Dwie 'dyscyplinarki' wobec sędziego Żurka - zdjęcie
26.11.18, 19:37zdj. screen Youtube, Pixabay, CC0, edytowane

Dwie 'dyscyplinarki' wobec sędziego Żurka

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, Michał Lasota wszczął dwa postępowania dyscyplinarne wobec byłego rzecznika Krajowej Rady Sądownictwa, Waldemara Żurka- poinformował portal wPolityce.pl. 

Sędzia Żurek miał nie dopełnić obowiązku złożenia deklaracji podatkowej związanej ze sprzedażą ciągnika, jak również odmówić wykonywania czynności orzeczniczych w I Wydziale Cywilnym krakowskiego Sądu Okręgowego. Obie sprawy wszczęte przez sędziego Lasotę związane są z uchybieniem godności sędziego. Pierwsza z wymienionych spraw dotyczy roku 2015, a wartość ciągnika wynosi 40 tys. zł. Były rzecznik KRS od chwili otrzymania postanowienia ma dwa tygodnie na złożenie wyjaśnień i wniosków dowodowych, w przeciwnym razie rzecznik dyscyplinarny ma prawo pozostawić wnioski Żurka bez rozpoznania. 

Jeżeli chodzi o drugą sprawę, sędzia odmówił orzekania w wydziale wskazanym przez prezes krakowskiego Sądu Okręgowego. Sprawą miał zająć się zastępca rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, jednak mimo podjęcia czynności wyjaśniających, w pewnym momencie wybuchł skandal związany z jego bezstronnością oraz naciskiem, który mieli wywierać krakowscy sędziowie. Informator portalu z wspomnianego wyżej sądu wspomina, że sędzia, który miał prowadzić sprawę byłego rzecznika KRS, zmuszony był odpowiadać na pytania na temat czynności, które podejmie. 

"Niektórzy uczestnicy doszli do wniosku, że Pan sędzia – rzecznik dyscyplinarny – gęsto się tłumaczył wobec członków zgromadzenia, że czynności podjąć jednak musi. To złamanie zasady niezawisłości sędziowskiej"- tłumaczył informator. 

Sprawą ma się teraz zająć Michał Lasota. Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych przejął sprawę po uchwale zgromadzenia sędziów Apelacji Krakowskiej, którzy uniewinnili sędziego Waldemara Żurka... jeszcze przed jej rozpatrzeniem. 

yenn/wPolityce.pl, Fronda.pl