Czesław Kiszczak chory psychicznie - zdjęcie
17.03.15, 09:01

Czesław Kiszczak chory psychicznie

5

Sędzia Jerzy Leder ma podjąć ostateczną decyzję w sprawie postawienia Czesława Kiszczaka przed sądem. Reporter RMF FM uzyskał informację, że opinia biegłych medyków ma 40 stron i jest wielowątkowa. Lekarze uznali, iż stan zdrowia fizycznego nie stoi na przeszkodzie w uczestniczeniu w procesie. Medycy oświadczyli, że przeszkodę stanowi zdrowie psychiczne Kiszczaka.

Powoduje ograniczenie swobodnego wyrażenia woli, oceny faktów oraz upośledza myślenie abstrakcyjne i wnioskowanie. Zaburzenia mają charakter progresywny, nieulegające remisji - powiedział sędzia Leder.

W 2012 roku Kiszczak został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 2 lata więzienia w zawieszeniu za udział w grupie przestępczej przygotowującej stan wojenny. W 2013 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie zawiesił badanie apelacji z uwagi na złe zdrowie Kiszczaka.

Na wniosek IPN, w lipcu ubiegłego roku zlecił ponowne badania lekarskie byłego szefa MSW. Kiszczak odmówił wstawienia się, gdyż twierdził, że zdrowie nie pozwala mu pojechać do Gdańska. W listopadzie SA zdecydował, że ma być on przewieziony karetką na badania do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. 9 grudnia 2014 roku policja zabrała szefa MSW z jego warszawskiego mieszkania. Został ewakuowany na chwilę przed organizowaną manifestacją pod jego warszawskim domem, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Generał Czesław Kiszczak od 1945 roku był funkcjonariuszem Informacji Wojskowej, a od 1957 r. - Wojskowej Służby Wewnętrznej. W 1972 r. został szefem wywiadu wojskowego. Od 1979 r. był szefem kontrwywiadu WSW. W 1981 r. został szefem MSW, jako bliski współpracownik Jaruzelskiego był też członkiem WRON. Należał do Biura Politycznego KC PZPR w latach 1986-90. Uczestniczył w rozmowach w Magdalence i pracach Okrągłego Stołu w 1989 r. Desygnowany na premiera w lipcu 1989 r., nie zdołał utworzyć rządu. W gabinecie Tadeusza Mazowieckiego pełnił funkcję wicepremiera. W lipcu 1990 r. wycofał się z polityki, przekazując resort spraw wewnętrznych Krzysztofowi Kozłowskiemu.

Jeśli kogoś należy chronić, zawsze znajdzie się paragraf. Nieważna jest sprawiedliwość. Oburzające.

KZ

Komentarze (5):

anonim2015.03.17 9:42
Z jednej strony tyle co Kiszczak przyczynił się do zamordowania ludzi to nie dziwię się, że nie wytrzymuje psychicznie. Z drugiej strony tchórzliwe i obłudne jest korzystać z dobrodziejstw systemu, który się zwalczało. Kiszczak powinien mieć honor z zgodnie z zasadami postępowania w systemie ,który broił powinien na noszach zostać zawleczony przed sąd. Z trzeciej strony-co do komisji lekarskiej - może by ją zmienić na 3 lekarzy, za to młodych. Albo nalepej na doświadczonych tyle, że zagranicznych. Ciekawe co wtedy orzekną
anonim2015.03.17 10:32
Kolega Michnik i okrągłostołowcy zrobią wszystko dla przyjaciela. Obiecali im spokój i dostatnie życie . I po co ta farsa?
anonim2015.03.17 10:56
Okrągły Stół.W Polsce bez zmian.
anonim2015.03.17 11:19
Nawet gdyby był zdrowy to nie ma powodu, dla którego miałby się przejmować sądami III RP, której przecież był jednym z głównych założycieli. Teraz odejdzie w świadomości ludzkiej jako wariat, a przecież wystarczyło do jego usr..ej śmierci przynosić lewe zaświadczenia o zwykłej niedyspozycji. Żaden "niezawisły" sędzia nie odważyłby się nękać Czesia sądami. III RP to taka patologia, że nawet gdyby Kiszczak miał na sumieniu milion osób, byłby tutaj bezkarny. Michnik by się o to zatroszczył.
anonim2015.03.17 13:23
Jezioro ognia - lake of fire, oto nagroda dla takich jak bandyta Kiszczak.