Abp Marek Jędraszewski: Potrzebna jest katolicka kontrrewolucja - zdjęcie
22.03.19, 09:30fot. Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski: Potrzebna jest katolicka kontrrewolucja

36

- Człowiek jest w pełni człowiekiem, kiedy jest odpowiedzialny, to znaczy, kiedy bierze na siebie ciężar drugiego z gotowością trudu, niekiedy narażenia się i cierpienia. - mówił metropolita krakowski Marek Jędraszewski podczas konferencji „Bitwa o odpowiedzialność”, zorganizowanej przez Mężczyzn św. Józefa.

Na początku, arcybiskup postawił tezę, że walka o odpowiedzialność jest równocześnie batalią o człowieczeństwo. Wyjaśnił, że swój wykład oparł o przemyślenia współczesnego francuskiego myśliciela żydowskiego pochodzenia, Emmanuela Levinasa. Metropolita krótko przedstawił jego biografię i podkreślił, że jego filozofia wyrosła z pytania: czy my, Żydzi, możemy jeszcze po doświadczeniach Auschwitz, filozofować?

– Odpowiedź dla wielu była prosta – „nie!” (…) Holocaust był obrazą ludzkiego rozumu i kompromitacją. Uważano, że po Auschwitz nie ma miejsca dla filozofii. Część, a wśród nich Levinas, twierdziła jednak, że tym bardziej trzeba!

Levinas próbował zrozumieć, dlaczego doszło do holocaustu i dlaczego odpowiedzialni są za niego Niemcy – naród wybitnych poetów i filozofów? W swoich rozważaniach zwrócił uwagę na obojętność Kaina, który po zabójstwie Abla bezczelnie odpowiedział Stwórcy, że nie jest stróżem swojego brata. Odpowiedzialność za drugiego człowieka stała się centralnym punktem dwóch dzieł Levinasa: „Całość i nieskończoność” i „Inaczej niż być lub ponad istotą”. W pierwszym z nich, filozof skupił się na doświadczeniu „twarzy” innej osoby.
– Jest jakaś potęga w ludzkim spojrzeniu, która wskazuje na siłę zakazu moralnego: nie możesz mnie zabić, okazać wobec mnie przemocy. Relacja między „mną” a drugim człowiekiem nie jest symetryczna. Jeżeli ten drugi, z którym się spotykam i którego twarz widzę, mówi mi: „tobie nie wolno”, to po pierwsze on mnie uczy mojej wolności. Nie jest ona dowolnością, kaprysem, ale ma reguły (…) Ten drugi jawi się jako mistrz i nauczyciel, ktoś, kto mnie uczy mojego człowieczeństwa.

Człowiek ma własne sumienie i już w nim jest rozliczany ze swoich uczynków. Odpowiedzialność to odpowiedź na słowa drugiego człowieka. Jednakże, we wzroku drugiego człowieka można odszukać również prośbę o pomoc, na którą bezwzględnie należy odpowiedzieć.

– Odpowiadam na wołanie. Jestem odpowiedzialny, to znaczy czuję, że jestem wezwany do dobra, nie uchylam się przed nim, niekiedy nawet za cenę własnego poświęcenia.

Drugie dzieło – „Inaczej niż być lub ponad istotą” pogłębia koncepcję odpowiedzialności. Levinas wyjaśnił w nim, że odpowiedzialność człowieka jest wrodzona. Centralną figurą dzieła jest postać cierpiącego Sługi Jahwe, który wziął na siebie odpowiedzialność za grzechy ludzkości.

– Odpowiedzialność to inne imię człowieczeństwa. Obojętność to postawa Kaina, rezygnacja z ludzkiego powołania.

Arcybiskup wspomniał o rewolucji ’68, roku, która zburzyła europejski porządek moralny i zakwestionowała zasadność Dekalogu.
– Całkowita wolność. Wszystko skoncentrowane na własnym „ja”. Inny się nie liczy. To było przesłanie rewolucji ’68.

Metropolita dodał, że dzieło „Inaczej niż być lub ponad istotą” składa się z 5 esejów. Jeden z nich, „Zastąpienie”, porusza niezwykły temat Sługi Jahwe, który czuje się odpowiedzialny za grzechy innych. W tym samym czasie, kardynał Wojtyła opublikował książkę „Osoba i czyn”, gdzie podjął temat odpowiedzialności człowieka wobec własnego sumienia.

– Rok ’68 to czas szczególnej dyskusji o człowieku i odpowiedzialności. Rewolucja ’68 mówi: ja mam siebie realizować! Levinas mówi, że człowiek realizuje się, będąc odpowiedzialny za drugiego człowieka, przede wszystkim za jego życie. Wojtyła mówi: ja jestem odpowiedzialny wobec własnego sumienia, które mi mówi o dobru i złu.

Metropolita zauważył, że współczesny świat przedstawia aborcję jako prawo kobiety. Polska jednoznacznie mówi, że jest to zło, a walka o rzekome prawo wyboru dla innych to przyjęcie postawy obojętności. Rewolucja ’68 roku sprawiła, że najistotniejszą wartością jest szukanie przyjemności. Współżycie między kobietą i mężczyzną zostało pozbawione elementu prokreacji, otwierając tym samym drogę homoseksualnemu lobbingowi. Arcybiskup zwrócił uwagę, że kolejną konsekwencją tej rewolucji jest wczesna i deprawująca edukacja seksualna najmłodszych. Jasno podkreślił, że pedofilia jest przerażająca. Pytał, jak to możliwe, że Kościół jawi się jako przestępcza instytucja, podczas gdy wokoło kwitnie seksturystyka, wykorzystywanie dzieci i nowe deprawujące przepisy dotyczące edukacji seksualnej?

– Jest potrzebna kontrrewolucja katolicka. Jedynie Kościół potrafi powiedzieć, że trzeba się opamiętać, jeżeli chcemy przekazać dalej najlepsze wartości kultury europejskiej (…) Nie możemy powiedzieć, że nas to nie obchodzi! Konieczna jest mobilizacja mężczyzn, którzy czują się odpowiedzialni za swoje rodziny i dzieci, które mogą stać się ofiarami wielkiej krzywdy.

Zgromadzeni na konferencji mężczyźni pytali arcybiskupa o kwestię stawiania granic. Metropolita zaznaczył, że jest nią miłość.
– Gest miłości i przygarnięcia do siebie sprawia, że lęk w oczach drugiego przestaje być widoczny i zamienia się w błysk radości.

Padło pytanie dotyczące jednego z absurdów współczesności, kiedy zwykłe, codzienne i czułe gesty mogą być w dzisiejszym świecie zrozumiane opacznie. Arcybiskup zaznaczył, że szczęście dzieci polega na tym, że są chronione przez swoich najbliższych. Odwołał się do słów papieża Franciszka, kiedy Ojciec Święty mówił o działaniu złego ducha, który chce unieszczęśliwić człowieka.

Zaczerpnięte z totalitaryzmu, sformułowanie „zero tolerancji”, stoi w opozycji do języka Kościoła, który głosi miłosierdzie.

– Wielką siłą jest to, czego uczy nas św. Józef – wierność Bogu, przyjęcie odpowiedzialności za drugiego człowieka, czystość, cześć oddawana Bogu, przepełnione miłością życie. To jest siła chrześcijaństwa. To jest to, czym możemy odpowiedzieć na przemoc wobec Kościoła katolickiego!

Dodał, że chrześcijanie byli oskarżani o to, że są wrogami ludzkości. Z drugiej strony, byli podziwiani przez pogański świat za to, że się kochali i dbali o siebie.

Ostatnie pytania dotyczyły sposobu przemiany świata. Metropolita zauważył, że chrześcijanie spotykali się w małych grupach. Kluczem jest odwaga, do której wzywał wiernych Jan Paweł II.

– Wasza odpowiedzialność powinna przejawiać się tam, gdzie jesteście, żyjecie, macie swoje domy i rodziny! (…) Rodzice mają prawo protestować przed wszelkimi formami deprawacji w szkołach. Dzieci mają prawo pozostać dziećmi!

bb/Joanna Folfasińska - Archidiecezja Krakowska

Komentarze (36):

andrzejhahn32019.03.28 17:21
jedraszewski ty nierobie koscielny i pasozycie spoleczny tobie juz nawet najlepszy psychiatra nie pomoze tak masz zryty beret
Apache802019.03.24 10:51
"Zero tolerancji" to pojęcie ukute w USA jakko hasło programu zwalczania drobnej przestępczości. Było używane przez Jana Pawła II Benedykta i Franciszka. Nie ma nic wspólnego z totalitaryzmem. "Homoseksualny lobbing", "ideologia LGBT" cz "potwór gender" to są konstrukty spiskowe prawicy, jako Goldsteini do bicia, na wzór loży masońskich, dobry wróg do mobilizowania ciemnego ludu, który nie rozumie nauki i odnosi się do niej z nieufnością. Pedofilia i jej ukrywanie istniały na wielką skalę przed rewolucją 68, pierwsze pisemne nieśmiałe wzmianki pojawiają się już w 10 wieku i nie ma żadnego powodu, żeby przyjmować, że w ostatnich dekadach doszło do jakiegoś "nasilenia" zjawiska. Na Zachodzie badania robione były z datą początkową np 19650 - też przed rewolucją i przyniosły co najmniej 7% pedofili w sutannach w samym USA, w Australii 9%, więc to głupia wymówkanie jędraszewskiego i kościelej konserwy. To nie jest kontrrewolucja tylko zwykły reakcjonizm. Podobno pycha kroczy przed upadkiem, w takiej jednej książce pisali
Edi2019.03.23 20:37
Oczywiscie że potrzebna jest kontrewolucja, TRZEBA WAS WYBIĆ CO DO NOGI zboczone czarne robactwo
edi2019.03.23 17:33
Beata, znowu swoje jakiś demon cię opętał
edi2019.03.23 17:28
WOJNA TRWA - w 1683 r. - POLSKA URATOWAŁA EUROPĘ PRZED ZALEWEM ISLAMU - w 1920 r. POLSKA URATOWAŁA EUROPĘ PRZED ZALEWEM BOLSZEWIZMU - w 2019 r. POLSKA URATUJE ŚWIAT PRZED ZALEWEM GENDER, LGBT itp. BÓG HONOR I OJCZYZNA !! JEZUS JEST PANEM POLSKI, MATKA BOŻA KRÓLOWĄ POLSKI, a TY po której jesteś stronie ??
Olga2019.03.23 16:26
Od ponad 20 lat na wyjasnienie czeka zabojstwo Roberta Wojtowicza z Krakowa-Mistrzejowic. Tropy prowadza do duchownych.
Reytan2019.03.23 16:16
My katolicy musimy przywrocic Rycerstwo Chrzescijsnskie,zeby wreszcie zaczac odpowiadac ciosem na cios.
Reytan2019.03.23 16:08
Mordercy komunistyczni zawsze z protestantami i odwrotnie. Tylko w Polsce zamordowali kilka milionow Polakow. Dalsze miliony w calej Europie i na swiecie.
xyz2019.03.23 13:33
Kontrrewolucja z kim,kościoły pustoszeją.
Reytan2019.03.23 16:11
Komunisci zawsze klamia,kiedy nie sa zajeci mordowaniem ludzi.
Janusz2019.03.23 12:58
Nie wystarczy gadać, wygłaszać kazań. Trzeba podwinąć rękawy i wziąć się do roboty. Samo się nie zrobi.
Janek2019.03.22 20:52
U mnie kontrrewolucja w rodzinie już się rozpoczęła gdyż w niedzielę omijamy z daleka świątynie w których jest coraz mniej Boga, a coraz więcej nienawiści wobec bliźnich.
Polipid3ToKurwa2019.03.22 17:03
Jędraszewski jest jak kardynał Juan Soldevilla y Romero, który igrał, igrał i wreszcie w 1923 się doigrał. Los Solidarios się klechą zajęło.
Reytan2019.03.23 16:14
Na terror komunistyczny odpowiemy natychmiast zabijaniem komuchow. Sprobujcie tylko,mordercy Polakow !
Foster2019.03.22 17:03
Kapłan i nawołuje do rozlewu krwi ? Boże do czego to doprowadzi.
pendragon666662019.03.22 15:38
wy katoliccy poganie juz dosyc wyrzadziliscie zla na swiecie
JaKi2019.03.22 15:35
Krótko mówiąc to wszystko wina Tuska. Po co tyle ględzić jak wystarczy jedno konkretne zdanie i każdy zrozumie.
Duszan2019.03.22 15:06
Niedawno pewien kardynał wypowiedział się.,że tzw. problem Kościoła to jest tak naprawdę problem z ludźmi Kościoła. A tu Arcybiskup apeluje do ludzi - "zróbcie kontrewolucję. My w Kościele poczekamy i będziemy się z boku przyglądać jak wam idzie". Nie karało się wyrzuceniem z duchowieństwa ani ubeków ani czynnych homoseksualistów ani księży co dzieci mają czy dewiantów seksualnych. Miało byc wygodnie, ciepło i przytulnie. Teraz gmach wali sie pod ciężarem grzechów a zmiany kontrrewolucję należało by zacząć od siebie. Tylko ci ukarani zaczeli by głośno i otwarcie mówić.
ela pawłowska2019.03.22 11:16
Całą ironia polega na tym, że ten człowiek nie jest w tym miejscu, gdzie powinien. Sam bronił homoseksualisty. Rozumiem, że dla kariery można zrobić wszystko(a Paetz ma naprawdę silne plecy w Watykanie, najwidoczniej nie tylko Paweł VI penetrował jego odbyt)- słowa są piękne, tylko czym są same słowa, które nie są poparte czynem.
baba-jaga2019.03.22 11:00
Zgadzam sie . Potrzebna jest kontrewolucja w kosciele, zeby pedofile i ich poplecznicy, nie byli wyswiecani na biskupow czy mianowani kardynalami.
nie dla marksizmu2019.03.22 10:52
Z kim z lawendowym lobby? Z całym szacunkiem ale tyle lat był ks. arcybiskub Metropolita Łodzi i sam nie zrobił porządku. Smutek.Potrzeba Nowego Wyszyńskiego !
lolek kremowka z wadowic2019.03.22 10:36
Gdy na swiecie odbywala sie reformacja - wtedy w polsce kwitla kontrreformacja po to by ogladac przez nastepne 500 lat zady innych, rozwinietych panstw. Polska to przyklasztorna wiocha, niereformowalny beton.
Reytan2019.03.23 16:10
Protestanci zamordowali miliony Polakow,i jeszcze im malo. Kolaboruja i kolaborowali z Komuna i z Niemcami hitlerowsko-protestanckimi.
RodzinnyKlechaPouczaMężówJakRobićDzieci2019.03.22 10:30
Klero-bełkot. Staruch dewiant w babskich ciuchach rozmarza się na tematy dookoła d... Maryni. Właściwie nie zna innych tematów, co jest charakterystyczne dla pasożyta społecznego, przepierdujcego życie w sytym dobrobycie na koszt innych.
bea2019.03.22 10:59
jestes zwiedzonym czlowiekiem ktory wybraz zamiast Boga szatana nienawisc jest objawem opetania nie wybieraj zlego Jezus cie kocha nawroc sie bo milosc zwyciezyla pieklo smierc i szatana
pendragon666662019.03.22 15:41
z twojego komentarzewynika ze ten twoj bog jest opetany..poczytaj sobie stary testament ile tam jest zla i nienawisci z jego strony
małgorzata2019.03.22 10:22
Jaka kontrrewolucja?! Czy Pan Jezus Chrystus chciał rewolucji czy głoszenia ewangelii? To nie są duchowni-pasterze, to świeccy administratorzy.
Janek2019.03.24 10:39
Może się biskupowi marzy "Chrystus z karabinem" którz go tam wie.
anonim2019.03.22 10:16
"Mężczyźni św. Józefa" typowo cioteksowa nazwa!
stop dewiantom !2019.03.22 10:02
Dewianci nie słuchają Jędraszewskiego !
Beata2019.03.22 10:05
To prawda dewiant Paetz był wyżej w hierarchii od Jędraszewskiego.
JaKi2019.03.22 15:37
Przesada aż 35% dewiantów w czarnych sukienkach nie słuchałoby swojego biskupa?
Beata2019.03.22 9:51
Obrońca pederasty Paetza, uciekinier z Synodu o pedofilii, kto go jeszcze słucha?
KolarzTortowy2019.03.22 12:35
nic nie zrozumiała, bo nie o zrozumienie chodzi, ktoś płaci za obrzydliwe komentarze, praca jak praca ...
pendragon666662019.03.22 15:39
a kto tobie placi za ciemnote i zacofanie
Andrzej2019.03.23 23:55
Przecież to Ty pendragonie66666 jesteś ciemnotą myśląc jak starożytni hedoniści. Ja i moja przyjemność ponad wszystkim. Współczuję z braku refleksyjności w obserwacji świata fauny i flory. Ale życie jest tak krótkie ,kto by sobie takimi głupstwami zawracał głowę. Toć przecież jestem tylko kupą mięsa i kości owiniętą w skórę. Porażka.