Bezczelność! Niemiecka telewizja znów o 'polskich obozach'! - zdjęcie
21.03.17, 10:30By Vincent de Groot - http://www.videgro.net (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons

Bezczelność! Niemiecka telewizja znów o 'polskich obozach'!

Niemiecka telewizja SWR użyła sformułowania „polskie obozy zagłady” w stosunku do niemieckich obozów zagłady w Sobiborze i na Majdanku.

To określenie pojawiło się na stronach internetowych nadawcy w materiałach, dotyczących uroczystości 75-tej rocznicy pierwszych deportacji Żydów z Moguncji.

W marcu 1942 roku rozpoczęły się pierwsze wywózki mieszkających w okolicach Moguncji Żydów do gett oraz do nazistowskich obozów śmierci, zbudowanych przez Niemców w okupowanej Polsce.

Władze Moguncji podczas uroczystości oddały hołd wywiezionym, a następnie zamordowanym podczas wojny tamtejszym Żydom. Relacjonując w Internecie te wydarzenia, niemiecka telewizja SWR napisała, że Żydzi byli specjalnymi pociągami wywożeni najpierw do gett, a później do „polskich obozów śmierci Majdanek i Sobibór, gdzie byli mordowani”.

Zgodnie z decyzją ONZ, prawidłowa i jedyna nazwa obozów zagłady lub koncentracyjnych brzmi: niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny lub zagłady.

ajk/IAR