Absolutny skandal!!! ,,Independent'': Polacy byli podżegaczami dla nazistów - zdjęcie
23.01.20, 09:40Fot. via Pixabay

Absolutny skandal!!! ,,Independent'': Polacy byli podżegaczami dla nazistów

37

Nieprawdopodobnie skandaliczny atak na Polskę na łamach brytyjskiego portalu „Independent”. Chodzi o tekst autorstwa publicystki Rivkah Brown, która dzień przed rozpoczęciem Światowego Forum Holokaustu postanowiła obarczyć Polaków winą za zakłamywanie dziejów Holokaustu czy zaprzeczanie istnieniu „polskich obozów zagłady”.

Kiedy nacjonalistyczne, prawicowe Prawo i Sprawiedliwość przejęło władzę w 2015 roku zabrało się za pisanie historii Holokaustu na nowo, aby przyznać sobie bardziej pochlebną część”

- pisze autorka.

Dalej pisze o „podbiciu stawki przez rząd” poprzez „wyjęcie spod prawa” określenia Auschwitz jako „polskiego obozu zagłady”, co zredukowano po ostrej reakcji międzynarodowej. Stwierdza również:

Zarówno Rosja jak i Polska sukcesywnie tworzyły narrację Holokaustu w celu wypełnienia patriotycznego mythoi, od którego zależą ich nacjonalistyczne rządy: Rosja poprzez wyolbrzymianie swojego triumfalizmu, Polska poprzez bycie godnym politowania”.

Autorka odnosząc się do słów polskiego ambasadora w Wielkiej Brytanii Arkadego Rzegockiego, który mówiłmiędzy innymi o tym, że wśród ofiar nazistów byli także Polacy nieżydowskiego pochodzenia i podkreślał, że to przede wszystkim Polacy ratowali Żydów, brytyjska publicystka pisze:

Jednakże Polacy byli również najbardziej entuzjastycznymi podżegaczami dla niektórych nazistów: w 1941 r. nie kierując się żadnymi instrukcjami od swoich niemieckich okupantów, mieszkańcy Jedwabnego zapędzili 300 swoich żydowskich sąsiadów do stodoły i podpalili, paląc ich żywcem”.

Pisze o tym jako „niewygodnej i nieredukowalnej prawdzie o Holokauście”, która ma rzekomo burzyć uproszczone przez Polaków pojęcie samych siebie i że Polacy byli zarówno sprawcami, jak i ofiarami.

tag/wpolityce.pl,"Independent"

Komentarze (37):

Rabbi komisarz CCCP2020.01.23 18:02
Przed 22 VI 1941 r. Rosja sowiecka dostarczała Niemcom Żydów do obozów zagłady w Niemczech - dla podkreślenia przyjaźni sowiecko-niemieckiej, a Niemcy w rewanżu kupowali od Ruskich ropę naftową, aluminium i zboże.A z uwagi na to, że obozy w Polsce nie były jeszcze zbudowane z rozmachem, Żydzi trafiali z ZSRR prosto do obozów w III Rzeszy.
Onuca Putina2020.01.23 17:39
Właściwie to szkoda, że nie byli.
Maria Blaszczyk2020.01.23 14:13
Aha, jeszcze jedno... Temat jest śmiertelnie poważny, ale jedna rzecz w artykule naprawdę mnie rozbawiła. Zacytowany pan ambasador Rzegocki, który powołał się na rezoluzje Parlamentu Europejskiego, w której stwierdzono, że Związek Radziecki i nazistowskie Niemcy były wspólnie odpowiedzialne za wybuch II wojny światowej poprzez pakt Ribbentrop-Mołotow. „To niezaprzeczalne fakty, prawda, i niestety dla Putina - pochodzą one z jednej z najważniejszych i najbardziej renomowanych instytucji na świecie”. Zabawne jest to wykorzystywanie opinii "jednej z najważniejszych i najbardziej renomowanych instytucji na świecie”, gdy jest ona po naszej myśli, a odrzucanie - gdy idzie im wbrew, jak w przypadku ustawy kagańcowej i ogólnie zasad państwa prawa. Wtedy jest to instytucja zaborców, odbierających nam naszą suwerenność.
Maria Blaszczyk2020.01.23 14:07
No to wstalismy z kolan... A zainteresowani mogą przeczytać tekst, dość wyważony, zakończony słowami: "Jednak podczas gdy dziecinni populiści pielęgnują swoją zranioną narodową dumę, reszta z nas powinna pracować nad pokorą. Holokaust wpływa na nas wszystkich - i wszyscy ponosimy wspólną odpowiedzialność za to, aby nie powtórzyło się ono ponownie". To wydaje mi się niezłym pomysłem. Chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie jest w stanie zaprzeczyć oczywistej prawdzie, że "Polacy byli zarówno sprawcami, jak i ofiarami"... https://www.independent.co.uk/voices/poland-holocaust-denial-antisemitism-ambassador-arkady-rzegocki-a9297106.html
Cool2020.01.23 14:22
cyt: " Chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie jest w stanie zaprzeczyć oczywistej prawdzie, że "Polacy byli zarówno sprawcami, jak i ofiarami"... Otoż nie! ... Wredną manipulacja i bezczelnym ... nieludzkim wręcz, kłamstwem jest twierdzenie, że Polacy byli współsprawcami holokaustu! Pomyśl ... to nie boli!!!
Maria Blaszczyk2020.01.23 16:26
Nie Holocaustu. Sprawcami Holocaustu byli naziści. Polacy nazistami nie bywali. Polacy mieszczą się generalnie w kategorii świadków Zagłady. Bywali natomiast sprawcami zbrodni. Pogromów. Bywali mordercami i prześladowcami. Takich jak ta w Jedwabnym. O tym pisze pani Ryvkah Brown. Do tego się odniosłam. Ale tych zbrodni było więcej. Nawet pan premier twierdzi, że tak było. On to ujął nawet ostrzej. W kontekście ustawy o IPN, powiedział: „To wyjątkowo ważne, żeby zrozumieć przede wszystkim, że nie będzie karane ani postrzegane jako przestępstwo twierdzenie, że byli polscy sprawcy [perpetrators] tak samo jak byli żydowscy sprawcy, rosyjscy sprawcy czy ukraińscy sprawcy, a nie tylko niemieccy sprawcy”. No więc chyba nie zamierzamy dyskutować z faktem, że z pewnością Polakom zdarzało się popełniać zbrodnie? Że wykorzystywali dziejącą się Zagładę dla własnych celów? Czy też jesteśmy narodem aniołów?
Cool2020.01.23 17:38
Jak możesz w tak szkalować swój Kraj i Naród! Wstyd!!! ... po prostu żenujące!!!!
Maria Blaszczyk2020.01.23 21:59
Uznanie, że jacyś Polacy okazali się zbrodniarzami, to szkalowanie "Kraju i Narodu"??? No serio? Więcej Ci powiem - Polakiem był Trynkiewicz, a niektórzy twierdzą, że i Kuba Rozpruwacz... Dla mnie zakłamywanie faktów jest gorsze niż uznanie, że Polacy są ludźmi. A ludzie to dość morderczy gatunek.
Cool2020.01.24 7:45
O zbrodniarzach, bandytach, kolaborantach łamiących prawo stanowione przez praworządną władzę mówisz POLACY ... mimo, że na terenie IIRP mieszkało wiele narodowości, wśród nich mogli być i bez wątpienia byli Ukraińcy, Rosjanie Litwini, Niemcy, Czesi, czy sami Żydzi ... ty/wy o wszystkich tych przstępcach mówicie POLACY! ... jednocześnie o ofiarach Holokaustu mówicie o Żydach i słowem nie wspomnicie, że połowa, to byli polscy obywatele. Na domiar tego, Niemców, którzy byli organizatorami a ich armia i administracja będąca emanacją społeczeństwa niemieckiego, które swój bandycki rząd wybrało w demokratycznch wyborach i walczyło o Hitlrra nawet po jego śmierci! .... Nazywasz NAZISTAMI! NIE! .... to byli NIEMCY! ... bo naród niemiecki byli organizatorem i beneficjentem! Dodam, że choć powszechnie wiadomo, ze Zydzi dobrowolnie współpracowali z NIEMCAMI! ... nikt też nawet słowem nie wspomni, że są współwinni! Jedwabne(?) .... nieścisłości, które w normalnym rozumieniu, powinny przemawiać za "oskarżonym" są tak samo ignorowane jak świadkowie którzy nie potwierdzają takiego przebiegu tej zbrodni. Sam fakt wstrzymania badań, dla myślącego (uwierz to nie boli!) człowieka, powinien być wystarczająco wymowny. PUENTA!!! RZYGAĆ MI SIĘ CHCE NA WASZĄ PODŁOŚĆ! ...tfuuu!!! tfuuu! tfuuuu! P.s żebyś mogła odnieść się do mojego komentarza, bedę go wklejał pod nowszymi wątkami z adnotacją "odpowiedź dla Marii Błaszczyk"
Cool2020.01.23 21:04
Dlaczego to robisz?
The Independent2020.01.23 13:54
Dziadkowie Rywki Brown przeżyli wojnę ponieważ Niemcy ukrywali ją przed polskim nazistami. Opowiedziała o tym ze szczegółami w redakcji The Independent.
uyoou2020.01.23 13:46
Rivkah Brown = Rywka "Brown"
Dyplom Mata .2020.01.23 19:25
Brawo odkrywco!
jork2020.01.23 11:40
prosta kara zakazac wjazdu do naszego kraju tego rodzaju kłamcom niezależnie od narodowosci
anonim2020.01.23 11:17
„Największym koszmarem Żydów jest to, aby ludzkość nie odkryła, jaki jest wkład i rola Żydów w komunistycznej zbrodni ludobójstwa, antysemityzm jest przykrywką mającą odwrócić uwagę od prawdy” – powiedział Efraim Zuroff , ostatni łowca nazistów.
obserwator.2020.01.23 10:53
....mieszkańcy Jedwabnego zapędzili 300 swoich żydowskich sąsiadów do stodoły i podpalili, paląc ich żywcem”...?. Nikt nigdy tego nie potwierdził poza niejakim Grossem który zakłamuje historie, poza tym dlaczego i kto doprowadził do tego ze wstrzymano tam ekshumacje?, należałoby je bezwzględnie wznowić by prawda wypłynęła na światło dzienne i by tacy jak autorka tego stronniczego artykułu zdała sobie sprawę jak jest zmanipulowana i służy tylko swoim mocodawcom którzy próbują ukryć prawdę o Holokauście, a opublikował te kłamstwa portal o nazwie ,,Independent''???.
Maria Blaszczyk2020.01.23 20:54
No i sporą liczbą świadków, których zeznania można przeczytać w książce "Wokół Jedwabnego" pod redakcją panów Pawła Machcewicza i Krzysztofa Persaka. Tam to wszystko jest. Po co tyle ludzi miałoby zgodnie kłamać w tej sprawie? A pan Gross akurat był PRZECIWNIKIEM przerwania ekshumacji. Więc Twoja teoria kupy się nie trzyma.
anonim2020.01.23 10:50
znalezione w sieci, Wyjść jak pan Duda na żydowskich przyjaciołach „Rzecz w tym, czy wyciągniemy wnioski, a bardziej, czy pan Duda, pan Mateusz, pan Jarek i cała reszta, może nawet panowie Gliński z Gowinem (co już zakrawałoby na jakiś cud) wyciągną wnioski. Takie na przykład, że żydzi nie są i nie byli żadnymi naszymi przyjaciółmi, a już na pewno nie są braćmi. I że nie będą i nie zamierzają być naszymi przyjaciółmi. A wręcz przeciwnie – byli są i będą nastawieni wrogo.” att.neon24.pl/post/152474,wyjsc-jak-pan-duda-na-zydowskich-przyjaciolach
Anonim2020.01.23 10:31
Proponuję wrócić do ustawy o IPN, jest okazja po dzisiejszych obchodach w Jerozolimie i karać za takie oczernianie.
Elektor2020.01.23 10:27
Przypomnijmy że to śp. Lech Kaczyński był tym który wstrzymał ekshumacje w Jedwabnem. W obawie przed odkryciem jak naprawdę ta zbrodnia przebiegła. To było działanie antypolskie. Typowe dla Kaczyńskiego. Traktat Lizboński również podpisał z uśmiechem. PiS to szajka grająca dla żydów.
Elektor2020.01.23 10:35
Sporo minusów tak od razu:) Prawda w oczy kole pisowców? Ekshumacje były w trakcie, coraz więcej wychodziło na jaw, coraz mniej winy polskiej było w tej zbrodni, coraz mniej ofiar itd. Z pomocą żydom pospieszył ich niezawodny funfel śp. L. Kaczyński. Zabronił dalszych prac. Tyle fakty.
Sonia2020.01.23 12:19
Okoliczności podpisania traktatu lizbońskiego są znane.Nie pisz bzdur.Wiemy jak to było.
Elektor2020.01.23 13:33
No jak było? Tusk ze swoją szajka naciskał "podpisuj"! Lech K. się niby ociągał, kokietował, a na koniec podpisał i ogłosił że sukces! :) Ekshumację dlaczego wstrzymał? Też musiał? Wiadomo dlaczego, chciał wesprzeć swoich żydowskich funfli.
Maria Blaszczyk2020.01.23 20:47
??? Przecież wiemy, jak ta zbrodnia przebiegła. Po co tylu ludzi, skądinąd raczej zainteresowanych ukryciem jej przebiegu, miałoby kłamać? Tamta ekshumacja została rozpoczęta nie dlatego, by podejrzewano, że ktoś zupełnie inny niż skazani za nia jej dokonał, tylko dlatego, że podejrzewano, że nie doszacowano liczby ofiar i nie wszystkich odpowiedzialnych skazano - bo skazano 12 osób; a jeśliby się potwierdziło, że było ich tam kilkaset - to byłoby to niemożliwe. Gdy ekshumacje przerwano - nagłosniej protestował zresztą pan Jan Tomasz Gross. Który również był ostatnią osobą, której mogło zależeć na podważeniu udziału Polaków w zbrodni. "„Naszym obowiązkiem i gwałtowną potrzebą, o czym świadczy choćby niezwykła dyskusja tocząca się w Polsce od miesięcy, jest sprawę mordu w Jedwabnem wyjaśnić we wszystkich szczegółach (…) religia żydowska dopuszcza rozmaite wyjątki od zasady, że nie wolno niepokoić szczątków zmarłych. (…) nie ma powodu by duchowni jakiegokolwiek obrządku rozstrzygali o tym, co Polacy i Żydzi polscy mają prawo wiedzieć o swojej wspólnej historii." Takie samo zresztą było stanowisko Yad Vashem.
anonim2020.01.23 10:25
USA, Izrael i Rosja grają na różnych pozycjach, ale w jednej drużynie pod trenerską dyrygenturą żydowskich właścicieli przedsiębiorstwa holokaust. ... sojusznicy ... job ich ... Media, kłamliwa szczujnia, wiadomo w czyich rękach.
lucjanhenryk2020.01.23 10:21
" Polacy byli podżegaczami dla nazistów" dlatego obóz był budowany dla Polaków i pierwszymi więźniami byli Polacy.
Maria Blaszczyk2020.01.23 22:11
Tylko że tego nie ma w artykule. To sobie dodało Wpolityce.pl. W artykule napisane jest "However, Poles were also some of the Nazis’ most enthusiastic abettors: in 1941 and under no instructions from their German occupiers, the locals of Jedwabne herded 300 of their Jewish neighbours into a barn and set it alight, burning them alive." Abettor znaczy tu "pomocnik w przestępstwie". A nie "podżegacz". To słowo ma dwa znaczenia. Coś jak "Nie potrzebowaliśmy Niemca, by zabić Żyda." - jak powiedziała twarz dobrej zmiany, pani Ogórek. https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/abettor
Cool2020.01.23 10:17
Najfajniejsze jest to, że ... jedynym argumentem, potwierdzającym owa współpracę Polaków z Niemcami, jest kłamstwo jednego oszołoma! ... Jak ja się cieszę, że jestem POLAKIEM!!! .... :-))
robaczek 2.02020.01.23 10:13
ALE MY WSTAJEMY Z TYCH KOLAN!!!!!!! ALE NAS SZANUJA TERA!!!!!!!!!! JA PITOLE!!! ALE DUMA!!!!!1 brawo dyplomatołki!! tak sie konczy jak nieudacznikom sie daje wladze! brawo wy!! MALUTCY WYBRALI MALUTKICH!!! tylko Polski szkoda ;/ 'patrioci" eh!!!!!! z d.... y chyba!
Jeremiasz2020.01.23 10:32
Widać,że rozum gdzieś zgubiłeś!!!
Alicja2020.01.23 10:41
Zapoznaj się z historią Polski
anonim2020.01.23 11:51
ale robaczek...pod russkim butem!
Sonia2020.01.23 12:16
Co ty wiesz na temat dumy,szacunku,i wstawaniu z kolan.Trzeba znać historię i mieć na względzie nasze położenie geograficzne aby dyskutować o pełnej suwerenności.
Niepokorny2020.01.23 9:59
Ta Polska,moja ojczyzna,ewidentnie ciąży niektórym pseudo intelektualistom i domorosłym historykom. Polecam niepokornym umysłom dwie podstawowe lektury: Psychosocjotechnika, dezinformacja, oręż wojny - Vladimir Volkoff, oraz Protokoły mędrców syjonu.
Arturo2020.01.23 9:56
Rivkah Brown nie zna historii za młoda pisze na zamówienie beznapletkowych
janstan2020.01.23 11:44
i jej nieeuropejskie pochodzenieusprawiedliwia ,poniekąd,ten bełkot
jula2020.01.23 9:56
Z jednego miotu z Tomaszem Grossem .