- Pogrzeb księdza Jacquesa Hamela, zamordowanego podczas ataku islamistów na kościół w północnej Francji, odbędzie się we wtorek 2 sierpnia w Rouen. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w katedrze Notre Dame o godz. 14.00 w Rouen, po czy kapłan zostanie pochowany na miejscowym cmentarzu - informuje tamtejsza archidiecezja.

Z kolei ponad 3,5 tys. osób wzięło udział w Saint-Etienne-du-Rouvray w Normandii w świeckim obrzędzie pożegnania 85-letniego ks. Jacquesa Hamela. Uroczystości przewodniczył miejscowy burmistrz.

Męczennik za wiarę, został zamordowany przez muzułmańskich terrorystów podczas sprawowania Mszy Świętej. Dżihadyści zbezcześcili również jego ciało. To wydarzenie poruszyło mieszkańców na tyle, że burmistrz postanowił zorganizowac również świeckie pożegnanie księdza.

Przyjaciele określają zmarłego kapłana jako człowieka gotowego do działań, dobrodusznego.

- Był skromny, nieśmiały i „zawsze miał coś do zrobienia” - wspomina proboszcz sąsiedzkiej parafii w rozmowie z dziennikiem „La Croix”. Z kolei przewodniczący związku muzułmańskiego Normandii, Mohammed Karabila, mówił dla „Le Figaro”, że „szczególną charyzmą” ks. Hamela było jego „życie dla idei i jego religii”.

tag/niedziela.pl