Abp Hindo: za konflikt turecko-syryjski zapłacą chrześcijanie - zdjęcie
12.10.19, 11:14(fot. pixabay)

Abp Hindo: za konflikt turecko-syryjski zapłacą chrześcijanie

10

Jak zawsze w takich przypadkach, każdy ma swój własny interes do załatwienia. Ale ostatecznie to my chrześcijanie poniesiemy największe konsekwencje. Boję się, że ten turecki atak przyniesie nowy, ogromny exodus chrześcijan. Zwrócił na to uwagę emerytowany arcybiskup syryjsko-katolicki archidiecezji Hassaké-Nissibi w kurdyjskim rejonie Syrii, odnosząc się do inwazji Turcji na ten kraj.

Abp Jacques Behnan Hindo w wypowiedzi dla Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie podkreślił, że jego myśl biegnie do 5 tysięcy rodzin katolickich, mieszkających w jego archidiecezji. Wielu z nich już opuściło swoje domy, na razie pozostają na terenie Syrii, ale gdy konflikt się rozwinie, to mogą emigrować za granicę.

Syryjski hiearacha wyraził także obawy związane z obecnością dżihadystów w tym rejonie kraju. Jedna z bomb uszkodziła więzienie, w którym wielu z nich przebywało. Dzięki temu wielu z nich uciekło. „To jest plan, aby zniszczyć Syrię i nie tylko. Teraz terroryści będą mogli przedostać się przez Turcję do Europy, wspierani przez Arabię Saudyjską”.

Abp Hindo wezwał także wspólnotę międzynarodową do odpowiedzialności. „Stany Zjednoczone, Włochy, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Rosja powinny się uderzyć w piersi. Interweniowali w Syrii dla własnych interesów, ukrywając się za ideami wolności i demokracji – powiedział emerytowany duchowny. – Nie zrobili jednak nic, poza zniszczeniem naszego kraju i podzieleniem ludności. Dlaczego nie walczą o wolność i demokrację w Arabii Saudyjskiej?” – pytał hierarcha.

Paweł Pasierbek SJ – Watykan

vaticannews.va

Komentarze (10):

guess who2019.10.12 16:01
Frondo, tu nie chodziło o chrześcijan, tu chodziło o Trump Tower w Istambule. Trump wypnie się na was podczas rosyjskiej inwazji na Polskę z uwagi na Trump Tower w Moskwie. Get used to that.
Lech Keller-Krawczyk dumny, hmm... pedifil2019.10.12 13:05
"𝐒𝐚𝐫𝐦𝐚𝐭𝐚" (sierpem obrzezany) - to tyż ja.
Sarmata2019.10.12 12:48
Precz z turecką okupacją ! Wolność dla Kurdów ! Niepodległość dla Kurdystanu !
hist2019.10.12 12:47
W Średniowieczu hordy muzułmańskich Turków z Azji Środkowej wdarły się w granice chrześcijańskiego Cesarstwa Bizantyjskiego rozpoczynając systematyczny podbój jego ziem zakończony w 1453 r. zdobyciem jego stolicy Konstantynopola i kilkudniową rzezią jego chrześcijańskich obrońców. Od tego czasu agresja muzułmańskich Turków skierowała się na południową Europę i podbój całych Bałkanów aż pod sam Wiedeń ... W czasie I Wojny Światowej Turcja dokonała ludobójczej masowej eksterminacji ponad 1 miliona chrześcijańskich Ormian ,a obecnie zabiera się za indoeuropejskich Kurdów z północnej Syrii ...
Lech Keller-Krawczyk dumny, hm... pedofil.2019.10.12 12:41
Halo, nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą. Szkoły już otwarte, a ja mam pod bokiem podstawówkę nr. 133 (W-wa). Krótki spacer od domu. Kupuje kilka batoników czekoladowych dla chłopaczyków. Co za przyjemność posiedzieć tam i popatrzeć na te młode ciałka chłopczykow. Jestem tu zawsze choć nie pod swoim nazwiskiem. Lubię takie psuedonimy jak "PolishPatriot" (choć nie jestem ani jednym ani drugim) , "Polak" albo "Słowianin" (a to dobre!) - zaczyna mi brakować pomysłów na nowe nicki. Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami": 𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧, 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐤𝐚𝐥𝐢𝐧𝐤𝐚, 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤 (mam słabość do bolszewików), itp. Nie tylko lubię źeńskie "nicki", ale i lubię się ubierać jak Rafalala - w zaciszu domowym. A tak naprawdę to jestem starym pedałem bez rodziny, przyjaciół, znajomych. Jeżeli ktoś wątpi, że to nie ja, oto mój email: [email protected]
nikt2019.10.12 12:05
Nie mylcie pojęć . Jeżeli faktycznie już ktoś będzie musiał płacić za te wojenne działania to zapłacą Katolicy a nie Chrześcijanie . Lub pochodne Katolicyzmu . Nie wiem jaki tam jest obrządek ? Zrzeszeni instytucjonalnie członkowie danej religii .
Polak2019.10.12 11:49
CZYLI ZABIJAJĄ KURDÓW, KTÓRZY SĄ GŁÓWNIE ATEISTAMI, A DLA WAS MATOŁKI ZNOWU WY JESTEŚCIE NAJWIĘKSZĄ WOJNĄ. CZY JAK GALAKTYKĘ WCHŁANIA CZARNA DZIURA, TO TEŻ KRZYCZYCIE ŻE NAJWIĘKSZYMI OFIARAMI SĄ CHRZEŚCIJANIE?
ZERR02019.10.13 9:03
Bliższa ciału koszula
Ciasny Marcin2019.10.12 11:31
Ile syryjskich rodzin katolickich wpuścił rząd do kraju i ile parafii przyjęło ich pod swój dach?
ZERR02019.10.13 9:02
Niestety UE zabrania przyjmowania chrześcijan, których z radościa byśmy ugościli. no ale pisiacki rzont słucha się UE jak popdolony