Platforma Obywatelska żąda powołania komisji śledczej, która zajmie się doniesieniami na temat rzekomej nielegalnej inwigilacji osób związanych z opozycją za pomocą systemu Pegasus. Pomysł powołania takiej komisji popiera Paweł Kukiz, ale pod warunkiem, że zbada ona również kwestię wykorzystywania podsłuchów w czasach rządów PO-PSL. Dziś Kukiz poinformował, że rozmawiał na ten temat z Borysem Budką i Włodzimierzem Czarzastym.

Agencja Associated Press informowała przed świętami Bożego Narodzenia, że senator KO Krzysztof Brejza, adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek byli inwigilowani za pomocą systemu Pegasus. Wskazano, że za działaniami tymi mogły stać polskie służby. Rządzący zapewniają, że polskie służby korzystają z narzędzi do podsłuchiwania wyłącznie pod nadzorem prokuratury i sądu.

Platforma Obywatelska domaga się jednak powołania specjalnej komisji śledczej, która zbada te doniesienia. Kilka dni temu swój wniosek w tej sprawie zaprezentował lider Kukiz’15. Chce on powołania komisji, która zbada kwestię możliwego nadużywania podsłuchów zarówno przez rząd PiS, jak i przez rząd PO.

Dziś Paweł Kukiz poinformował, że rozmawiał na ten temat z Borysem Budką i Włodzimierzem Czarzastym.

- „Pełną wiedzę o tym, czy PO poprze wniosek o powołanie komisji ds. podsłuchów, będę miał w czwartek”

- poinformował polityk Polską Agencję Prasową.

O ewentualnym powołaniu komisji mówił dziś na antenie RMF FM lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, który również opowiedział się za tym, aby zbadała ona również kwestię ewentualnych podsłuchów wykorzystywanych przez poprzednie rządy.

kak/Onet.pl, DoRzeczy.pl