Drwisz z religii? W Polsce możesz bezkarnie  - zdjęcie
14.07.15, 13:47

Drwisz z religii? W Polsce możesz bezkarnie

14

Doniesienie do prokuratury złożył łodzianin, który o ostatnim happeningu Hajncla dowiedział się z gazet. 4 czerwca, w czasie procesji Bożego Ciała, Hajncel, absolwent Akademii Sztuk Pięknych, przebrał się za Jezusa. Tuż obok łódzkiej katedry w długiej białej todze przewiązanej bordową szarfą i czarnej peruce z "cierniową" koroną usiadł przy turystycznym stoliku i, popijając kawę, machał do wiernych.

Po procesji do śródmiejskiej prokuratury wpłynęło doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. W doniesieniu łodzianin stwierdził, że przebranie jest "karykaturą ikonograficznej wizji Jezusa Chrystusa", czym "znieważył i uraził uczucia" wiernych, w tym jego. Dodał, że chce występować w postępowaniu jako pokrzywdzony i oskarżyciel posiłkowy.

Postępowanie sprawdzające na zlecenie prokuratury prowadziła łódzka policja. - Funkcjonariusze wezwali artystę do komisariatu, a w prokuraturze przesłuchano zawiadamiającego - relacjonuje Krzysztof Kopania, rzecznik łódzkiej prokuratury. Po przeprowadzeniu wszystkich czynności policja poleciła prokuratorowi odmowę wszczęcia postępowania. - Prokurator przychylił się do tej prośby, bo nie dopatrzył się podstaw do wszczęcia śledztwa. Jego zdaniem nie doszło do obrazy uczuć religijnych ze strony artysty - tłumaczy Kopania.

MT/gazeta.pl

Komentarze (14):

anonim2015.07.14 12:40
za świński ryj pójdzie siedzieć a nas Katolików można w myśl sztuki nowoczesnej obrażać, więc wyczyn ze świńskim ryjem też należy potraktować jako sztukę wyraz ekspresji i co tam jeszcze do głowy przyjdzie a co ?
anonim2015.07.14 14:00
Jeżeli nie przeszkadzał w procesji to chyba dobrze, że nie poniósł żadnej kary - bo i za co? Bardziej już nie podobał mi się jego występ jako "motyla" bo wówczas wyraźnie przeszkadzał. Z mojego punktu widzenia taka procesja (o ile jest zgłoszona jako przemarsz i ma odpowiednie zezwolenia) to powinna podlegać jakiejś ochronie przed zakłócającymi ją. Jak facet siedzi na boku to choćby za samego Pana Boga był przebrany (choć właściwie to był) to nie powinno mu nic za to grozić.
anonim2015.07.14 14:04
W sumie. Te lewackie ideologie mogą nie rozumieć idei godności jako takiej, oraz jej obrażania. Przykładem może być taka parada równości, bądź marsz szmat. Przecież ci uczestnicy swym wyglądem i zachowaniem jasno pokazują brak poszanowania godności własnej. Czego więc wymagać można od nich w stosunku do innych, prawda?
anonim2015.07.14 14:29
Gdyby Jezus stąpał teraz po ziemi to nie popijałby kawy? Skąd to możemy wiedzieć?
anonim2015.07.14 14:34
"I bardzo dobrze. W cywilizowanym kraju, gdzie istnieje prawo do publicznego wyrażania własnego zdania oraz poglądów takie durne przepisy nie powinny mieć miejsca."..... Czyli można wyrażać zdanie zdanie publicznie,... " śniło mi się, że menora paliła się, paliła się....... do końca............"
anonim2015.07.14 15:01
Covah!. A co to za wyrażenie swojego zdania??.Drwienie z Chrystusa ubiczowanego i ukrzyżowanego??. Cywilizowany i normalny człowiek inaczej wyraża swoje zdanie. ,nawet negatywne, bo ma do tego prawo. A gdyby ktoś nie zgadzał się np. z mamą tego artysty i przebrał się w jego mamę i sobie tak samo kpił z niej przed domem rodzinnym artysty na oczach rodziny??. Czy to też jest ''sztuka''??. Jak się nie zgadzamy to nie szydźmy, ale rozmawiajmy jak ludzie.
anonim2015.07.14 15:58
Jako ortodoksyjny katolik stwierdzam,ze dobrze,że go uniewinniono. Nie zrobił nic złego, w żaden sposób nie ośmieszył Pana.
anonim2015.07.14 16:01
Jak taki odważny niech się przebierze za Mahometa...
anonim2015.07.14 16:28
Parada Równości nie obraża katolików, tylko homofobów, a że ci często uważają się za katolików to zupełnie inny problem. W Polsce nie będą potrzebne Parady Równości, tak samo jak nie są potrzebne parady zjadaczy obwarzanków, czy hamburgerów, ale dopiero wtedy, kiedy homoseksualistów będziemy traktować tak samo jak ww. smakoszy.
anonim2015.07.14 17:08
Ależ nie napisałem że mnie obraża. chodzi mi o to, że jej uczestnicy zdają się nie wiedzieć czym jest godność osobista.
anonim2015.07.14 17:30
Co z tego że tzw artysta "sianem się wykręcił" Niech nie myśli że Jezus Chrystus nie osądzi go! Oj wtedy dopiero pozna swoją głupotę - jak w piekle się znajdzie, nie będzie tam niestety naśladował władcy piekła Lucyfera i kawką się nie będzie delektował.
anonim2015.07.14 17:35
@ słynny Jarosławie Kociemba . jak widzę twoje rozumowanie nie uległo zmianie a przecież dobrze wiesz, że w piekle nie ma żadnych rozkoszy. Pan Bóg da sobie radę zarówno z ww artystą jak i z tobą, i podobnie myślącymi - a na ukaranie ma całą wieczność - nigdy nie kończącą się wieczność!.
anonim2015.07.14 21:11
Widzę, że co poniektórzy nadal wierzą w piekło. Sprawdźcie sobie w kalendarzu, który mamy rok. A poza tym coś takiego jak grzech nie istnieje, wmówiono to wam, byście się zwyczajnie bali. Zacznijcie myśleć!
anonim2015.07.14 23:10
@Broda - Gdyby Jezus teraz stąpał po Ziemi fronda krzyczałaby - Na krzyż z Nim, na krzyż !