25.05.20, 12:33Franciszek dziękuje za ,,Ut unum sint'' Jana Pawła II/Vatican Media

Franciszek dziękuje za ,,Ut unum sint'' Jana Pawła II

Dziękując za owoce ekumenicznego zaangażowania Jana Pawła II Franciszek zastanawia się, jak daleka przed nami jest jeszcze droga do pełnej jedności chrześcijan. Ojciec Święty pisze o tym w liście z okazji przypadającej dziś 25. rocznicy encykliki „Ut unum sint”. Podkreśla w nim, że podpisany przez Papieża-Polaka dokument „utwierdził nieodwracalnie ekumeniczne zaangażowanie Kościoła katolickiego”.

Swój list Franciszek skierował na ręce kard. Kurta Kocha odpowiedzialnego za watykańską dykasterię ekumeniczną, czyli Papieską Radę ds. Jedności Chrześcijan. Za soborowym dekretem o ekumenizmie Papież przypomina, że pragnienie jedności zostało wzbudzone przez Ducha Świętego, który zarazem jest jej źródłem. Cytując encyklikę „Ut unum sint” zauważa, że „uprawniona różnorodność nie sprzeciwia się bynajmniej jedności Kościoła, ale przeciwnie — przysparza mu chwały i przyczynia się znacznie do wypełnienia jego misji”.

Dziękując za to, co już udało się dokonać na drodze poszukiwania pełnej jedności Ojciec Święty pisze, że „podziela zdrową niecierpliwość tych, którzy czasami uważają, że można i powinno zrobić się więcej”. Wyraża zarazem przekonanie, że nie może nam zabraknąć wiary i wdzięczności za to, iż w ciągu ostatnich dziesięcioleci podjęto wiele kroków, by zaleczyć wielowiekowe rany. W tym kontekście wylicza, że „wzrosły wzajemna znajomość i szacunek, pomagając przezwyciężyć głęboko zakorzenione uprzedzenia; rozwinął się dialog teologiczny i dialog miłosierdzia, a także różne formy współpracy w dialogu życia, na poziomie duszpasterskim i kulturowym”.

W swym jubileuszowym liście Papież dziękuje za wszelkie ekumeniczne działania i pozdrawia przedstawicieli różnych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich, będących towarzyszami na drodze ku jedności. Przypomina, że w oczekiwaniu na wspólne sprawowanie Eucharystii jest z nami Chrystus, który tak jak uczniom z Emmaus tłumaczy Pisma, i którego można poznać po łamaniu chleba. Franciszek wyraża też wdzięczność za dwie ekumeniczne inicjatywy podjęte przez Papieską Radę ds. Jedności Chrześcijan. Chodzi o zapowiedziane na jesień Ekumeniczne wademekum dla biskupów oraz odnowienie pisma Acta Œcumenica.

 

Vaticannews.va/Beata Zajączkowska – Watykan

Komentarze

Ma\305\202gorzata2020.05.25 20:19
Jakże wiele mówią te podziękowania p. Franciszka o Papieżu Polaku. Zwykły "szary" wierny , pokornie wypełniający cały dzień modlitwą na kolanach i słuchający R.M. ma w pamięci i w "uszach" obraz p. J.P.II jako TRADYCJONALISTY zapatrzonego w Matkę Bożą - całego >Totus tuus < .A tu proszę : Skrajny Reformator K.K. , przekraczjący wytyczone przez Poprzedników granice Papież Franciszek DZIĘKUJE J.P.II za "za owoce ekumenicznego zaangażowania " , przypomina następcom J.P.II polskim Biskupom i wiernym , że nasz WIELKI ŚWIĘTY BOHATER UCZESTNIK MODLITW z INOWIERCAMI i HERETYKAMI w ASYŻU "utwierdził nieodwracalnie ekumeniczne zaangażowanie Kościoła katolickiego”. NIEODWRACALNE !!!- Czyżby pośpiech w dążeniu do INTERKOMUNII z INOWIERCAMI i HERETYKAMI wymuszał to PRZYPOMNIENIE i wypływający z tego NAKAZ dla Polskiego Kościoła i biskupów o PRZYSPIESZENIE EDUKACJI ekumenicznej Polaków. Tzw. "wspólne sprawowanie eucharystii" katolików z heretykami JEST NIEMOŻLIWE. Dlatego należy przypomnieć Słowo Boże z Ew. sw.Mateusza 7,6: "Nie dawajcie psom tego co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się , was nie poszarpały." Twierdzenie, że Pan nasz Jezus Chrystus "czeka" z nami na wspólne sprawowanie eucharystii z NIE KATOLIKAMI jest sprzeczne z Nauka Kościoła Katolickiego. Rzeczą NIEZROZUMIAŁĄ i niebywałą jest , aby sugerować , że nauczanie Pana Jezusa może być wewnętrznie sprzeczne. To Pan Jezus jest Prawdą , Życiem i Drogą. Dziś mamy chaos informacyjny i "morze" sprzecznych opinii modernistycznych Biskupów. Jak wiadomo nawet Bp Bergollio prezentuje publicznie "swoje" osobiste opinie. A w szczególe czy Hierarchowie w Watykanie nie wiedzą , że Kościół Rzymsko- Katolicki jest JEDEN , ŚWIĘTY, KATOLICKI mający Misję nauczania wszystkich narodów JEDNEJ NAUKI i WZYWAJĄCY do PRZYJĘCIA Ewangelii Jezusa Chrystusa i NAWRÓCENIA ? Te wszystkie ekumeniczne spotkania , wspólne modlitwy i celebracje pod globalnym hasłem "jedności" to rzeczywiście JEDNO ale ZGORSZENIE.
ty "KATOLIK"!2020.05.25 16:23
- " Jan Paweł II uchylił wiele furtek..." - Na przykład jakich? O przykłady proszę!
KATOLIK2020.05.26 19:06
oto furtki; 1.zmiana stosunku Kościoła do żydów. 2. zmiana stosunku do muzułmanów (całowanie Koranu). 3. zmiana podejścia do Lutra. 4. Asyż - furtka w sprawie stosunku do wszystkich religii niechrześcijańskich. 5. furtka w sprawie rozwodników w nowych związkach (prawo do Komunii w pewnych przypadkach)
KATOLIK2020.05.25 15:55
matis89 - Jan Paweł II uchylił wiele furtek i teraz Franciszek ma ułatwione zadanie do dalszego rozmontowywania Kościoła. Niestety taka jest prawda, choć bolesna dla większości Polaków, którzy każdą krytykę Jana Pawła II odbierają jak atak na świętość.
KATOLIK2020.05.25 15:51
A co te ekumeniczne dialogi przyniosły dla Kościoła i dla nawrócenia heretyków i schizmatyków? Ilu z nich powróciło na łono jedynego prawdziwego Kościoła Katolickiego? Dialogowanie dla samego dialogowania jest stratą czasu.
Polak Ateista Dumny Gej 2020.05.25 14:18
Obciągnę lachę każdemu kto zagłosuje na Trzaskowskiego, z moją Biedrońcią sprawa przegrana. Nastawię kakałko, nawet na parę PLN-ow załatwię chłopczyka 12-letniego.
leon2020.05.25 13:19
Dla czego Maryja w Fatimie w 1917r kazała zawierzyć Rosję swojemu Sercu skoro prawosławni to ekumeniczni katolicy. Dodatkowo powiem,że protestancki Luter ma tyle wspólnego z katolikami co zielonoświątkowy z buddystą. Pełnia Słowa Bożego jest tylko w Kościele Katolickim a u innych tylko ludzki bełkot.
matis892020.05.25 13:15
Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik próbuje podczepiać się pod katolickiego papieża JP2, z którym nie ma nic wspólnego. W ten sposób Bergoglio próbuje wybielać swoje satanistyczne i masońskie dążenia do stworzenia Religii Światowej antychrysta. JP2 uchylił tylko furtkę, a Bergoglio ją wyważył i bez ograniczeń wciąga satanizm i synkretyzm antychrysta.
PiS to masoneria tak jak PO2020.05.25 12:58
O tym jak Benedykt XVI zrzucił krzyż. I masoni udający świętobliwych zaczęli mu arcybiskupów mianować! https://www.youtube.com/watch?v=mwWsHEZECEA
Janka2020.05.25 12:53
Na zdjęciu to jakiś ślub gejowski jest?
Polak Ateista Dumny Gej2020.05.25 12:39
Gdy patrzę na tego zdechłego obrońcę kleropedofilów to mi się nóż w kieszeni otwiera.
matis892020.05.25 13:17
Piękne lewackoateistyczne padanie na kolana przed Bergoglio Głową Watykanu Panem lewakoateistów i ich przywódcą religijnym :).
Polak Ateista Dumny Gej2020.05.25 15:25
...a idź pan w PiSdu z jakimś Srolio i innymi kieckowymi palantami
katolicka kretynizacja polski2020.05.25 12:36
zjadacz kremówek to pasożyt społeczny który podczas pontyfikatu chronił pedofilnych i homoseksualnych klechów a teraz skwierczy w piekle a diabły ruchają go w świętą doopę!