Jak informuje Wirtualna Polska w trakcie pokazu czeskiej ekranizacji książki „Malowany Ptak” Jerzego Kosińskiego na Festiwalu Filmowym w Wenecji widownia tłumnie wychodziła z kina.

Ekranizacja antypolskiej książki będącej intelektualnym oszustwem szokuje brutalnymi scenami.

Wśród gorszących scen pojawia się m.in. wydłubywanie oczu mężczyźnie przez zazdrosnego młynarza. Szokuje również scena rzucenia na pastwę mieszkańców wsi lokalnej nimfomanki oraz brutalnego najazdu Kozaków.

Pierwsze wzmianki o pracach nad filmem pojawiły się w 2010 r., gdy reżyser Vaclava Marhoula nabył prawa do adaptacji. Pierwszy klaps zapadł jednak dopiero siedem lat później. W międzyczasie Polski Instytut Filmowy dwa razy odmawiał wsparcia finansowego tego projektu.

Przypominamy, że „Malowany Ptak” z 1965 r. to powieść opisująca wojenne lata chłopca "uważanego za przybłędę, Cygana lub Żyda", którego rodzice "z dużego wschodnioeuropejskiego miasta wysłali do odległej wioski". Dziecko spotyka się z krzywdzącymi postawami mieszkańców wsi, jest bite i torturowane. Mieszkańcy wsi okazują się okrutnymi i prymitywnymi barbarzyńcami. Autor przez wiele lat twierdził, że jest to powieść autobiograficzna, dzięki czemu uzyskał wielką sławę w Stanach Zjednoczonych do których wyemigrował.

W 1982 r. reportaż "Zbrukane słowa" w "Village Voice" Geoffreya Stokes i Elioat Fremont-Smitha zarzuca autorowi plagiat. Twórcy udowodnili również, że Kosiński przeżył wojnę żyjąc w spokoju we wsi Dąbrowa. Pisarz w 1991 r. popełnił samobójstwo.

Tysol.pl