Cela plus. KAS ujawniła wyłudzanie VAT. Skarb Państwa odzyskał 50 mln  - zdjęcie
03.12.20, 12:38Pxere

Cela plus. KAS ujawniła wyłudzanie VAT. Skarb Państwa odzyskał 50 mln

3

W wyniku kontroli Krajowej Administracji Skarbowej ujawniono, że zajmująca się handlem międzynarodowym spółka zaniżała wartość podatku VAT, narażając Skarb Państwa na stratę 50 mln zł. Wskutek kontroli spółka złożyła korekty i zapłaciła należny podatek wraz z odsetkami.

- „Funkcjonariusze mazowieckiej KAS skontrolowali spółkę zajmującą się handlem międzynarodowym, która zaniżyła wartość podatku VAT. Tym samym naraziła Skarb Państwa na stratę 50 mln zł” – przekazała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska.

Spółka ta kupowała towar od zagranicznych dostawców, a następnie odsprzedawała na niemieckim rynku, korzystając ze zwolnienia dostaw od podatku VAT. Kontrola wykazała istnienie sieci zarejestrowanych firm, które nie prowadziły działalności gospodarczej, a służyły wyłącznie wyłudzaniu podatku VAT.

- „Sprzedaż dla kontrolowanej spółki byłą fakturowana przez zarejestrowaną na terytorium Polski spółkę córkę podmiotu zagranicznego, która pełniła funkcję bufora, czyli firmy mającej wzmocnić wiarygodność fakturowanych transakcji. W gronie podmiotów funkcjonujących w ujawnionym łańcuchu fakturowania dostaw była krajowa spółka, która pełniła rolę tzw. znikającego podatnika, czyli firmy która wystawiała puste faktury niedokumentujące faktycznych zdarzeń gospodarczych. Faktury wystawiane przez znikającego podatnika stanowiły podstawę do odliczenia podatku naliczonego od należnego na kolejnych etapach rzekomego obrotu, przy czym znikający podatnik sam nie uiszczał podatku należnego wynikającego z wystawianych faktu” – informuje KAS na swojej stronie internetowej.

Spółka złożyła już korekty zeznań podatkowych i zapłaciła należny podatek VAT z odsetkami.

kak/PAP, gov.pl

  

Komentarze (3):

MaxFiend2020.12.3 17:36
A kiedy informacje o mafii VAT w MS? Od ponad roku nic nie zrobiono?
AAAtomek2020.12.3 14:53
Kiedy. Sasin. 70 milionów. Wybory?
slawek522020.12.21 12:46
Te zapisz się na wizytę u psychiatry , może ci pomoże .