Kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz szef polskiego rządu, Mateusz Morawiecki podsumowali podczas konferencji prasowej rozpoczętej krótko po godzinie 15:00 polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. 

"Zarówno Polska, jak i Niemcy są świadome wyzwań - musimy pracować nad wzmocnieniem UE. Jesteśmy podobnego zdania, co do zrównoważenia wydatków w budżecie UE i wspólnej polityki rolnej, polityki spojności, a także wzmacniania innowacyjności"-powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji z szefową niemieckiego rządu w KPRM. 

Jak wskazał polityk, oba kraje prezentują podobne stanowisko w kwestii współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i wzmacniania więzi euroatlantyckich. 

"Współpraca Polski i Niemiec rozwija się znakomicie. Polska jest jednym z kluczowym partnerów handlowych dla Niemiec, a Niemcy dla Polski. Kwitnie współpraca inwestycyjna"- podkreślił premier. 

Na konferencji poruszono również temat integracji państw Bałkanów Zachodnich. Tu również stanowiska Polski i Niemiec są zbliżone. 

A co z Nord Stream 2 i sytuacją na Ukrainie?

"Mamy wspólne zdanie w zakresie Krymu, podkreślamy jak ważne jest utrzymanie stabilnej sytuacji na Ukrainie, co ma również znaczenie w temacie NordStream2. Podkreślamy, że Ukraina jest istotnym partnerem dla obu naszych krajów"-ocenił Mateusz Morawiecki. 

Jak mówił premier, w toku dzisiejszych konsultacji międzyrządowych, czy to podczas rozmów szefów rządów, czy spotkań poszczególnych ministrów, poruszono kwestię współpracy gospodarczej w ramach Unii Europejskiej. Ta znajduje się obecnie w fazie przełomu, dlatego ważna jest dobra kooperacja między Polską a Niemcami. Dobra współpraca między naszym krajem a zachodnim sąsiadem jest szczególnie istotna w kontekście Brexitu, niestabilnej sytuacji stwarzanej przez Rosję, jak rónież niskiego wzrostu gospodarczego. 

Premier Morawiecki podkreślił, że istnieje grupa państw dążących do stabilności UE. Wśród nich znajduje się Polska, której priorytetem jest rozwój Wspólnoty, służący wszystkim krajom członkowskim. 

"Jesteśmy na dobrej drodze, żeby w odpowiedni sposób budować stabilność Europy poprzez zdarzenia gospodarcze finansowe, czy budżet, ale też żeby wspólnie zaradzić tematom, które nie są łatwe, na które patrzymy nieco odmienie, jednak potrafimy rozmawiać"- wskazał polityk.

"W imieniu niemieckiej delegacji pragnę podziękować za przyjęcie w Warszawie. Jesteśmy świadomi trudnej historii, którą Polska miała za sobą, tym ważniejsze jest, że jesteśmy dobrymi partnerami"- powiedziała z kolei szefowa niemieckiego rządu. Jak dodała kanclerz Angela Merkel, oboje politycy omówili sprawy będące poważnymi wyzwaniami dla Polski i Niemiec oraz całej Wspólnoty.

"Chcemy, aby doszło do uporządkowanej procedury w ramach Brexitu; Polska i Niemcy chcą, żeby przyszłe relacje z Wielką Brytanią były dobre(...) Niemcy przyspieszą swoje plany jeżeli chodzi o stworzenie terminalu LNG. Chcemy, aby również Ukraina pozostała krajem tranzytowym dla rosyjskiego gazu"- mówiła Merkel.

yenn/Fronda.pl