Bp Adrian Galbas SAC – arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej - zdjęcie
04.12.21, 17:59fot. yt/betania.tv

Bp Adrian Galbas SAC – arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej

8

Ojciec Święty Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej bp. Adriana Galbasa SAC arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej, zwalniając go jednocześnie ze stolicy tytularnej Naisso. Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (4 grudnia 2021 roku, we wspomnienie św. Barbary) Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej Adrian Józef Galbas SAC będzie pełnił posługę arcybiskupa koadiutora w archidiecezji katowickiej. Oznacza to, że z chwilą zakończenia posługi przez obecnego metropolitę, abp. Wiktora Skworca, zostanie jego następcą.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce>>

Bp Adrian Galbas SAC ma 53 lata. Jest doktorem teologii duchowości. Studiował też  dziennikarstwo. W czasie dotychczasowej posługi pełnił m.in. funkcję prefekta alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 2011-2019  był prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu. 12 grudnia 2019 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Święcenia biskupie przyjął 20 stycznia 2020 roku. W Konferencji Episkopatu Polski pełni m.in. funkcję przewodniczącego Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Jest także koordynatorem w Kościele w Polsce trwającego synodu o synodalności. Jego zawołaniem biskupim są słowa „Pax Christi” (Pokój Chrystusa).

Z prośbą o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora zwrócił się do Stolicy Apostolskiej abp Wiktor Skworc. 4 grudnia 2021 roku Ojciec Święty Franciszek mianował nim bp. Adriana Galbasa SAC.

 Biskup koadiutor to biskup pomocniczy z prawem następstwa na biskupa diecezjalnego. „Z chwilą wakansu stolicy biskupiej, biskup koadiutor staje się od razu biskupem diecezji, dla której został ustanowiony, jeśli zgodnie z przepisami prawa objął swój urząd” – podaje Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 409 – § 1).

 

mp/episkopat.pl

Komentarze (8):

KoadiutorToTakiSamKleroPasożytJakAdiokotur2021.12.5 0:11
Fikuśnie czapy, pozłacane kostiumy, idiotycznie wydumane zajęcia typu "koadiutor". A pod spodem tego ogłupiającego sztafażu kryje się klero-pasożyt, próżniaczy leniuch, który w luksusie i beztrosce żeruje na budżecie państwa.
PiotrEs2021.12.4 22:09
Obrażacie człowieka, o którym nic nie wiecie. W szczególności nie wiecie nic, co usprawiedliwiałoby formułowanie takich opinii. Jestem za tym, żeby każdy kto skrzywdził seksualnie dziecko odpowiedział za to. Jak również jestem za tym, żeby każdy, kto obraża bezzasadnie innych, poniósł za to karę.
Antyklerykał - migg etc.2021.12.4 21:13
Jako elektryk (elektroenergetyk), musiałem poznać także mechanikę i ‎projektowałem na studiach instalacje przemysłowe, a więc musiałem też poznać elementy ‎inżynierii budowlanej.
Antyklerykał2021.12.4 18:53
Kolejny specjalista od krycia koloratkowych pedofili. Do tego będzie teraz dostawać kilkanaście tysięcy złotych więcej do wypłaty z budżetu państwa i wieść swoje pasożytnicze, leniwe i żarłoczne życie kosztem innych, niczym pełzająca larwa.
Po 11 ... HERTRICH-WOLENSKI ... Alamagus2021.12.4 18:41
Znów gnom w medialnej drabinie ___________________________________________________________________________________________________ to Passent żydłak, jeszcze nie w kominie ___________________________________________________________________________________________________ Szambo z ryja jak zwykle mu płynie ___________________________________________________________________________________________________ Łżąc jak Geremek, jak Michnik szczuje ___________________________________________________________________________________________________ A żydłaków tępe stada ___________________________________________________________________________________________________ Wciąż łykają co on gada ___________________________________________________________________________________________________ Zaślepieni w Geremka i Michnika czarem ___________________________________________________________________________________________________ Śpiewają Гимн Советского Союза zgodnym chórem
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.12.4 18:13
następny koloratkowy nierób i pedofil awansował w korporacji zwanej kościołem...
Trafiony zatopiony2021.12.4 18:27
Nawet na tej fikuśnej czapce ma literę P , skrót od Pedofil
ZAMKNIJ PARSZYWY RYJ2021.12.18 9:52
demonie, który mówisz przez tego nieszczęsnego człowieka