Dziś wspominamy patrona walki z islamem  - zdjęcie
25.07.20, 11:28

Dziś wspominamy patrona walki z islamem

20

Wśród apostołów było dwóch Jakubów. Dla odróżnienia nazywani są Większym i Mniejszym albo też Starszym i Młodszym. Prawdopodobnie nie chodziło w tym wypadku o ich wiek, ale o kolejność przystępowania do grona Apostołów. Rozróżnienie to wprowadził już św. Marek (Mk 15, 40). Imię Jakub pochodzi z hebrajskiego "aqeb", oznaczającego "chronić" - a zatem znaczy "niech Jahwe chroni". Etymologia ludowa tłumaczy to imię jako "pięta". Według Księgi Rodzaju, kiedy Jakub, wnuk Abrahama, rodził się jako bliźniak Ezawa, miał go trzymać za piętę (Rdz 25, 26).

Św. Jakub Większy jest tym, który jest wymieniany w spisie Apostołów wcześniej - był powołany przez Jezusa, razem ze swym bratem Janem, jako jeden z Jego pierwszych uczniów (Mt 4, 21-22): święci Mateusz i Łukasz wymieniają go na trzecim miejscu, a święty Marek na drugim. Jakub i jego brat Jan byli synami Zebedeusza. Byli rybakami i mieszkali nad jeziorem Tyberiadzkim. Ewangelie nie wymieniają bliżej miejscowości. Być może pochodzili z Betsaidy, podobnie jak święci Piotr, Andrzej i Filip (J 1, 44), gdyż spotykamy ich razem przy połowach. Św. Łukasz zdaje się to wprost narzucać, kiedy pisze, że Jan i Jakub "byli wspólnikami Szymona - Piotra" (Łk 5, 10). Matką Jana i Jakuba była Salome, która należała do najwierniejszych towarzyszek wędrówek Chrystusa Pana (Mk 15, 40; Mt 27, 56).

Jakub został zapewne powołany do grona uczniów Chrystusa już nad rzeką Jordan. Tam bowiem spotykamy jego brata, Jana (J 1, 37). Po raz drugi jednak Pan Jezus wezwał go w czasie połowu ryb. Wspomina o tym św. Łukasz (Łk 5, 1-11), dodając nowy szczegół - że było to po pierwszym cudownym połowie ryb.

Jakub należał do uprzywilejowanych uczniów Pana Jezusa, którzy byli świadkami wskrzeszenia córki Jaira (Mk 5, 37; Łk 8, 51), przemienienia na górze Tabor (Mt 17, 1nn; Mk 9, 1; Łk 9, 28) oraz modlitwy w Ogrójcu (Mt 26, 37). Żywe usposobienie Jakuba i Jana sprawiło, że Jezus nazwał ich "synami gromu" (Mk 3, 17). Chcieli bowiem, aby piorun spadł na pewne miasto w Samarii, które nie chciało przyjąć Pana Jezusa z Jego uczniami (Łk 9, 55-56). Jakub był wśród uczniów, którzy pytali Pana Jezusa na osobności, kiedy będzie koniec świata (Mk 13, 3-4). Wreszcie był on świadkiem drugiego, także cudownego połowu ryb, kiedy Chrystus ustanowił Piotra głową i pasterzem swojej owczarni (J 21, 2). Ewangelie wspominają o Jakubie Starszym na 18 miejscach, co łącznie obejmuje 31 wierszy. W porównaniu do innych Apostołów - jest to bardzo dużo.

Dzieje Apostolskie wspominają o św. Jakubie dwa razy: kiedy wymieniają go na liście Apostołów (Dz 1, 13) oraz przy wzmiance o jego męczeńskiej śmierci. Z tej okazji św. Łukasz tak pisze: "W tym samym czasie Herod zaczął prześladować niektórych członków Kościoła. Ściął mieczem Jakuba, brata Jana..." (Dz 12, 1-2). Jakuba stracono w 44 r. bez procesu - zapewne po to, aby nie przypominać ludowi procesu Chrystusa i nie narazić się na jakieś nieprzewidziane reakcje. Było to więc posunięcie taktyczne. Dlatego także zapewne nie kamieniowano św. Jakuba, ale ścięto go w więzieniu. Euzebiusz z Cezarei, pierwszy historyk Kościoła (w. IV), pisze, że św. Jakub ucałował swojego kata, czym tak dalece go wzruszył, że sam kat także wyznał Chrystusa i za to sam natychmiast poniósł śmierć męczeńską. Jakub był pierwszym wśród Apostołów, a drugim po św. Szczepanie, męczennikiem Kościoła (zgodnie z przepowiednią Chrystusa - Mk 10, 39).

W średniowieczu powstała legenda, że św. Jakub udał się zaraz po Zesłaniu Ducha Świętego do Hiszpanii. Do dziś św. Jakub jest pierwszym patronem Hiszpanii i Portugalii.

Według tradycji, w VII wieku relikwie św. Jakuba miały został sprowadzone z Jerozolimy do Compostelli w Hiszpanii. Nazwa Compostella ma się wywodzić od łacińskich słów Campus stellae (Pole gwiazdy), bowiem relikwie Świętego, przywiezione najpierw do miasta Iria, zaginęły - dopiero w IX w. miał je odnaleźć biskup, prowadzony cudowną gwiazdą. Hiszpańska nazwa Santiago znaczy zaś po polsku "święty Jakub". Te dwie nazwy łączy się w jedno, stąd nazwa miasta brzmi dziś Santiago de Compostella. Do dziś znajduje się tam grób św. Jakuba. W wiekach średnich po Ziemi Świętej i Rzymie było to trzecie sanktuarium chrześcijaństwa. W katedrze genueńskiej oglądać można artystyczny relikwiarz ręki św. Jakuba, wystawiany na pokaz podczas rzadkich okazji.

Święty jest patronem Hiszpanii i Portugalii; ponadto m. in. zakonów rycerskich walczących z islamem, czapników, hospicjów, szpitali, kapeluszników, pielgrzymów, sierot.

brewiarz.pl

Komentarze (20):

al2020.07.27 7:14
Dlaczego niektórzy modlą się do świętych, (proszą ich o wstawiennictwo u Boga) zamiast się modlić wprost do samego Boga? Przypomina to próbę "załatwiania" sprawy za pomocą znajomości. I jak to się ma do przykazania: "Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną" ?
nie na PIŚMIE tylko na ludzkim bajaniu2020.07.26 7:08
"W średniowieczu powstała legenda...", "Według tradycji..."
Roman2020.07.26 3:56
Wspanialy Patron . Jeszcze bedzie kiedys na sztandarach . Islam to nie religia ,tylko filizofia zycia . Jej popularnosc jest glownie wsrod leniwych i bierze sie ze stosunkow w rodzinie ktorych twardo muzulmanie pilnuja. Zona lub zony sa niewolnicami od dostarczania przyjemnosci seksualnuch i prowadzenia domu. Takze sa one od dzwigania dzieci i tobolkow podczas podrozy . Juz Europa zachodnia na nich pracuje , bo zyja z zasilkow dla wielodzietnych rodzin . W dzielnicach muzulmanskich stosowane jest prawo szariatu i organy panstwowe w to nie ingeruja , ale w Polsce Bruksela widzi lamanie praworzadnosci . Widac jak Europa zachodnia schodzi na manowce.
Szybka Randka2020.07.25 19:42
Chcesz się umówić na SZYBKI SEKS BEZ ŻADNYCH ZOBOWIĄZAŃ? Legendarny portal otworzył ponownie rejestracje. To najstarszy portal erotyczny do umawiania. Tysiące zweryfikowanych profili i lata doświadczenia na rynku czynią serwis numerem jeden! www.exslove.com.pl
Pierz2020.07.25 17:14
A jest patron walki z chrześcijaństwem?
Jan Radziszewski2020.07.25 22:33
Lucyferowych tzw św. tj Iluminatów i Lucyferów jest pełno Np żydów K Darwin M. Luter K Marks Wł Lenin Jude Stalin i Adolf Hitler obaj bracia masoni B'nai B'rith a współcześnie nasz min. Bronisław Gieremek ot i żyjąc Donald Tusk królik żyda Antychrysta Antonio Tajniego syna Bp i hebrajskiej zakonnicy
Pierz2020.07.26 13:15
Zadałem proste pytanie. Oczekuję odpowiedzi "tak" lub "nie", a nie jakiegoś pokręconego bełkotu.
Ala2020.07.27 12:25
Tak, jest nim sam Szatan
Szybka Randka2020.07.25 17:01
Chcesz się umówić na SZYBKI SEKS BEZ ŻADNYCH ZOBOWIĄZAŃ? Legendarny portal otworzył ponownie rejestracje. To najstarszy portal erotyczny do umawiania. Tysiące zweryfikowanych profili i lata doświadczenia na rynku czynią serwis numerem jeden! www.lexlale.com.pl
rebeliant2020.07.25 14:12
Gdy Templariusze prowadzili walkę o utrzymanie Bliskiego Wschodu, to jakieś dobroduchy pomyślały, aby zostać dziewicą orleańską, więc poprzez zdradę zademonstrowali swoje dziewictwo, że oni nigdy miecza w swych świętych spracowanych rękach mieć nie mieli. To teraz islamskie zbóje pourzynają łby świętym pastuszkom i im owieczkom... no dobra - tylko owieczkom, bo święte pastuszki jak zwykle dadzą dyla: a niech, ci którzy łyknęli ciemnotę nadstawiają trzysetnego polika.
ryszard2020.07.25 12:54
W tych dniach w Konstantynopolu islamistyczna dyktatura zamieniły święte miejsce chrześcijaństwa( jaką jest bazylika Hagia Sofia) w meczet. Cała "Europejska cywilizacja" przyjęła ten fakt (również w Polsce) tak jakby już dawno jej nie było. Tymczasem fakt z Konstantynopola jest kolejnym dowodem , że islam, od samego początku po dzień dzisiejszy, może się rozwijać tylko na substancji innych religii i cywilizacji, niszcząc je jak nowotwór. Zachowujemy się jak samobójcy, kiedy zamiast w odpowiedzi zamykać meczety przywleczone przez imigrantów, pozwalamy bez ograniczeń budować nowe. Dzisiaj Polacy już nie staną pod Wiedniem, chociażby z tego powodu, że na ich sztandarach coraz bardziej tęcza zastępuje znak krzyża. Dlaczego więc nie mamy odwagi, żeby chociażby odpowiedzieć tym samym?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.25 12:50
Wstyd mi za moją rodzinę, że mnie na skürwysyna wychowali, moją siostre na kürwe. Na szczęście moja kürwa żydowsko-UB-cka matka i żyd-skürwysyn NKWD-wiec ojciec pozdychali. Kolej na mnie.
Życzliwa2020.07.25 19:49
"kretynizacjo...."! Jeżeli to prawda, to może i słusznie narzekasz na rodziców? Nie wiemy!? Po tobie można spodziewać się tu tylko złego?! Ale co cię nagrało, że to piszesz??? A potem jak już dorosłeś, to przecież nie musiałeś tą samą drogą iść co oni!??? A ty byłeś też SB-kiem i w dodatku pedziem! Przecież rodzice dawno nie żyją? Nie możesz się jednak zmienić? Może warto pomyśleć, nie sądzisz? ...Życzę ci naprawdę w tym powodzenia... Spróbuj!
czekista2020.07.26 1:34
@ Zyczliwa - Na prozno sie trudzisz. Przzychodzimy na ten Swiat kazdy z wlasnym programem i go realizujemy. Jezeli w Jego prgramie sa jakies zmiany, to on ich dokona, jezeli nie, to............
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.25 12:47
uyebali chłopu rękę i obwożą po jarmarkach a ludzie się do tego modlą, czystej postaci nekrofilia!
Jan Radziszewski2020.07.25 22:36
a zachowałeś swój napletek jako przyszłą relikwię dla pedałów ? ha h ahha
Powinniście się teraz domagać2020.07.25 11:40
natychmiastowej eutanazji uratowanych: https://fronda.pl/a/francja-dwaj-bracia-ratujac-swoje-zycie-skoczyli-z-12-metrow,147720.html
skąd ?2020.07.25 11:47
Skąd się biorą POżyteczni idioci ?? Pytanie warte zastanowienia .
Czy lajki własnych postów to forma onanizmu?2020.07.25 12:33
Pytanie warte zastanowienia.
czekista2020.07.26 1:37
Z roznych zrodel czerpiemy samozadowolenie