Ojciec Daniel P. Horan, amerykański franciszkanin i profesor z uczelni Catholic Theological Union, potępił katolickich biskupów z Ghany za ich „homofobię”. Jego zdaniem „biskupi z Ghany jednoznacznie uczestniczą w dehumanizacji osób LGBTQ i ją propagują, co prowadzi do wzrostu dyskryminacji i przemocy”.

Franciszkanin w swoim komentarzu zamieszczonym 9 czerwca na łamach „National Catholic Reporter” zaatakował zwłaszcza list Konferencji Biskupów Katolickich Ghany ze stycznia tego roku, w którym biskupi wyrażają poparcie dla prawnika domagającego się zamknięcia pierwszego w tym kraju centrum LGBTQ i potępiają praktykowanie homoseksualizmu.

Biskupi Ghany oznajmili w swoim liście m.in.: „piszemy, by potępić wszystkich tych, którzy wspierają praktykę homoseksualizmu w Ghanie. Piszemy także, by poprzeć stanowisko prawnika Mosesa Foh-Amoaninga i koalicji, którzy od lat byli orędownikami krucjaty przeciwko homoseksualizmowi. Wyrażamy także pochwałę innych osób, które przemawiały potępiając tę praktykę. Czynimy tak, ponieważ Kościół rzymskokatolicki sprzeciwia się tej ohydnej praktyce”.

Ojciec Horan twierdzi, że biskupi współpracowali z „antygejowską grupą nienawiści”, czyli National Coalition for Proper Human Sexual Rights, której sekretarzem wykonawczym jest Moses Foh-Amoaning. Częściowo organizację tę wspiera Światowy Kongres Rodzin (World Congress of Families – WCF) z siedzibą w Rockford w stanie Illinois, który m.in. broni „naturalnej rodziny jako jedynej fundamentalnej i trwałej jednostki w społeczeństwie”.

Jak zauważa Joseph Enders z „Church Militant”, o. Horan próbuje udowodnić szerzenie nienawiści przez WCF powołując się na artykuły organizacji Southern Poverty Law Center oraz Human Rights Campaign. Jednak żaden z artykułów nie podaje dowodów na nienawiść wobec tzw. „osób LGBT”, a „jedynie pokazuje, że WCF propaguje tradycyjne poglądy na małżeństwo i rodzinę”

Podobnie jak jezuita o. James Martin, o. Horan jest znany z podważania nauki Kościoła na temat homoseksualizmu. W roku 2015 franciszkanin stwierdził, że chrześcijanie powinni świętować wyrok Sądu Najwyższego USA legalizujący tzw. „małżeństwa homoseksualne”. W roku 2018 z kolei o. Horan wyraził pochwałę franciszkanów, którzy wzięli udział w corocznym Marszu Kobiet w Chicago, idąc obok feministek, które skandowały: „Moje ciało, mój wybór” i niosły bluźniercze wizerunki.

 

jjf/ChurchMilitant.com,