Co z reparacjami? Po spotkaniu Czaputowicz-Maas - zdjęcie
31.07.19, 20:30Zdj. Tymon Markowski/MSZ (edytowane)

Co z reparacjami? Po spotkaniu Czaputowicz-Maas

14

W przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz oraz minister spraw zagranicznych Niemiec, Heiko Maas rozmawiali w Warszawie między innymi o tragicznej historii obu państw. Zdaniem nministra Czaputowicza, "nie ma powodu" by w stosunkach z Niemcami unikać tematu reparacji za II wojnę światową. 

Szef niemieckiej dyplomacji uważa, że "z prawnego punktu widzenia  ta sprawa jest dla Niemiec zamknięta". Jednocześnie Heiko Maas podkreślił podczas konferencji po spotkaniu w Warszawie, że "to, co Polakom wyrządzili Niemcy, napawa wstydem"

"Wizyta pana ministra Heiko Maasa to dowód bliskich relacji Polski i Niemiec oraz znaczenia, jakie obie strony przywiązują do szczerego, intensywnego dialogu między naszymi państwami"-mówił w rozmowie z dziennikarzami szef polskiego MSZ. Jacek Czaputowicz pozytywnie odniósł się do pomysłu budowy pomnika polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie. Jak wskazał minister,  monument ten "powinien stanowić miejsce pamięci, refleksji nad ofiarami i mieć walor edukacyjny".

"Realizacja idei budowy byłaby ważnym symbolicznym gestem i sygnałem świadczącym o niemieckiej empatii dla polskiej wrażliwości historycznej"-podkreślił Czaputowicz. Odnosząc się z kolei do kwestii reparacji, minister stwierdził:

"Polacy mają poczucie pewnej niesprawiedliwości, czy też braku zadośćuczynienia za krzywdy, straty doznane w wyniku działań wojennych. Jest to przedmiot debaty publicznej i uważamy, że nie ma powodu, by unikać tego tematu we wzajemnych stosunkach". Polityk dodał, że kierowany przez niego resort oczekuje obecnie na wynik prac zespołu parlamentarnego ds. oszacowania wysokości reparacji, który jego zdaniem ma stanowić podstawę do dyskusji na ten temat w przyszłości. Z kolei Heiko Maas podziękował za zaproszenie do udziału w obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, wskazując, że stanowią one upamiętnienie "niebywałej siły oporu Polaków".

"To, co Polakom wyrządzili Niemcy, to napawa nas wstydem. To niewypowiedziane cierpienie, którego Polacy doświadczyli tutaj w Warszawie i w całym kraju, wielu Niemców i mnie osobiście porusza i temu chcę dzisiaj dać wyraz"-podkreślił szef niemieckiej dyplomacji. Zwracając się do Jacka Czaputowicza, podziękował za zaproszenie na obchody w Warszawie. 

"Jestem wdzięczny też dlatego, bo Niemcy i Polska dzisiaj, 75 lat po Powstaniu Warszawskim jako przyjaciele obdarzają się mocnym zaufaniem"-powiedział. Niemiecki minister, dopytywany o reparacje, odparł, że z prawnego punktu widzenia sprawa jest dla Niemiec zamknięta 

"Ale pamięć i rozliczenie się np. w ramach takiej wizyty jak tutaj dzisiaj w Warszawie, jak przy różnych okazjach w Niemczech, to nigdy nie będzie zakończone. Niemcy poczuwają się moralnie do swojej odpowiedzialności za II wojnę światową i do tego, co wyrządziła ta wojna Polsce. Nigdy nie wolno nam zapomnieć tych cierpień, które sprowadziliśmy na inne kraje i przede wszystkim na Polskę".

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (14):

Filip 2019.08.1 23:15
Kiedy kościół wypaci Polakom miliardy odszkodowań za ogłupianie społeczeństwa? I dodatkowe miliardy za gwałty na nieletnich.
Urszula2019.08.1 13:21
Mądrale, a co odpowiecie Niemcom jeśli zażądają od Polski oddania mienia bezspadkowego? A jest tego w cholerę. A co będzie jeśli Niemcy zażądają zwrotu mienia tym, którzy jeszcze żyją? Cała moja wiocha jest takim mieniem.
Wies2019.08.1 9:17
Najpierw wysadzali budynek po budynku, mordowali jeńców i cywilów a teraz nie widzi podstaw do reparacji. Trzeba Niemców zmusić do wypłacenia odszkodowania za zniszczenia wojenne. To samo dotyczy ruskich za ich bestialstwa.
Młot na katolicyzm2019.08.1 0:00
Kiedy dostaniemy reperacje od Watykanu za stulecia ogłupiania, gwałcenia, mordowania i prześladowania Polaków przez Kościół rzymskokatolicki?
xx2019.07.31 21:40
"Reparacje" to ściema dla durnego narodu. Ale ciemny lud to kupi. :) Prawda głupole? Wszystko łykniecie?
hugo2019.08.1 10:08
Tak bo to sztuczne państwo przegrane po II wojnie i sprzedane przez Ploskigo kolaboranta na usłudze czerwonej chołoty.Sztuczna wolnosć z jednoczesnym upadkiem,rozsprzedaniem majątku i zniewoleniem narodu.Polacy pod bat!!!
Halina2019.07.31 21:03
Buta typowo niemiecka. I gdzie tu pojednanie.
Nie odpuszczać Szkopom2019.07.31 20:53
Nie trzeba reparacji, tylko niech oddadzą wszystko co zrabowali podczas II Wojny Światowej. Mówi się w Niemczech:..." jedź do Polski twój samochód już tam jest" Należy może w Polsce mówić: Jedź do Niemiec majątek twoich dziadków już tam jest"
anonim2019.07.31 22:24
Coś Chłopie pokręciłeś, w Niemczech mówi się: Noch nicht gestohlen und schon in Polen, co znaczy: jeszcze nie ukradzione a już w Polsce.
Olej2019.07.31 20:52
Niemcy poczuwają się moralnie ? Niech pan panie Maas powie to Żydom, którzy od nas żądają za pańskie poczuwanie się moralne 400 miliardów dolarów za mienie bez spadkowe. To jest spadek po tym jak pan powiada ,,zamknięciu prawnym"" reparacji dla Polski.
anonim2019.07.31 22:34
Olej, ty chyba oleju w głowie nie masz. Co Niemcy mają wspólnego z mieniem bez spadkowym w Polsce, to państwo polskie zabrało to mienie Żydom a nie Niemcy. W Niemczech mienie bez spadkowe zostało oddane co do grosza, Organizacjom żydowskim. Dlatego Żydzi żądają tego samego od Polski.
Olej2019.07.31 23:56
Mienie bez spadkowe stało się bez spadkowe po polskich Żydach wymordowanych przez Niemców, w wyniku grabieży mienia żydowskiego przez Niemców, przez zniszczenia dokonywane przez Niemców, w dziedzinie materialnej kultury żydowskiej w Polsce. Przez zniszczenia wojenne domów żydowskich, całych dzielnic zamieszkiwanych przez Żydów, synagog, cmentarzy. W następstwie niemieckiego barbarzyństwa i wojny przyszło barbarzyństwo bolszewicko-sowieckie i kolejny rabunek mienia, nacjonalizowanie własności przywartej, rekwizycje, wywłaszczenia. Polska wyszła z wojny jako kraj zrujnowany, zrabowany, pozbawiony ponad 10 milionów swoich obywateli. Dlatego wina za to wszystko spada na Niemcy i Niemców. Gdyby nie agresja niemiecka na Polskę, a później sowiecka i sowiecka okupacja, nikt w Polsce nie straciłby swojego majątku ani tym bardziej życia. To Niemcy odpowiadają za tragedię milionów Polaków zamęczonych w obozach, rozstrzeliwanych na masową skalę, pozbawianych materialnych podstaw do przetrwania i istnienia. Postawiono naród polski na granicy biologicznego przetrwania. Za to wszystko Niemcy nie zapłaciły Polsce ani centa.
Ksiądz Robak2019.07.31 20:51
A zapomniał nadmienić ze nadal jesteśmy w stanie wojny. Nie podpisany traktat.
anonim2019.08.1 0:23
Podpisany 17.06.1991