Brawo PiS: CBA zatrzymało byłego senatora PO - zdjęcie
11.04.19, 08:20Fot. cba.gov.pl

Brawo PiS: CBA zatrzymało byłego senatora PO

8

9 kwietnia 2019 roku na polecenie Prokuratury Regionalnej w Krakowie funkcjonariusze CBA zatrzymali Eryka S., senatora RP VII kadencji w związku z podejrzeniem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która przy wykorzystaniu nierzetelnej i poświadczającej nieprawdę dokumentacji przeprowadziła szereg operacji gospodarczych i finansowych umożliwiających wyłudzenie środków publicznych w postaci dotacji celowej oraz zwrotu nienależnego podatku VAT.

Po doprowadzeniu Eryka S. do Prokuratury Regionalnej w Krakowie prokurator ogłosił mu zarzuty działania w okresie od 2013 roku do czerwca 2015 roku w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstw, polegających m.in. na wyłudzeniu dotacji publicznej na realizację projektu pn. „Energooszczędna i wysokowydajna linia do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych” oraz wyłudzeniu zwrotu podatku VAT.

Zatrzymany usłyszał również zarzut oszustwa na szkodę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z siedzibą w Warszawie (PARP) na kwotę blisko 38 milionów złotych poprzez wprowadzenie w błąd przedstawicieli Agencji odnośnie spełnienia warunków uzasadniających udzielenie i wypłatę na rzecz ustalonej spółki dofinansowania projektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.

Ponadto podejrzanemu zarzuca się również powoływanie się na wpływy w PARP i podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu sprawy dotyczącej uzyskania przez ustaloną spółkę dofinansowania na realizację projektu pn. „Energooszczędna i wysokowydajna linia recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych”.

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanego prokurator podjął decyzję o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

Śledztwo zostało wszczęte przez byłą Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie w czerwcu 2015 roku, w oparciu o zawiadomienie złożone przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach. W toku prowadzonych czynności ustalono, iż w latach 2013-2015 działała, założona przez Monikę M. i Tomasza Ż., zorganizowana grupa przestępcza, zajmująca się wyłudzaniem świadczeń publicznych, w tym dotacji unijnych i należności publicznoprawnych.

Członkowie grupy w oparciu o nierzetelną oraz poświadczającą nieprawdę dokumentację, dokonywali szeregu operacji gospodarczych i finansowych umożliwiających wyłudzenie środków publicznych w postaci dotacji celowej w kwocie blisko 40 milionów złotych oraz zwrotu nienależnego podatku VAT w kwocie ponad 9 milionów złotych. Następnie „legalizowali” środki pieniężne pochodzące z przestępstwa, poprzez podejmowanie prób ukrycia ich przestępczego pochodzenia. 

W toku postępowania zarzuty dotyczące kierowania oraz działania w zorganizowanej grupie przestępczej uszłyszało 25 osób. Na obecnym etapie postępowania wobec podejrzanych stosowane są środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

dam/pk.gov.pl

Komentarze (8):

Angelus2019.04.11 15:39
Wreszcie napisaliście prawdę. Brawo PiS: CBA zatrzymało byłego senatora PO czyli CBA jest agendą PiS. Wszystko jasne.
POlityk2019.04.11 9:17
Przez tą okrutną PiS-owską dyktaturę to teraz strach robić POrządne geszefty ! Trzeba to zgłosić do Berlina i Brukseli aby szybko zrobili z tym POrządek !
kaszel2019.04.11 9:14
Nikomu nic nie zrobią. To są koledzy pisowców. Zauważcie że od lat pierdziela o jakichś rozliczeniach i nikt nigdy nie siedzi i nie zwrócił żadnych pieniędzy i nie zapłacił żadnych grzywien. Platforma i PiS to jest jedna banda, która dzieli Polaków i na zmianę obsadza koryta. A my ich utrzymujemy. To tylko przedstawienia pod publikę są.
Mirek2019.04.11 8:53
Ludzie to są jaja jak berety !! . Z tekstu powyżej wynika że chodzi o jakieś nędzne 40 milionów złotych !!! . Takie pieniądze to złodzieje pod rządami RYŻEGO kradli na waciki dla swoich żon . Tu nie chodzi o jakieś głupie 40 milionów tylko 0 500 MILIARDÓW ZŁOTYCH które zostały ukradzione Polsce przez bandę Ryżego .
Marian2019.04.11 8:48
Zulia eita narodu.Ta IIIRP zaorac jak najszybciej
Grizzly2019.04.11 8:42
@@@ EWA, Tusk jest psychopatą? A może Schetyna?
Bracia Karni wielce marni2019.04.11 8:39
Kaczyński natomiast jest wyjątkowo cyniczną kreaturą pozbawioną jakichkolwiek zasad, poza dążeniem do osobistego wyniesienia, zaszczytów i splendorów. Komentatorzy wyrobili mu markę polityka "żelaznego", ale dużo bardziej niż z żelazem kojarzy się z gumą czy inną substancją na tyle glutowatą, że może wcisnąć się wszędzie i przybrać każdy kształt. Wystarczy zerknąć na jego polityczną drogę
Ewa2019.04.11 8:34
Obecny senator PiS nie mówiąc o psychopacie nie będą nigdy za swoje oszustwa odpowiadać taka pisia sprawiedliwosc