentarze (6):

Jan Radziszewski2019.01.19 14:42
Jak można pochować wroga Boga w Kościele a tym bardziej w Bazylice - Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata wtorek, 15 stycznia 2019 15 i 16 I (po północy) 2018 Pewne upomnienie dla S. i M. Krajskich i innych/ - Tak dziecko, to kolejna inscenizacja. Prezydent Adamowicz nie został zabity. Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata czwartek, 17 stycznia 2019 16 I dokończenie - Zmyłka złego, 17 I 2019 Jeszcze o inscenizacji śmierci Adamowicza i rzeczach związanych. Chandra. Pan "Lecz tego nie robią. Trumna ma być zamknięta aby społeczeństwo przyzwyczaiło się do kłamstwa i wiele nie żądało. Lecz czas jest krótki. Krótki dla tych, którzy walczą z Bogiem. A Adamowicz walczył z Bogiem. Ja każdemu chcę podać rękę. Lecz musi uznać swe winy i przyjąć pokutę. - To wygląda jednak, Panie Jezu, na walkę agentur. Oto tzw. stronnictwo pruskie uruchomiło swoją agenturę, aby wracać do władzy kontra PiS.
Martinique2019.01.19 15:07
mozna kanalio, wstretny oszolomie, katolicki(pseudo) pomylencu.
Teddy2019.01.19 16:39
Już Ci pisałem: wrogami Boga to są faryzeusze, którzy przestrzegają prawa ortodoksyjnie co do litery, a nie ma w nich miłości.
Podziwiam! 2019.01.19 13:11
Muszę przyznać ,że homilia abp Sławoja Leszka Głodźia to majstersztyk. Przepiękna! Chciałbym tak umieć pisać i gadać!
Reytan2019.01.19 13:22
Hanba,mason rozpoznaje drugiego masona. Swietokradztwo Swiatyni i Kosciola Swietego.
Reytan2019.01.19 13:07
Jeszcze nigdy tak wielu nie mowilo zbyt wiele.