Coraz dalej od papieża. Anglikanie będą mieć "biskupki" - zdjęcie
18.11.14, 11:42Coraz dalej od papieża. Anglikanie będą mieć "biskupki" (Przykład chrześcijańskiej duchownej, Catonsville w USA, YouTube)

Coraz dalej od papieża. Anglikanie będą mieć "biskupki"

24

Kościół anglikański dokonał kolejnego aktu, który oddzieli go jeszcze bardziej od świętego Kościoła katolickiego. Dziś anglikańscy hierarchowie zmienili swoje prawo, umożliwiając "wyświęcanie" kobiet na „biskupki”.

Anglikański synod generalny zebrał się w Londynie, by usunąć dziś ostatnią przeszkodę prawną, która uniemożliwiała "wyświęcanie" kobiet na godność biskupią. W związku z tym już od dzisiaj we wspólnocie anglikańskiej mogą się pojawić „biskupki”.

 Anglikanie już w czerwcu zdecydowali, że „święcenia” biskupie dla kobiet zostaną umożliwione jeszcze w tym roku. I tak się ostatecznie stało.

Obecnie kobiet w anglikańskim duchowieństwie jest dość dużo. Stanowią około 30 proc. kleru. Kobiety dostępują „święceń” od początku lat 90., gdy episkopat przyzwolił na takie działanie niewielką ilością głosów.

pac/katholisch.de

Komentarze (24):

anonim2014.11.18 12:07
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Widać, że jak się otworzy jedną furtkę to kolejne są tylko kwestią czasu. W szwedzkim zborze luterańskim biskupami są już nie tylko kobiety, ale w dodatku zdeklarowane lesbijki. Strach pomyśleć co będzie kolejnym krokiem.
anonim2014.11.18 12:26
Na razie jeszcze nie spotkalem nikogo kto logicznie by mi udowodnil czemu kobieta nie moze pelnic funkcji sakralnej??
anonim2014.11.18 12:36
Amazigh, z tego samego powodu dlaczego nie może sikać na stojąco. Nie ma do tego predyspozycji.
anonim2014.11.18 12:56
Przeciez niektóre państwa wypowiedziały posłuszeństwo papiezowi .Więc co za odkrycie?
anonim2014.11.18 13:52
Amazigh-ponieważ Chrystus wybrał mężczyzn na apostołów. Anita w KK w żadnym czasie tego nie będzie.Albo jest się wiernym Słowu Bożemu,ale wyklucza z Kościoła .
anonim2014.11.18 13:53
albo wyklucza z Kościoła.
anonim2014.11.18 13:55
wybrał też samych żydów.
anonim2014.11.18 14:42
To wcześniej biskupek nie było?
anonim2014.11.18 14:44
Dlaczego kobiety nie były wybrane na apostołów? Hm... dobre pytanie. Odpowiedź jest prosta. Bo Bóg tak chciał. Wszelka dyskusja jest zbędna. Kim ja jestem, żeby osądzać Pana Boga w Jego decyzjach? On najlepiej wie dlaczego wybrał takie, a nie inne role dla kobiet i mężczyzn w Kościele czy rodzinie. Widzi przecież nieskończenie więcej niż my. Tak jak dorośli zazwyczaj wiedzą więcej niż dzieci bo więcej przeżyli i to oni mówią dziecku dlaczego ma zrobić tak a nie inaczej, chociaż dziecko tego na swoim etapie rozwoju kompletnie nie rozumie. To jest kwestia czystej logiki. Jeśli ktoś natomiast myśli, że wie lepiej od Pana Boga co jest dobre, a co złe to po pierwsze jest na bakier z logiką, a przy tym grzeszy nieprzeciętną pychą bo wynosi się ponad swojego Stworzyciela. Większej pychy ponad to chyba nie ma. Ale jak ktoś jest niewierzący to i tak tego nie zrozumie, bo nie przyjmuje faktu bycia tylko stworzeniem, więc daremny trud tłumaczenia. Tłumaczę więc tylko tym, którzy uważają się za chrześcijan i uznają przynajmniej prymat Biblii, jeśli nawet odrzucają tradycję Kościoła Katolickiego, która jest drugim głównym źródłem wiary dla katolików. Pismo Święte mówi bowiem wyraźnie: 8 Chcę więc, by mężczyźni modlili się na każdym miejscu, podnosząc ręce czyste, bez gniewu i sporu. 9 Podobnie kobiety - w skromnie zdobnym odzieniu, niech się przyozdabiają ze wstydliwością i umiarem, nie przesadnie zaplatanymi włosami albo złotem czy perłami, albo kosztownym strojem, 10 lecz przez dobre uczynki, co przystoi kobietom, które się przyznają do pobożności. 11 Kobieta niechaj się uczy w cichości z całym poddaniem się. 12 Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem lecz [chcę, by] trwała w cichości. 13 Albowiem Adam został pierwszy ukształtowany, potem - Ewa. 14 I nie Adam został zwiedziony, lecz zwiedziona kobieta popadła w przestępstwo. 15 Zbawiona zaś zostanie przez rodzenie dzieci; [będą zbawione wszystkie], jeśli wytrwają w wierze i miłości, i uświęceniu - z umiarem. (1 Tm)
anonim2014.11.18 15:06
Ta wiadomość nawet mnie nie przeraża. Jestem spokojny.Kościół anglikański jest w stanie agonalnym, jego dni są policzone.
anonim2014.11.18 15:18
Panie Chincol- W Pantwowym Kosciele Luteranskim.ktory dzieli sie na parafie, dekanaty, diecezje. Zbor /parafia/ jako nazwa tam nie funkcjonuje. Co innego ze lewactwo ktore rządzi tym kosciołem zgłupiało do reszty. Nadzieja w odnowie Sveska Kyrkan jest tylko w organizacji wewnatrz koscielnej nazywanej takze Luteranskimi Lefebrystami pod nazwą; Missionsprovinsen, to autentyczna luteranska ultra-konserwa, ktora chce powrotu Koscioła Szwecji do lat przedwojennych, gdzie pomyslenie o ordynacji kobiet to bylo przestepstwo panstwowe
anonim2014.11.18 15:18
Anna Maria Coraz dalej od papieża znaczy coraz dalej od jedności z kościołem powszechnym.Proste.Nie trzeba się gorączkować tylko wykazać odrobinę dobrej woli.
anonim2014.11.18 15:26
Gratulacje dla Anglikanów! Zakaz wyświęcania kobiet zasadza się na przekonaniu, że nie mają one kwalifikacji, możności do sprawowania takiej godności i służby. To stwierdzenie podważa nie tylko przeświadczenie o uniwersalności rodzaju ludzkiego (który rozpada się na dwie „płciowe” frakcje różniące się najwyraźniej bardzo istotnie, skoro człowiek z frakcji żeńskiej nie jest godzien reprezentować boga, dokonywać przeistoczenia, odpuszczać w imieniu boga grzechów i tak dalej), ale dodatkowo wyraża do bólu fizykalne spojrzenie na człowieka, jako, że łączy w sposób ścisły pewne duchowe możności i kwalifikacje z fizycznymi cechami ( genitaliami konkretnie). Każdy człowiek który żyje wśród ludzi wie, że pod względem psychicznym (to jest zainteresowań, zdolności, celów, motywacji, wyznawanych wartości, wrażliwości etycznej) mężczyźni i kobiety nie różnią się w sposób deterministyczny (choć może występują różnice statystyczne, tego wykluczyć nie można). Jednak według nauczania kościoła, najwyraźniej jest jakaś fundamentalna, niedostrzegalna dla ogółu duchowa różnica, ściśle skorelowana z tym co człowiek ma między nogami, a która czyni jedynie mężczyznę godnym sprawowania funkcji kapłana. Ja powiem jedno: takie przekonanie, to dokładnie to samo, co przekonanie rasisty, że z określonym kolorem skóry (oczu, włosów, grupą krwi, kształtem czaszki, do wyboru) skorelowane są w sposób jednoznaczny intelektualne, a przede wszystkim duchowe własności i że stanowi to uzasadnienie dla rasowego różnicowania ludzi pod względem praw i obowiązków. I powiem jeszcze-zakaz wyświęcania kobiet jest , tak jak rasizm, moralnie obrzydliwy!
anonim2014.11.18 15:33
Powstaje pytanie: dlaczego Anna Maria i NCDM nie wstąpią do kościoła anglikańskiego ?
anonim2014.11.18 15:37
@Anna Maria Cieszę się, że Ty też to widzisz. Bo szczerze mówiąc, to jest to jedno z tych amoralnych poglądów kościoła, dla którego nie da się znaleźć jakiegokolwiek usprawiedliwienia. A dodatkowo kościół tym zakazem wyświęcania kobiet sam strzela sobie w stopę, bo pozbawia się potencjalnych kandydatów na kapłanów.
anonim2014.11.18 15:41
@bonaventura Bo jestem ateistą. Ale nie jest mi obojętne, czy wierzący z którymi żyję w jednym społeczeństwie, wyznają złe, czy dobre poglądy i jaki mają stosunek do ludzi, dlatego nazywam zło po imieniu.
anonim2014.11.18 15:43
Kościół anglikański to obrzydliwa kreatura, która zrodziła się z brudnej chuci Henryka VIII.Każdy absolwent podstawówki to wie. Kościół założony przez męską dziwkę musi upaść.
anonim2014.11.18 15:45
Nie martwcie się będą gonić peleton anglikanów na następnym Synodzie
anonim2014.11.18 15:50
@Chincol Straszne jest to co piszesz. Nie ważne sumienie, nie ważny rozum, ważne co zapisano w „ świętych księgach” i co mówią religijne autorytety. Gdyby wszyscy myśleli tak jak Ty, to może dzisiaj miałbyś okazję kamienować ludzi za złamanie szabatu. Zresztą mamy okazje przyjrzeć się, jak wygląda praktyczne zastosowanie zasady którą przedstawiłeś (mam nadzieje, że jedynie dlatego, że nie zastanowiłeś się do końca nad tym, co piszesz) na przykładzie fanatyków z Państwa Islamskiego. Naprawdę, zastanów się człowieku nad sobą. Nad tym skąd wiesz co jest dobre, a co złe, a w szczególności nad rolą sumienia i rozumu w ocenie tych kwestii.
anonim2014.11.18 16:03
Wszystkie swoje skargi, pretensje i zażalenia proszę kierować do Jezusa Chrystusa, bo tylko On jest odpowiedzialny za swój jedyny prawdziwy KK. Zapytajcie Jezusa dlaczego wybrał tylko mężczyzn na swoich apostołów!!
anonim2014.11.18 16:30
Co nas obchodzą poczynania jakichś heretyków ? Kobieta nie nadaje się na "kapłana", gdyż ma inne predyspozycje fizyczne i psychiczne, niż mężczyzna, o czym wyraźnie napisano w Biblii. Dlatego też Chrystus (mimo że wiele kobiet znajdowało się w jego pobliżu) nie ustanowił żadnej swoim uczniem.
anonim2014.11.18 17:02
Kaefas to według tego artykułu kobieta powinna zostać papieżem http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/sz_krolowaap-2013.html# zresztą określenie apostołka istnieje w tradycji KK np Apostołka Łodzi - Św. Urszula Ledóchowska zresztą wy jak zawsze nie konsekwentni: raz wam pasuje - a już obrzezanie wam nie pasuje bo Paweł z Tarsu widać już sobie mógł zmieniać czego Jezus nie śmiał zmieniać.
anonim2014.11.18 17:28
A czy Anna Grodzka moglaby zostac ksiedzem katolickim? Moze to jest jakies wyjscie posrednie dla KK zanim sie ta rganizacja nieco uwspolczesni.
anonim2014.11.19 12:21
Skutki ordynacji kobiet są o dawna znane, m.in. na przykładzie polskich Mariawitów (felicjanowskich). Najpierw spada liczba księży - mężczyzn, potem spada liczba wiernych, bo wracają z damskiego kościółka do chrześcijańskiej ortodoksji. Następuje całkowite wyeliminowanie mężczyzn z kapłaństwa, a w etapie schyłkowym zostaje kościółek z 10 "kapłankami", z których połowa to "biskupki" i tysiącem wiernych. Potem "kapłanki" wymierają, a ostatni wierni zostają na lodzie i np. wracają do Kościoła Powszechnego.