Czy nadchodzi wojna rosyjsko-polska? - zdjęcie
09.12.13, 09:45fot. Wikimedia Commons

Czy nadchodzi wojna rosyjsko-polska?

8

Analitycy, na których powołuje się "Nasz Dziennik" twierdzą, że polem przyszłej wojny będzie 150-kilometrowy pas od granicy z Białorusią do Warszawy.

9 grudnia Narodowe Centrum Studiów Strategicznych przedstawi raport pt. "Geografia wojskowa Bałtyku", w którym zawarte zostaną wnioski dla kierunków modernizacji Sił Zbrojnych.Według "Naszego Dziennika" raport zawiera kilka bardzo ważnych wniosków, szczególnie interesujących w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie oraz regularnych manewrów wojskowych "Zapad" od kilku lat prowadzonych wspólnie z Białorusią przez armię rosyjską.

Z raportu wynika również, że Polska musi zmodernizować wojsko, zwłaszcza trzeba zakupić odpowiednie okręty podwodne, rakietowe, nabyć rakiety średniego zasięgu oraz nabyć samoloty by skutecznie prowadzić działania na obszarze Morza Bałtyckiego.

Ważną rolę odgrywa również sojusz. Chodzi o współprace z takimi krajami jak Szwecja i Finlandia, a także z Danią oraz Litwą, Łotwą i Estonią.

sm/Nasz Dziennik

Komentarze (8):

anonim2013.12.9 9:58
Tytuł jak zwykle bez większego związku z treścią, ale to już norma. Natomiast pierwsze zdanie aż zabawne - dwa kraje bez dostępu do Morza Bałtyckiego ograniczą możliwości obronne Polski na jego obszarze. Ciekawe jak to uczynią? Rosjanie prężą muskuły, żeby utrzymać swoje wpływy w regionie, ale nikt nie będzie rozpoczynał wojny z NATO, nawet o gaz. Za duże ryzyko wymknięcia się konfliktu spod kontroli.
anonim2013.12.9 10:08
Może i Rosja nie jest teraz realnym zagrożeniem dla Polski. Ale w momencie jak dojdzie do ostrego przetasowania sił w Europie lub na świecie - np. wojny światowej albo nuklearnej choćby na drugim krańcu świata - to wtedy możemy się zdziwić. Póki jest stabilnie to ok. Ale czasy nie są bepzieczne i groźba potężnych konfliktów, choćby w Azji, wisi na włosku. Przecież już niedawno któryś z polityków w Rosji ostrzegał, że jak Zachód zaatakuje Syrie lub Iran, to Rosja zjamie kraje bałtyckie - to było powiedziane wprost! (my myślimy że kraje bałtyckie to Litwa, Łotwa i Estonia, ale z perspektywy Rosji to także Polska lub jej część). p.s. Najlepsyz projekt modernizacji armii ma w swoim programie Janusz Korwin Mikke - może warto by inni z tego skorzystali?
anonim2013.12.9 10:48
Brednie mające przynieść akceptację dla wydatków wypompowanych z budżetu w zbrojeniówkę. Polska nie ma czym i obawiam się że nawet kim się bronić. Jednostek wojskowych strzegą dziś prywatni ochroniarze, a ilość sprzętu jaki ma nasz kraj odpowiada temu co na wyposażeniu mają jedne z mniejszych w europie państw. Broń jądrowa, atomowa - tylko taki arsenał będący na stanie wzbudza respekt w świecie. Na samym początku proponuje jednak wybudować "wojskowym" tą tarcze antyrakietową z która to USA zwodzi nas od niepamiętnych już czasów
anonim2013.12.9 11:46
Ach, ten artykuł jest tylko dla myślących, aby skumali, że trzeba " przenieść nam stolicę do Krakowa", no, tak pod pozorem, że Warszawa jest blisko białoryskiej granicy, Nie przenoście, bo razem ze stolicą do Krakowa przejdzie "głupota, że aż boli"!
anonim2013.12.9 11:59
@Muflonek- Nie znam się na obecnej doktrynie wojennej, ale tak sobie myślę, że Białoruskie lotnictwo mogłoby przynajmniej na jakiś czas zablokować naszą małą flotę, czy raczej flotyllę na Bałtyku np. atakując nasze porty. A my mamy raptem czterdzieści kilka myśliwców do obrony całego kraju.
anonim2013.12.9 16:30
@Marek22: nie martw się, głupota i nieznajomość historii nie boli. Przecież już dawno, dawno mówiono: "Si vis pacem, para bellum". Zawsze się to sprawdzało.
anonim2013.12.9 21:59
Ja sobie nie wyobrażam takiego konfliktu. Przecież jedno uderzenie strategiczne bronią nuklearną pokonałoby nas w minutę! Nie mówiąc o zmasowanym ataku 20000 czołgów rosyjskich przeciwko 1000 polskich.
anonim2013.12.12 13:01
a nie tak dawno Bronek mówił że u nas wojny nigdy nie będzie... że potrzebujemy armii ekspedycyjnej żeby walczyć gdzieś na końcu świata. chyba to było z okazji jakiegoś święta narodowego?