Bella V. Dodd: Komuniści. Zniszczyć Kościół i księży! - zdjęcie
30.11.19, 16:30

Bella V. Dodd: Komuniści. Zniszczyć Kościół i księży!

27

Gwałtowna propaganda komunistyczna łączyła całą hierarchię kościelną z „faszystami” i za pomocą tej techniki starała się zmasakrować Kościół, atakując jego kapłanów. To nie była nowa taktyka. Byłam świadkiem, jak używa się jej w naszym własnym kraju raz po raz. Gdy komuniści organizowali katolickich robotników – irlandzkich, polskich i włoskich – w związki zawodowe, zawsze wbijali klin między świeckich wiernych i kapłanów, schlebiając świeckim i atakując księży- wspomina Bella V. Dodd w swojej autobiografii pt. „Szkoła Ciemności”

 

W pochodzie pierwszomajowym w 1936 roku razem z komunistami maszerowało więcej niż pięciuset nauczycieli. Było wśród nich wielu nauczycieli college’ów. Ja byłam jedną z nich. Wybrano mnie do przewodzenia oddziałowi nauczycielskiemu.

Czułam podniecenie, maszerując z oddziałami zorganizowanego ruchu związkowego. Był to mój gest oporu względem chciwości i korupcji. Była to też afirmacja przekonania, że lepszy świat da się stworzyć.

Odeszło gdzieś cierpienie, które przeżywałam na początku dekady, widząc tłumy bladych ludzi przed zamkniętymi drzwiami banku oszczędnościowego Bowery. Minął wstyd przeżywany, gdy patrzyłam na panów o dobrych manierach, jak ukradkiem zbierają niedopałki z ulic miasta, albo gdy widziałam kolejki po zupę w misjach dobroczynnych.

W 1936 roku ludzie mieli odrobinę więcej pieniędzy niż w strasznych latach 1932–1934. Ogólnie rzecz biorąc, w Ameryce zaszła ogromna zmiana. Miliony mieszkańców uprzednio uważanych za klasę średnią znalazły się na garnuszku administracji robót publicznych i spadły do poziomu tych, co nic nie mieli. Tym zaś partia komunistyczna niosła pomoc psychologiczną. Ratowali dumę, oskarżając o swe kłopoty system gospodarczy i mogli czegoś nienawidzić. Partia dawała im też możliwość wyrażania tej nienawiści w aktach oporu.

Wielu z tych nowych proletariuszy maszerowało w majowym pochodzie Ósmą Aleją, przecinając ulice zabudowane nędznymi kamienicami i śpiewając: „Wyklęty powstań ludu ziemi, powstańcie, których dręczy głód”. Pieśń kończyła się obiecująco: „Dziś niczym, jutro wszystkim wy”.

Mężczyźni i kobiety w marszu zeszli się razem w poczuciu straty i ze strachu przed niepewną przyszłością.

Kiedy parada została rozwiązana, my, nauczyciele college’ów, rozradowani zbrataniem z proletariackimi towarzyszami, zebrali się w ogródku piwnym, gdzie piliśmy i śpiewaliśmy znowu robotnicze pieśni. Przeszliśmy długą drogę, maszerując w komunistycznym pochodzie majowym. Czuliśmy się uczestnikami czegoś nowego i pełnego życia.

Razem z innymi chodziłam tego wieczoru od grupy do grupy. Wczesnym rankiem osiedliśmy w zacisznym, małym nocnym lokalu finansowanym przez partię. Tam zwykli się zbierać ludzie partii. Byliśmy już zmęczeni i chcieliśmy posłuchać klubowych artystów.

Kiedy poszli sobie sponsorzy, świętowaliśmy dalej bez nich. Grupa była mieszana: robotnicy wyszkoleni przez partię na liderów związkowych, intelektualiści, mężczyźni i kobiety z klasy średniej, którzy zaczęli utożsamiać się z proletariatem. Tylko emocje mogły nas związać, nasza grupa bowiem obejmowała pracowników z popłatnymi zawodami, ale też pomyleńców, psychopatów i życiowych nieudaczników.

Począwszy od 1936 roku partia dokonywała ogromnego wysiłku, wspierając hiszpańską wojnę domową i trwało to do roku 1939. Żadna być może działalność nie porywała tak amerykańskich intelektualistów.

Od 1932 roku partia reklamowała się jako główna opozycja wobec faszyzmu. Emocjonalnego zawołania antyfaszystowskiego używała, aby przyciągnąć jak najwięcej ludzi do komunizmu przeciwstawiając komunizm i faszyzm jako alternatywy. Partyjna machina propagandowa mełła monstrualne ilości słów, wypluwała obrazy i rysunki. Grała na uczuciach intelektualnych, humanitarnych, rasowych i religijnych, aż jej się udało w zdumiewającym stopniu wywołać u Amerykanów odruchową odrazę na samo słowo „faszysta”, nawet jeśli nawet nie wiedzieli, co to znaczy.

Dzisiaj dziwię się, że światowy ruch komunistyczny zdolny był bić na trwogę przed Niemcami i nie puścić pary z gęby o tym, co partia wewnętrzna wiedziała doskonale. A mianowicie, że niektóre z sił lansujących Hitlera pomogły także Leninowi i jego ekipie rewolucjonistów udać się ze Szwajcarii do Petersburga, żeby tam wszcząć rewolucję, z której wyrosło sowieckie państwo totalitarne.

Wbrew propagandzie bijącej w Niemcy i Włochy, komuniści wysyłali po cichu swoich ludzi na tajne biznesowe spotkania z faszystami, którym sprzedawali surowce i ropę. Sowiecka generalicja spotykała się z niemiecką, żeby wytyczyć nowe granice w Europie. Nic o tym nie słyszeliśmy. Dowiedzieliśmy się o tym dopiero, gdy spotkali się jawnie, aby podpisać umowę o nowej mapie Europy – traktat Ribbentrop-Mołotow.

W hiszpańskiej wojnie domowej partia wzywała swoich licznych członków aktywnych w sferze public relations, agentów żyjących z reklam dla amerykańskiego biznesu – reklam mydła, wódki, papierosów. Oddawali partii ogromne przysługi, wpływając na amerykańskie umysły. Ludzie wszystkich stanów przyłączali się do kampanii na rzecz lojalistów – pacyfiści, aktywiści humanitarni, awanturnicy polityczni, artyści, piosenkarze, aktorzy, nauczyciele i kaznodzieje. Oni wszyscy i jeszcze inni dokładali wysiłków, aby kampania się powiodła.

Komunistyczni publicyści przyswoili sobie miłe słówko „lojaliści”, a wszystkich przeciwników ochrzcili jako „faszystów Franco”. Ten językowy zabieg zmylił wielu odbiorców. Gwałtowna propaganda komunistyczna łączyła całą hierarchię kościelną z „faszystami” i za pomocą tej techniki starała się zmasakrować Kościół, atakując jego kapłanów. To nie była nowa taktyka. Byłam świadkiem, jak używa się jej w naszym własnym kraju raz po raz. Gdy komuniści organizowali katolickich robotników – irlandzkich, polskich i włoskich – w związki zawodowe, zawsze wbijali klin między świeckich wiernych i kapłanów, schlebiając świeckim i atakując księży.

W kampanii hiszpańskiej amerykańscy komuniści byli posłuszni rozkazom z Moskwy. Byli wysuniętym przyczółkiem sowieckiego władztwa i co do szczegółu mieli wszystko skoordynowane przez Międzynarodówkę Komunistyczną. Kiedy zostali wezwani do organizowania amerykańskiego kontyngentu dla Brygad Międzynarodowych, komunistyczni agenci morscy ze związku zawodowego Krajowego Związku Morskiego (ang. National Maritime Union, NMU) wzdłuż wschodniego wybrzeża dostarczali fałszywych paszportów i ułatwiali ekspedycję tej tajnej armii do przyjaznego kraju.

Różne związki zawodowe wyszukiwały członków chętnych, by dołączyć do Brygady im. Abrahama Lincolna, która była amerykańskim oddziałem Brygad Międzynarodowych. Komuniści posłużyli się powagą nazwiska Lincolna, tak samo jak zresztą innymi nazwiskami, aby przyciagnąć ludzi.

Ja sama połknęłam kłamstwa partii na temat hiszpańskiej wojny domowej. Przywódcy państwowi Stanów Zjednoczonych nie byli skorzy do zdementowania tych kłamstw. Partia od czasu do czasu pokazywała kilku biednych, zdezorientowanych hiszpańskich księży i przedstawiała ich jako lojalistów. Reklamowano ich jako „księży ludowych” w opozycji do innych – faszystowskich. Z późniejszego punktu widzenia łatwo dostrzec, jak dokumentnie wykorzystali amerykańskie umiłowanie wolności i sprawiedliwości, żeby zdobyć emocjonalne wsparcie dla sowieckiej awantury w Hiszpanii.

Za pośrednictwem licznych komitetów partia gromadziła tysiące dolarów na swoją hiszpańską kampanię. Lecz gigantyczna kampania reklamowa nie mogłaby być sfinansowana z datków zbieranych na masówkach i innych zgromadzeniach. To by były zbyt małe sumy. Pamiętam jeden mityng masowy (wygłaszałam tam mowę) pod auspicjami Związku Nauczycieli. Przyniósł ponad dwanaście tysięcy dolarów.

W miarę postępów intensywnej kampanii część funduszy zaczęła spływać ze źródeł innych niż zbiórki. Obecnie powszechnie wiadomo, że Związek Sowiecki robił, co było w jego mocy, aby politykę zagraniczną Stanów Zjednoczonych zharmonizować z własnymi przebiegłymi planami i nie wahał się w tym celu stosować sztuczek. Chodziło o to, żeby Stany Zjednoczone poparły Sowiety w Hiszpanii. Ja tego wtedy nie rozumiałam. Jasny obraz sytuacji powstał w moim umyśle dopiero później z dziwacznych ułomków informacji i chaotycznie zapamiętanych zdarzeń.

Jedną z takich rozsypanek, które poukładały się w obrazki, jest historia statku Erica Reed. To jeden przykład spośród tysięcy. Statek miał wieźć jakoby pomoc humanitarną – żywność, mleko i leki do oblężonej Barcelony. Wyczarterował go rzekomo Północnoamerykański Komitet na rzecz Lojalistycznej Hiszpanii. W rzeczywistości wynajmu dokonali sowieccy agenci.

Ericę Reed odstawiono do portu w Nowym Orleanie. Komuniści kontrolowali wtedy związek zawodowy NMU w Zatoce Meksykańskiej, a załoga statku była albo antykomunistyczna, albo apolityczna. To nie pasowało do planów sowieckiego agenta i amerykańskich komunistów współpracujących z nim. Podjęto zatem decyzję o przetransportowaniu statku do Nowego Jorku i zastąpieniu załogi zaufanymi ludźmi partii. Drobny sowiecki agent w wygniecionym garniturze, który siedział w nowojorskim hotelu z kilkoma komunistami z NMU i Royem Hudsonem, partyjnym nadzorcą wybrzeża, z ożywieniem odwijał banknoty studolarowe z wielkiego zwitka i nalegał, aby na Erice Reed umieszczono zaufaną załogę, nawet gdyby stara ekipa miała być usunięta siłą lub posłana do szpitala.

Później rozmawiałam z człowiekiem wyznaczonym do wymiany załogi. Kazano nowej grupie wejść na statek nocą. Uzbrojeni w pałki i ołowiane rurki zabrali się do roboty. Niektórzy z załogi wyszli z tego z połamanymi szczękami, rękami, nogami i – jak planował drobny sowiecki agent – niektórych hospitalizowano. Na dodatek tłumek chłopaków z targu futrzarskiego, którym powiedziano, że muszą walczyć z faszyzmem, zebrał się koło nabrzeża na East Side, gdzie przycumowano statek. Napadli tych członków załogi, którzy uciekli przed bandytami z pałkami. Chłopcy nie wiedzieli, że atakują amerykańskich ziomków i byli zakłopotani, że narobili bałaganu.

 

Fragment pochodzi z książki Bella V. Dodd „Szkoła ciemności”, wydanej przez Fundację Instytut Globalizacji (www.globalizacja.org)

Komentarze (27):

Reytan2019.12.1 18:04
Nazizm byl tylko historyczna forma protestantyzmu niemieckiego. Do SS NIGDY nie przyjmowano katolikow ,tylko protestantow. NSDAP zaczal od deklaracji,ze protestanci sa urodzonymi nazistami (Hindenburg,Ludendorff),,i nie przyjmowano zadnych katolikow. W koncu zaczeto ich przyjmowac,ale dopiero po tym kiedy publicznie zrywali z Kosciolem i z hierarchia katolicka,czyli kiedy przestawali byc katolikami. Pamietajmy,komunisci ZAWSZE klamia i morduja.
Reytan2019.12.1 17:50
Ta Pani zbyt latwo usprawiedliwia swoj udzial w ruchu komunstycznym. Nie mowi bowiem NIC o istnieniu KATOLICKICH zwiazkow zawodowych,ktore byly potezne i duze,i ktore dlugo stawialy opor wobec komunistow ,jak i socjalistow i protestantow.
Q2019.12.1 15:11
Komuniści od Lenina, Stalina..... Pol_pota, Choneckera, Jaruzelskiego wymordowali 150 000 000 istnień ludzkich.
anonim2019.12.1 14:17
A gdzie jest reszta moich komentarzy Frondo ? Tych w których opisywałam jak było w czasach PRL ? O tym jak to rzekomo niszczyło ono Kościół ? Były w nich opisywane same fakty . Nie po linii " niezależna " Frondo ? No nie . Najpierw ktoś podszył się pod mój nick by mnie skompromitować . Później wyrzucanie komentarzy lub całych artykułów . Teraz znów wyrzucenie kolejnych komentarzy mówiących obiektywną prawdę , nie obrażających nikogo . Czym różnicie się od Gazety Wyborczej ? Niczym taktycznie . Takiego samego rodzaju ludzie , czyli większość Żydów . Intelektualnie tak niski poziom , że do GW nawet się nie umywacie . Reszta taka sama . A rzekomo PiS m/ inn. dlatego starał się ograniczyć wolne media gdyż te pro PO nie dopuszczają komentarzy tych nie po linii . Tak mówił Ziobro . A co robi pro PiS-owska Fronda ? Sądzi , że uratuje tym kierunek polityki PiS-u ? Na darmo te starania . PiS już praktycznie przestał istnieć . Goni resztkami tak jak KK .
Daniel!2019.12.1 16:31
Piszesz, że podszywano sie pod twój nick? A pokaż go nam? Gdzie on jest ? Co ci sie pokręciło?
Ślązak2019.11.30 19:19
Co ten autorek fandzoli . Cały naród chodził do Kościoła a więc by się nie ośmielili . Trzymano kler na krótkiej smyczy bo rwał się do władzy . Marzyły mu się przedwojenne czasy .
Lech Keller-Krawczyk on rzeczywiście lubi chłoców2019.11.30 17:33
"Polak" A kim on jest? 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 - "ekspert" od Lema, pedofil, "prowokuje", wymyśla dziesiątki pseudonimów udaje antysemitę sam będąc żydem z NKWD-wskich żydów. Jak sam przyznaje, cyt.: "Nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą." - Jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
Polak2019.11.30 17:17
PROPAGANDA TAKA JAK WSPÓLNE ZDJĘCIA NAZISTÓW I FASZYSTÓW Z KLEREM, JAK WSPARCIE JAKIE KOŚCIÓŁ PO WOJNIE UDZIELIŁ NAZISTOM, JAK FAKT ŻE TO WŁAŚNIE FASZYŚCI DALI WŁASNE PAŃSTWO WATYKANOWI, JAK FAKT ŻE PIERWSZĄ UMOWĄ MIĘDZYNARODOWĄ HITLERA BYŁ KONKORDAT? O tak, nazywanie faktów propagandą. Żal mi was. Dobrze że w Polsce coraz mniej klerykałów. Seminaria puste, a młodzi ludzie unikają kościoła jak ognia.
Altai2019.11.30 17:26
Bzdura! Co piaty ksiądz diecezjalny w Polsce został zamordowany przez Niemców podczas II WŚ.
Polak Ateista Dumny Gej 2019.11.30 18:43
zmień psełdo na ---baran --pasuje jak ulał
Daniel!2019.12.1 20:19
Ależ, geju! Nie obrażaj barana, on mądrzejszy od ciebie ! I to ze 100 razy !
RŻNIJMY KUPY2019.11.30 17:00
RŻNIJMY KUPY na 𝐀𝐍𝐃𝐑𝐙𝐄𝐉𝐇𝐀𝐇𝐍 - 𝐋𝐄𝐂𝐇 𝐊𝐄𝐋𝐋𝐄𝐑-𝐊𝐑𝐀𝐖𝐂𝐙𝐘𝐊 A my się ZERŻNIEMY na twój grób! - podpisali sie: proboszcz Pocałumniewdoope oraz rabin Nożykdokotasa
andrzejhahn32019.11.30 16:48
kosciol katolicki jest to obrzydliwa zbrodnicza instytucja jak kazda takowa zbrodnicza instytucja czy organizacja powinien byc zniszczony lub po prostu zdelegalizowany...........czego wy katole nie kumacie.......................
someone2019.11.30 17:18
A to się nazywa pomówienie...Jak nie znasz historii, to proszę, nie wypowiadaj się...Instytucje Dei Monti, pierwsze uniwersytety, szpitale, szkolnictwo powszechne (VI w. i ynod w Vormes)....Hmmm
Polak Ateista Dumny Gej 2019.11.30 18:42
QQQQQQQ----------AAAAAAA SSSSSSSS
Lech Keller-Krawczyk lubię chlopców i co z tego2019.11.30 16:47
Był "dzielnicowy" z radziecką muchą. Mucha smrodu nie wytrzymała. Był "PolishPatriot", "Poliamorysta", byl "Słowianin", "Sarmata" ... Jest 𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧 (jak długo?) - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚 ... i dziesiątki innych "symbolicznych" pseudonimów. 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 żyd- "genetyk słowianszczyzny" 𝐧𝐢𝐤𝐭 (tu ma racje). Jest tak przewidywalny jak spłuczka u mnie domu, jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
ZERRO2019.11.30 16:45
Komuniści nie tylko nie zniszczyli Kościoła co wręcz go umocnili. Nikt tak nie zniszczył Kościoła jak księża pedofile.
Altai2019.11.30 17:24
Czyli słuszna jest niechęć Katolików do zboczeńców wszelkiej maści! Zboczeńcy bardziej niszczą Kościół niż komuna czy hitlerowcy.
olaboga2019.11.30 17:55
Pedofile w koloratkach, czyli ksieza, biskupi oraz kardynalowie, przyczyniaja sie do upadku kk. A co zabawne, Watykan placi przy tym pedofilskim biskupom i kardynalom krocie za to spustoszenie. I dobrze. Wasze katolikow datki wsparaja zatem gwalcenie i molestowanie dzieci. Moje gratulacje.
Daniel!2019.12.1 16:28
Olaboga !!! OSZUKAŃCU, PSIE ! Ty blagierze ! Wiesz, że to nieprawda, ale z nienawiści do nas i KK chcesz się wyżyć ! I tak to na NIC! Im więcej plujesz, tym bardziej nas łączysz w KK? Pedofilów bez koloratek jest u nas 99,83% , a w koloratkach stanowi to -0,17% ! To stan w/g podanych w br. świeckich statystyk ! Chcesz ukryć waszą ogromną ilość pedałów i bijesz pianę na koloratkowych! Kiedy zaczniecie płacić odszkodowania dla dzieci wypedałowane !
Dam2019.12.1 20:48
Księża stanowią mniej niż 0,1% społeczeństwa Polski. Skoro pedofilów jest wśród nich 0,17%, to znaczy że nadreprezentacja wynosi prawie 2x. Dodatkowo nie wiem, skąd wziąłeś te dane, bo nie ma oficjalnych danych dla Polski (KK oczywiście nie chce ich podać "dla dobra ofiar"), ale w innych krajach jest to znacznie więcej (np. dla USA ok 0,4%)
olaboga2019.12.1 20:53
To klasyczna reakcja katola w konfrontacji z prawda, ktorej nie chce przyjac. Zreszta katole to najbardziej na manipulacje podatne indywidua. Wiedza o tym ich pasterze i skrzetnie z tego korzystaja.
ZERR02019.12.1 0:55
Won z mojego nicka złodzieju
anonim2019.11.30 16:40
eee no pewnie! księża zawsze byli przeciw nazizmowi i Hitlerowi! najlepiej o tym świadczy np. prymas Stefan Wyszyński który nigdy tej ideologi nie popierał a nawet z nią walczył o to kilka przykładów poglądów Wyszyńskiego, zamieszczonych w jego artykułach w „Ateneum Kapłańskim” w latach 1932-1939: „Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli, które dotychczas znane były tylko w szczupłym gronie lekarzy i biologów. Dziś przyszedł czas na ich rehabilitację.” „Hitler jest doskonałym znawcą psychologii tłumu i twórcą nowej, genialnej taktyki.” „Zasady wychowawcze nacjonalizmu niemieckiego są WZORCEM dla innych narodów. W nacjonalizmie odbija się dusza Niemiec.” „Dzisiejsza III Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkiej idei, która ma przynieść odrodzenie ludzkości. Niemcy stały się obok Włoch rzecznikiem ideologii o zasięgu ogólnoludzkim.” „Dzisiejsza Trzecia Rzesza reprezentuje nie tylko określony system polityczny. Podejmuje ona tytaniczną próbę urzeczywistnienia wielkich idei, mających przynieść odrodzenie ludzkości (…) Dzięki swej antykomunistycznej postawie niemiecki narodowy socjalizm przyczynił się do tego, aby położyć tamę zagrożeniu Europy przez bolszewizm. W tym względzie ma zasługi dla całej ludzkości.” „Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich (…) Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa. Jego przeobrażenie może się dokonać tylko na drodze religijnej przez szczere, bezinteresowne przyjęcie chrześcijaństwa.”
someone2019.11.30 17:16
A Encyklika Piusa XI "Mit brennender Sorge" to tak nic??? A ponad 5000 księży (w tym i biskupi) więźniów obozu koncentracyjnego Dachau - to byli poplecznicy Hitlera???
olaboga2019.11.30 17:48
Ksieza nie popierajacy hierarchii w entuziazmie dla Hitlera i nazizmu narazali sie oczywiscie na represje i wyladowanie w obozach koncentracyjnych. Co do encykliki, to kk czesto ma jeden zbior pogladow wyrazanych zaleznie od okolicznosci wobec wiernych i publiki z zewnatrz, i drugi zestaw skrywany dyskretnie przed nieupowaznionymi, wedlug ktorego faktycznie postepuje i dziala.
Gryfita2019.12.1 0:55
Już ci wykazałem, że wyrywasz zdania z kontekstu, albo wręcz zmyślasz - pokazując całe wypowiedzi i ich autorów. Typowy lewacki wyrzyg nienawiści. BTW przecież to prawda, że hitler był "znawcą psychologii tłumu i twórcą nowej, genialnej taktyki". Jak wszyscy wielcy zbrodniarze manipulujący tłumami. Syf na duszy ci się odnowił?