Fotyga do UE: Z Rosją trzeba twardo!!! - zdjęcie
15.02.17, 07:45fot. PiS

Fotyga do UE: Z Rosją trzeba twardo!!!

Anna Fotyga: Unia Europejska musi być bardziej konsekwentna i stanowcza wobec Rosji

Wczoraj w Parlamencie Europejskim w Strasburgu na wniosek m.in.  europoseł PiS Anny Fotygi omawiana była pogorszająca się sytuacja we wschodniej Ukrainie, szczególnie w kontekście sytuacji wokół miejscowości Awdijiwka, gdzie w nocy 28 stycznia zarówno regularne rosyjskie siły zbrojne, jak i prorosyjskie bojówki  zaatakowały pozycje sił zbrojnych Ukrainy i mieszkalne dzielnice miasta. Debata ta była poprzedzona zeszłotygodniową wizytą wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej, Iwanny Kłympusz-Cyncadze podczas posiedzenia podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE).

Jak mówiła inicjatorka debaty, przez trzy lata od nielegalnej aneksji Krymu społeczność międzynarodowa stale podejmuje jakieś inicjatywy, mające na celu przywrócenie pokoju i integralności terytorialnej Ukrainy. "Wysiłki te są jednak nieskuteczne, a reżim Putina nadal prowadzi bezwzględną grę" – mówiła przewodnicząca SEDE. Dodała, że sytuacja zarówno na Krymie, jak i we wschodniej Ukrainie nieustannie się pogarsza, a liczba ofiar cywilnych i wojskowych stale rośnie.  

Minister Spraw Zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego mówiła, że Unia Europejska musi być bardziej konsekwentna i stanowcza w swych działaniach. "Musimy nie tylko stać u boku Ukrainy, ale również podjąć odpowiednią politykę  w stosunku do Rosji i przemyśleć efektywność tak zwanego selektywnego zaangażowania wobec tego kraju" – apelowała Fotyga.

Biuro Prasowe Europejskiej Grupy Konserwatystów i Reformatorów

Delegacja PiS