Częstochowski sąd nie dopatrzył się obrazy uczuć religijnych w tęczowej profanacji obrazu Matki Bożej - zdjęcie
25.09.21, 11:09Fot. Pixabay

Częstochowski sąd nie dopatrzył się obrazy uczuć religijnych w tęczowej profanacji obrazu Matki Bożej

55

Sąd Rejonowy w Częstochowie umorzył w piątek sprawę młodego mieszkańca Warszawy, który w czerwcu 2019 r. podczas tzw. Marszu Równości w Częstochowie niósł wizerunek Matki Bożej z tęczową aureolą.

Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie Dominik Bogacz: „Zapadło postanowienie o umorzeniu postępowania wobec Michała G. co do zarzucanego mu czynu”. Postanowienie jednak nie jest prawomocne i przysługuje na nie zażalenie do Sądu Rejonowego w Częstochowie.

Tzw. II Marsz Równości w Częstochowie odbył się 16 czerwca 2019 roku. Jego uczestnicy nieśli tęczową flagę z wizerunkiem Matki Bożejbiałego orła, a także reprodukcję obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Problem w tym, że aureola otaczająca głowy Maryi i Dzieciątka Jezus miała barwy charakterystycznej tęczy, będącej powszechnie znanym symbolem środowisk LGBT.

Znajdujące się na trasie Marszu środowisk homoseksualnych, osoby, które poczuły się dotknięte profanacją wizerunku Matki Bożej, złożyły zawiadomienie do prokuratury. Ta w grudniu 2020 roku skierowała akt oskarżenia przeciwko 20-letniemu Michałowi G. z Warszawy, który niósł obraz podczas częstochowskiego marszu.

Prokuratura posiłkowała się opinią biegłego, który stwierdził, że „w odczuciu wiernych domalowanie tęczy zamiast aureoli (symbolu świętości) nie jest ingerencją w zamysł artystyczny, lecz ingerencją w samą boską postać, jest znieważeniem boskiej postaci”. Biegły zauważył też, że szczególnie „obraźliwy i znieważający był akt eksponowania reprodukcji w dniu pielgrzymki dzieci, w miejscu szczególnym - w Alejach NMP, które wiodą do sanktuarium na Jasnej Górze”. Wszystko to – jego zdaniem – mogło zostać w sposób jednoznaczny odebrane przez katolików jako „ideologiczny atak na symbole religijne, mający charakter prowokacji”.

 

ren/PAP

Komentarze (55):

XD2021.10.4 12:36
Nie ma nic wątlejszego niż uczucia katolików. ojojoj
Tar2021.10.4 12:18
W naszym kraju sądy nie kierują się prawem (kodeksem). Wyrok zależy od widzimisię sędziego (sędziny) - od jego wiedzy, przekonań, układów, zależności, interesów itd.
POkatoliku2021.09.26 15:35
Ja też się nie dopatrzyłem.Kto powiedział , że aureola musi być tylko ze złota.
Jan Radziszewski2021.09.26 12:39
Nie ma problemu Sąd Ducha św. bardzo bliski !!! + "++++ niedługo żydzi i lewacy LGBT się nacieszą swym purysowym zwycięstwem!!! +++ Pouczenia Pan i Król nasz!! 22/ 23 VIII 2020 Oświecenie Sumień - ostatki ++ - Pytasz dziecko ( w duchu) ile umrze osób w Polsce podczas Prześwietlenia Sumień:) - Tak Panie Jezu. + Dużo, dziecko. - To i na świecie pewnie będzie dużo. +++ - Będzie to dużo w każdym kraju i narodzie chrześcijańskim:) (smutny uśmiech Pana Jezusa). Sługa, który zna wolę swego pana otrzyma większą chłostę. ++ Inaczej mówiąc ochrzczeni, którzy zostali wszczepieni w Mój Kościół a zlekceważyli Boże dary odpowiedzą za to surowiej niż muzułmanie czy inni innowiercy, poza tymi, którzy prześladują chrześcijan. Lecz i tam jest masoneria. + Ci zaprzedani szatanowi a wysoko umocowani nie umrą wtedy. ++ - Czy będzie tak, Panie Jezu, że będę szedł i widział zmarłych podczas Sądu na próbę? - Tak będzie, dziecko. Skupisz się na swoich grzechach i winach i Mej Miłosiernej Miłości, ale będziesz to wszystko widział i oglądał. ++++ - Ciekawi Cię, jednak, dziecko, ile osób umrze podczas Prześwietlenia Sumień. ++ Ludzie się będą bali wobec podanej liczby. Niech tak zostanie. Każdy Polak, który chodzi regularnie do Spowiedzi i do Komunii i ani jedna ani druga nie jest świętokradcza < tu w mniejszej części nieczytelny zapis „ 95 procent ma szansę na powrót do życia, ponowną szansę po Prześwietleniu Sumień”. 95 procent z wyżej wymienionych C.P> ot ok 3mln.aktywnych lewaków zdechnie !!!+. Ale tak, będziesz i widział młode, ładne dziewczyny martwe bo własne ich grzechy wywołają w nich taki wstręt, że umrą. ++++ I cóż i będzie widać marność, młode ciała sposobne do rozkoszy cielesnej, do niczego już nieprzydatne:). ++ - Ludzie się będą bali, że nastąpi koniec świata. ++ Czy mam wyprowadzać ich z błędu? - Poniekąd. ++ Będziesz mówił aby przygotowali się na spotkanie z Panem bo chwila jest bliska. I by nie lękali się, ale uniżyli serca. Niech czynią pokutę i żałują za grzechy z całego swego życia a zwłaszcza za zatajone przed spowiednikiem. Niech przepraszają za wszystkie uchybienia wobec Mnie w Przenajświętszym Sakramencie i w Komunii Świętej:) ++ Módlcie się teraz za tych co znajdą się w Prześwietleniu Sumień a nie będą wedle Mej Woli. Może umrzeć wielu młodych ludzi, którzy wzgardzili Bogiem
doktur Hałs2021.09.26 13:07
Po przeczytaniu twoich majaczeń zalecam zimne okłady na gorący czerep i 3 X dziennie lewatywę. PS Mówi się "pyrrusowe", a nie "purysowe" zwycięstwo", głąbie.
pytajnik2021.09.25 18:08
Czy nie ma jakiegoś przepisu zapewniającego prawdziwość i rzetelną realizację nauczania działających w Polsce związków wyznaniowych, jak znanego listu pasterskiego biskupów rzymskokatolickich: „Kościół nie zostawia ich samotnych w obliczu życiowych zmagań. Wśród osób, które skorzystały z terapii w katolickich ośrodkach „Odwagi” ponad 30% potrafiło zmienić swą orientację i podjąć życie w sakramentalnych związkach małżeńskich.” ( http://episkopat.pl/swiadkowie-ewangelii-zycia/ ) ?
mistrz2021.09.25 17:04
Jeśli już musimy mieć w Polsce przestępstwo obrazy wyznaniowej to powinno być ono prywatnoskargowe. Podobnie jak przestępstwo zniewagi. Na dzisiaj prawo parne wygląda tak że cześć symboli religijnych podlega szerszej ochronie niż cześć osób o których wiemy że istnieją
leszczyna2021.09.25 21:11
No przecież jest napisane: "Znajdujące się na trasie Marszu środowisk homoseksualnych, osoby, które poczuły się dotknięte profanacją wizerunku Matki Bożej, złożyły zawiadomienie do prokuratury." Właśnie w trybie prywatnoskargowym wniesiono skargę o obrazę uczuć religijnych.
mistrz2021.09.26 16:19
Na skutek zawiadomienie prokuratura wszczęła postępowanie a następnie wniosła i popierała akt oskarżenia. To jest tryb publicznooskargowy. Są trzy tryby i żaden z nich nie dotyczy sposobu w jaki prokurator dowiedział się o przestępstwie. Większość przestępstw ma charakter publicznoskargowy. Tryb publicznskargowy polega na tym że prokurator dowiedziawszy się o przestępstwie (np w formie zawiadomienia) wszczyna postępowanie i w razie potrzeby wnosi akt oskarżenia do sądu. Obraza uczuć religijnych ma właśnie charakter pyblicznoskargowy. Tryb wnioskowy- generalnie taki sam jak publicznoskargowy z tym że przed podjęciem czynności (bądz w ich trakcie jeżeli taka okoliczność wyjdzie w już trwającym postępowaniu) prokurator musi uzyskać wniosrek pokrzywdzonego czyli jasną deklaracje "tak ja pokrzywdzony chcę wszczęcia postępowania/ jego kontunuowania). Zawiadomienie nie jest równoznaczne z wnioskiem. Zawiadomić może każdy a wniosek o ściganie może złożyć tylko pokrzywdzony. Przykładem przestępstwa "wnioskowego" jest kradzież której sprawcą okazałaby się osoba najbliższa pokrzywdzonego. Przestępstwa prywatnoswkargowe to takie w których prokurator nie bierze udziału. To pokrzywdzony (osobiście lub przez pełnomocnika) wnosi DO SĄDU prywatny akt oskarżenia. Jeśli ww toku postępowania prokuratorskiego okazałoby się że dany czyn jest przestępstem prywatnoskargowym prokurator obowiązany jest umorzyć postępowanie. Gdyby nastąpiło to na etapie postępowania sądowego prokurator odstępuje od popierania aktu oskrżenia
Podatnik2021.09.25 15:30
Kasta przegina.
Katarzyna2021.09.25 15:10
Polska zawsze będzie katolicka, wbrew życzeniom plugastwa komunistycznego.
mistrz2021.09.25 17:01
Według statystyk podawanych przez KK na mszę (podstawowy obowiązek wyznawców) przed Covidem chodziło około 25 % obywateli. Czy oczekuje Pani że Ziobro rozkaże wnieść 28 500 000 oskarżeń o obrazę wyznaniową?
Donat2021.09.25 14:32
Śp. ojciec Jan Wojciech Góra OP polski dominikanin, prezbiter, doktor teologii, twórca „Lednicy” na pytanie, gdzie na świecie można zaobserwować działanie Szatana – odpowiedział: Jest tam, gdzie może szkodzić! W Watykanie, w Częstochowie, w zakonach, klasztorach i w seminariach!
doradca2021.09.25 14:30
i znowu jakieś głupawe gów.o nazywane sędzią zasiadło do wydania wyroków. PiS rozpiepr..ie wreszcie tę kastę. Wygońcie te lewackie gów.a na bezrobocie
ala2021.09.25 14:05
To skandal!!! Co to teraz mamy za sądy w Polsce? Żenada!
Anonim2021.09.25 14:19
skandal to jest że taki durny przepis w ogóle istnieje, ale luzki wasz czas się kończy za 20 lat w Polsce będzie 5% katolików.
Adam S2021.09.25 13:46
Częstochowski, ale nie sąd, tylko przechowalnia resortowych dzieci.
Katolicy = BLM2021.09.25 13:23
Bardzo dobrze. Katolicy obruszają się na wszystko i robią z siebie na siłe ofiary - zupełnie jak Murzyni i całe to BLM. Katolstwo i ich „uczucia religijne” można porównać do BLM i ich gadaniu o „rasizmie”, gdy ktoś ma inne zdanie niż oni. Katole robią zupełnie to samo.
Torchwood2021.09.25 13:13
Brawo sąd, ktoś jeszcze w tym kraju broni przed dyktaturą PiS i KK.
abcd2021.09.25 13:04
Jeśli kochasz swoje dzieci, protestuj przeciwko homopropagandzie. P e d e r a ś c i i lesbijki dzieci nie mają, zatem muszą sięgnąć po TWOJE dziecko. Czy zrówność TOBIE też odebrała rozum? Jeśli kochasz swoje dzieci, powiedz NIE homopropagandzie. Czytaj więcej na "henryk dabrowski pl" https://henryk-dabrowski.pl/index.php?title=Je%C5%9Bli_kochasz_swoje_dzieci,_protestuj_przeciwko_homopropagandzie
Anonim2021.09.25 14:21
Tak kocham swoje dzieci, dlatego ich nie oddałem na pastwę kleru, będą chciał to się ochrzczą po 18.
Anonim2021.09.25 15:11
Nie Chszcząc dzieci robisz im NIEWYOBRAŻALNĄ krzywdę. Nie daj Bóg , jak im by się stało coś naprawdę złego , to ich dusze będą się błąkać po wsze czasy we wszechświecie , jako dusze nikomu nie przynależne. A jak skończą 18 lat to już NIGDY nie wstąpią na drogę z BOGIEM. Przygotowujesz straszną perspektywę dla twoich dzieci
imię pokrzywy2021.09.26 13:18
"...to ich dusze będą się błąkać po wsze czasy we wszechświecie..." ---------------------------- No i w końcu, tak się błąkając, zabłąkają się aż do... raju, gdzie zostaną oczywiście powitane serdecznym uśmiechem i wpuszczone, bo (jak sami twierdzicie) "Bóg jest miłosierny" , "Bóg jest miłością", więc na pewno nie przegoni tych biednych, nieszczęsnych duszyczek błąkających się po wszechświecie w ramach kary za coś tak błahego i w sumie niezawinionego przez nie... :)))
abcd2021.09.25 16:38
A na temat to coś napisać potrafisz, czy tylko odwrócenie uwagi na kler przychodzi ci do głowy?
Jeśli to nie jest "zamysł artystyczny"2021.09.25 12:21
to sam spróbuj zrobić własnoręcznie taki kolaż, pseudodziennikarzyno.
Portofino2021.09.25 11:58
Mieszkańcy Warszawy zginęli w Powstaniu lub zostali po nim rozpędzeni. To potomek jakiegoś analfabety, który został generałem.
442021.09.25 11:57
Totalnym zboczeńcom jest wszystko jedno z kim spółkują i Kogo obrażają. Psychologia podbrzusza nie daje szans rozumowi.
Media Narodowe2021.09.25 11:51
Za hasło "antysemickie" nadzwyczajna kasta w Białymstoku orzekła karę ROKU BEZWZGLĘDNEGO WIĘZIENIA. Wiecie już KOMU służy kasta?
Media Narodowe2021.09.25 11:52
Nie tylko kasta. To jest cały system. Na podstawie decyzji prokuratury w Lublinie osadzono z najgroźniejszymi więźniami w związku z podejrzeniem o wydrukowanie dwóch plakatów o treści "syjoniści precz z Lublina", biegła orzekła że tekst "nie ma kresu moim łkaniom, nie oddamy Polski draniom" jest antysemicki bo twórca miał na myśli Żydów, policja aresztowała miecz koronacyjny Królów Polski bo ktoś im powiedział ze to symbol faszystowski itd itp
Media Narodowe2021.09.25 11:53
Za PO seryjny samobójca nagminnie usuwał niewygodnych (teraz osłabła jego aktywność ale tez się zdarza -chocby bokser "Cygan") co Marsz to jatka, spalona budka, 8 miesięcy za przyniesienia krzesła na wiec komorowskiego , aresztowano całe kilkusetosobowe zgromadzenie a POtem pałowanie, represje etc (choćby akcja "Widelec") etc etc ?!?!?! Zadymiarze z kodu sa bezkarni a skazany został ... policjant (sic!)!!! Lewacy kradną budynki i nazywaja to skłotowaniem - mało tego że są bezkarni to jeszcze dostają dotacje!!
Anonim2021.09.25 12:18
https://www.fronda.pl/a/skandal-policjant-skazany-za-zatrzymanie-bojowkarza,140209.html
Anonim2021.09.25 11:48
Dymanie ministrantów nie obraża, ale tęcza już tak - katolicka moralność. 😁😁😁
Anonim2021.09.25 11:51
mowienie o pedofilii klechow to homofobia i nietolerancja
Anonim2021.09.25 11:58
Natomiast PEDRAŚCI LGBT gwałcą niemowlęta. Wiadomo, że pedofilia to jedna z najbardziej postępowych "orientacji seksualnych LGBT+" Wystarczy zapoznać się z tzw. Kartą LGBT
Adam2021.09.25 17:26
A kto dyma ministrantów? Homoseksualiści w sutannach - czyż nie. Gdzie te zboki zafunkcjonują wszędzie bagno.
Anna2021.09.25 11:42
Urodziłam sie w okolicach Czestochowy - i po kilkunastu latach odwiedziłam te okolice. Przykro było patrzec jak zmienili sie ci ludzie. Ci sami ludzie, ktorzy 2o lat temu czytali Pamięc i Tożsamosc , chodzili na pielgrzymki, ci sami ludzie z którymi mozna było porozmawiać o Platonie, Sokratesie, Sw Tomaszu z Akwinu, nawet o dyskusjach światopoglądowych C.S. Lewisa i Tolkiena - dziś czytają tylko onet. pl ogląda bzdurne programy TVN, wychwalają Nergala i im POdobnych. Niestety, bardzo szybko mozna zapomnieć o wartościach - jeżeli sie od siebie PRZESTAJE WYMAGAć. Wiem że sa tez inni ludzie w Czestochowie, ale muszą byc chyba w mniejszosci - ja ostatnio takich tam nie spotkałam,
janton2021.09.25 11:39
tęcza kole w oko ale pedofil w sutannie już nie obraża -paradne
**2021.09.25 11:49
Nie porównuj Matki Bożej do wykolejonego księdza. Paradny jest twój brak logiki.
***2021.09.25 11:38
Nie ma znaczenia, jaki sąd wydaje wyrok. Wszędzie obowiązuje "Prawo Neumanna", tzn bezprawie na zasadach totalnej opozycji. Prawo Neumanna jest kompatybilne z bezprawiem TSUE.
Anonim2021.09.25 11:37
Sądy (Sędziowie) od jakiegoś nie stosują OBOWIĄZUJĄCYCH przepisów prawa , tylko tworzą "własne "dziwaczne na potrzeby chwili interpretacje ( subiektywne) prawa, tak naprawdę wchodząc w kompetencje Sejmu ( tworzenie prawa). To powinno być bezwzględnie karane ( wobec takich Sędziów- Sądów). Dlatego jeżeli ludzie twierdzą , że nastąpiło urażenie ich uczuć religijnych i podparte jest to dodatkowo opinią prawną, to Sąd nie może ot tak oddalić pozew, bo Sąd jest tylko i wyłącznie od stosowania obowiązującego prawa i jego egzekwowania, a nie od tego "co uważa Sędzia(ina)".
Anonim2021.09.25 11:35
A co na to sama "poszkodowana"? Czy pojawiła się w sądzie?
matis892021.09.25 11:34
Oto rządy Prawa i Sprawiedliwości. Największych lewaków i szatanistów służących Antychrystowi.
Flaga2021.09.25 11:34
Czy wiecie, że tęczowa flaga LGBTQI zawierała kiedyś 8 kolorów. Dwa zostały z niej usunięte a ich obecność została utajniona. Symbolizowały odpowiednio pedofilię i zoofilię.
Po 11 ...2021.09.25 11:48
Ale o jakie kolory chodzi? Żółty i biały?
Anonim2021.09.25 11:53
Nie, dwa były zdublowane, a poza tym był jeszcze dziewiąty oznaczający totalne odmóżdżenie.
Anonim2021.09.25 11:55
Oczywiście bredzisz. Ty w ogóle widziałeś obecną flagę LGBT? Jak mógł zostać usunięty żółty jak nadal tam jest?
Po 11 ...2021.09.25 20:46
Załamuje mnie, że moje prymitywne wpisy i tak są za trudne. Dramat. Katolicy nawet nie wiedzą jakie kolory ma ich flaga ... (Flaga Watykanu uznawana jest za flagę Kościoła katolickiego)
Anonim2021.09.26 10:27
Potwierdzam, że jesteś prymitywnym ignorantem pozbawionym elementarnych umiejętności logicznego myślenia. Wypowiadasz się na temat flagi LGBT+ nie wiedząc jak ona wygląda.
Po 11 ...2021.09.25 11:30
Co można dodać? Chyba tylko to: W grudniu ubiegłego roku policjanci weszli do prywatnego mieszkania w warszawskim Ursusie i zarekwirowali flagę Polski z dorysowaną błyskawicą, jednym z symboli Strajku Kobiet. Cztery dni temu we wtorek Sąd nakazał natychmiastowy zwrot flagi. Słowem gestapowskie państwo PiS zaczyna się chwiać :)
Samo gęste2021.09.25 11:27
Ale dlaczego skandal? Uważacie, że powinni siedzieć?
Anonim2021.09.25 11:21
ten sąd to nie sąd ,tylko postkomunistyczne siedlisko żydokomuny
Anonim2021.09.25 11:18
kto mieczem wojuje od miecza ginie, furgonetka w Warszawie doczekala sie konkurencyjnych nasladowcow. Na tecze tez przyjdzie czas. Np ktos zaprezentuje psie w tych barwach, albo zrobi substytut swastyki z dopiskiem okupacja.. ja tam nikomu nie robie na zlosc, mafia lgbt i mafia prolife uwielbiaja
Anonim2021.09.25 11:18
.. psie kupy
JPIII2021.09.25 11:16
Przecież obraz ten 13-letniej qoorwy maryśki pokazywał prawdę. To ona rozkraczała się przed starym pedophilem bogiem i wyprodukowała bękarta i pedała chłystka jezuska.
Anonim2021.09.25 11:32
Zdechniesz jak pies LGBTQwski pedale