Czy można iść na spacer? Rząd wyjaśnia - OFICJALNE - zdjęcie
25.03.20, 11:40

Czy można iść na spacer? Rząd wyjaśnia - OFICJALNE

23

Czy do 11 kwietnia można iść na spacer? Rząd odpowiada na te i inne pytania związane z restrykcjami na czas walki z epidemią koronawirusa.


Czy przez wprowadzone ograniczenie będę mógł uczestniczyć w nabożeństwie w kościele?

Tylko w zakresie limitu osób. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w sprawowaniu kultu religijnego. Wprowadzamy jednak nowe zasady - na danym terenie lub w danym obiekcie może znajdować się, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę). Dlatego zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w mszach online, lub za pośrednictwem radia i telewizji.


Czy komunikacja miejska będzie funkcjonować normalnie?

Tak. Nie zawieszamy funkcjonowania komunikacji miejskiej. Dla bezpieczeństwa pasażerów wprowadzamy jednak pewne ograniczenia. Środek publicznego transportu może przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących. A więc jeśli miejsc siedzących jest w danym pojeździe 70, to na jego pokładzie może być jednocześnie maksymalnie 35 osób.

 

Jestem rolnikiem. Czy mogę wykonywać swoją pracę normalnie?

Tak. Ograniczenie w przemieszczaniu się nie dotyczy prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i usług związanych z tymi aktywnościami (np. zakup nawozów sztucznych przez rolników, czy zakup towarów do sklepu spożywczego prowadzonego przez indywidualnego przedsiębiorcę).

 

Na jakiej podstawie wprowadzane są nowe ograniczenia?

Na podstawie ustawy  z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

 

Opiekuję się starszą osobą. Czy przez wprowadzone ograniczenia będę mógł jej pomagać?

Tak. Nadal będzie można pomagać takiej osobie.

 

Czy restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos?

Tak nadal będą mogły prowadzić tego typu usługi.

 

Ile osób naraz może być w autobusie lub tramwaju?

W autobusie lub tramwaju może być w tym samym czasie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

 

Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw?

Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin).Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.

Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

 

Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze?

Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

 

Czy mogę biegać?

Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

 cytaty za: gov.pl

Komentarze (23):

czekista2020.03.25 22:39
Przy zachowaniu proporcji 1 : 2 w autobusach, moga podrozujacy siedziec obok siebie?
stan2020.03.25 13:32
Czy ktoś może mi wyjaśnić, dlaczego w autobusie (komunikacja miejska może jechać 35 osób - co drugie miejsce wolne, natomiast w ogromnych kościołach kilka lub kilkanaście razy większych od tych autobusów może przebywać 5 osób? Komunikacja nie zaraża, a kościół tak? To chyba jednak jakiś świrus.
Kazimierz2020.03.25 13:49
Bo tak loża postanowiła.
Michal2020.03.25 16:01
Różnica polega na tym, że pojechanie autobusem to czasem jest konieczność. Zawodowa, prawna, zdrowotna itd. Uczestnictwo w praktykach religijnych (poza państwami wyznaniowymi) nie jest koniecznością. Podobnie jak przebywanie na placu zabawa w grupie kilkunastoosobowej. Podobnie jak impreza w parku, grill, wyjście do kina czy teatru.
Precz z 🌈 zarazą!2020.03.25 13:32
Dedykowane dla: Oloo, który napisał: "Zabierz rodzinę, babcię, sasiadów, znajomych i nieznajomych na wybory. Duda musi wygrać." A ja mu radzę: Rozejrzyj się po okolicy za bandytami, złodziejami, pomylonymi, pijakami (daj im na wódę), ex PZPR-owcami, ZOMO-wcami, SB-kami itp., zbierz towarzystwo i idź na wybory. Kidawa pokona Dudę, przywróci wyłudzanie VAT-u i wreszcie będziesz godnie żył!!!
taka prawda2020.03.25 13:29
KLASYKA LITERATURY Ignacy Rzecki: Wiesz, Stasiu, jakiś Hödel nie został w domu… Stanisław Wokulski: Wariat. Ignacy Rzecki: Ale temu wariatowi zetną głowę...No może umrze od zarazy.... Stanisław Wokulski: I słusznie – nie będzie się mnożył ród wariacki
Roman2020.03.25 13:07
Ile tu jest nienawiści i złośliwości w tych komentarzach. Płakać się chce. Pokory z świadomości grzechu za grosz.
Irena2020.03.25 13:29
[email protected] Widać, że większości komentatorów kwarantanna daje w kość. Z drugiej strony, widać, że do wielu wraca ich natura, usilnie wypędzana dotychczas widłami. Pozdrawiam, niech nam Bóg błogosławi.
Józef2020.03.26 14:10
Czy możesz konkretnie wskazać, gdzie widzisz tą nienawiść i do kogo?
Co tam jakies skype, kamerki ... to Ersatz!2020.03.25 13:01
Jesteś młody to zarobisz, jesteś stary to ci się PRL przypomnie. Darmowe obciąganie każdej lachy: czarnych, żołtych, tych z wirusem. Za lachy do 30-tki to płacę do 100PLN za 10 min. Lokalizacja dowolna. Może to być Dworzec Centralny, albo klopy pod Rondem Dmowskiego a także WC w Marriocie, Novotel. Na "numer" umawiam się tylko poprzez email: [email protected] Adresować na "Lesiu" i muzykę dodam. W kakałko nie biorę bo mam hemoroidy. Dyskrecja zapewniona.
romek2020.03.25 15:21
zgłoś się do Piedronia, on cię przytuli
Andrzej2020.03.25 12:58
W takim razie Msze Święte trzeba będzie odprawiać w tramwajach. To są innowacje duszpasterskie towarzysza Morawieckiego.
Anonim2020.03.25 12:34
Tylko niech samochodow nie zatrzymuja jak ktos jedzie przepisowo , bo kierowcy nie roznosza zarazy we wlasnych srodkach transportu, niech policja pilnuje skwerow , parkow, czy wielkich sklepow chociazby budowlanych to tam sa skupiska ludzi i od czasu do czasu niech skontroluja transport publiczny Czy sa przestrzegane ograniczenia miejsc siedzacych inoczywisvie wszystkie sily pilnowania tych co na obowiazkowej kwarantannie
pater2020.03.25 12:32
Jeżeli PIS stara się zakazać praktykowania religii, to nie może dziwić jego brak reakcji aby zakończyć proceder zabijania eugenicznego dzieci nienarodzonych!!!!!!!!
Maria Blaszczyk2020.03.25 13:03
Dzieci nienarodzone nie istnieją. Eugenika - teoria, że można doskonalić gatunki poprzez selektywne rozmnażanie i zaniechanie reprodukcji osobników mniej wartościowych - nic mi nie wiadomo, by PiS coś takiego robił w przypadku dzieci.
Waarnemer2020.03.25 20:33
"Dzieci nienarodzone nie istnieją" Tak, naprawdę? Czy pojawiają się one magicznie w chwili porodu? Chyba że polemizuje Pani z definicją dziecka. Definicja jest nieważna. Aborcja jest morderstwem istoty ludzkiej na jej wczesnym etapie rozwoju, niezależnie od umownie nadanej nazwy. Proszę sprawdzić też definicję eugeniki - "Współcześnie eugenika odnosi się do selektywnej reprodukcji człowieka, której celem jest powoływanie do życia dzieci o pożądanych cechach, zwłaszcza takich, które najlepiej spełniają kryteria rasowej czystości (eugenika pozytywna), jak również eliminację osobników noszących cechy niepożądane (eugenika negatywna)." Zatem wspieranie możliwości eliminowania (np. aborcji) ludzi o cechach niepożądanych (np. choroba genetyczna) jest działalnością eugeniczną.
pater2020.03.25 12:26
W Kościele 5 osób (małym ok. 300 m2)??? Gdy w autobusie (pewnie o powierzchni gdzieś ok. 15 m2) 20 osób??????????????? Zachowując odstęp 1,5 m to daje miejsce dla 100 osób!!!!!!!! Ograniczenie, w Kościele, może być wprowadzone na drodze ustawy, a nie rozporządzenia MZ!!! Art. 53 - Wolność sumienia i wyznania 2. Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajdują. 5. Wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze ustawy i tylko wtedy, gdy jest to konieczne do ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób.
Koronowirusy rumiane koronowirusy !2020.03.25 12:21
Jeszcze dziś specjalnie do was drodzy wybrocy dostawa świeżutkich, rumianych od gorączki koronowirusów prosto z zachodnieuropejskich zmywaków w ramach akcji Lot do Domu. Swieżutkie rumiane koronowirusy ! Świeżutkie gorące od temperaturki koronowirusy ! Pyszne świeżutkie i cieplutkie koronowirusy !
Najpierw ty2020.03.25 12:09
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski dostał dziś SMS-em login i hasło, które miałoby umożliwiać mu wzięcie udziału w zdalnym posiedzeniu Sejmu. Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka tłumaczy w rozmowie z Radiem ZET, że doszło do błędu i "prowadzone są testy". "Błąd" - tak Centrum Informacyjne Sejmu tłumaczy fakt, że @trzaskowski_ dostał login i hasło do posiedzenia Sejmu. "Prowadzone są testy" - mówi @AndrGrzegrzolka — Radio ZET NEWS (@RadioZET_NEWS) March 25, 2020 Państwo z tektury i preszpanu hehehe
ferdek2020.03.25 11:59
Dzień Świra to pikuś ,teraz kręcą nam serial.
Oloo2020.03.25 11:56
Zabierz rodzinę,babcię,sasiadów,znajomych i nie znajomych na wybory.Duda musi wygrać. #zabierz babcie na wybory-DUDA2020
Id\305\272 precz\054 szatanie!2020.03.25 13:29
Rozejrzyj się po okolicy za bandytami, złodziejami, pomylonymi, pijakami (daj im na wódę), ex PZPR-owcami, ZOMO-wcami, SB-kami itp., zbierz towarzystwo i idź na wybory. Kidawa pokona Dudę, przywróci wyłudzanie VATu i wreszcie będziesz godnie żył!!!
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.25 11:50
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - ================= www.lexlale.com.pl i wyszukaj mnie po niku: Kamka napisz do mnie i spotkajmy sie!