Prezydent Andrzej Duda odwiedził dziś Litwę, gdzie wziął dziś udział w ceremonii otwarcia gazowego interkonektora łączącego Polskę z Litwą. Wydarzenie to komentował w rozmowie z portalem wPolityce.pl redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik, który zwrócił uwagę, że „Polska potencjalnie może być hubem gazowym”.

- „Gazociąg Polska-Litwa łączy wyspę energetyczną państw bałtyckich z kontynentalnym systemem przesyłu gazu. Pozwala na handel gazem między Unią Europejską a państwami bałtyckimi, które dzięki temu połączeniu faktycznie dopiero po latach wchodzą do Unii Europejskiej w sektorze gazowym, łącząc nasze rynki”

- wyjaśnił ekspert.

Podkreślił, że przyspieszenie uruchomienia polsko-litewskiego gazociągu ma związek z obecnymi działaniami Kremla, który wykorzystuje gaz do szantażowania państw unijnych. Jakóbik zauważył, że po gaz skroplony do Polski zgłaszają się już Czechy i Słowacja, a w związku z koniecznością porzucenia rosyjskiego gazu trend ten najpewniej się utrzyma. W tym kontekście rozmówca wPolityce.pl przyznał, że Polska ma szansę stać się hubem gazowym w Europie.

- „Polska potencjalnie może być hubem gazowym, natomiast wszystko zależy od zapotrzebowania na rynku krajowym, od rozwoju wypadków w innych częściach Europy”

- podkreślił.

Wskazał, że w uniezależnieniu się Europy od rosyjskiego gazu Polska odgrywa ważną rolę, ponieważ podobnie do Litwy, „odrobiła zadanie domowe z dywersyfikacji dostaw gazu”. Inaczej zachowały się takie kraje jak Niemcy, Węgry czy Austria, które dziś „przekonują się boleśnie o tym, jakie są konsekwencje zależności od Rosji”.

kak/wPolityce.pl